Politika Zahraničné

Erdogan hrozí útokmi na sýrskych vojakov, Putin ho vyzval na dodržiavanie dohôd

Erdogan hrozí útokmi na sýrskych vojakov, Putin ho vyzval na dodržiavanie dohôd. Zdroj: TASR/AP

ANAKARA/MOSKVA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil v stredu útokom proti jednotkám režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada kdekoľvek v Sýrii, kde bude ublížené tureckým vojakom. Erdogan zároveň obvinil spojenca Damasku – Rusko -, že v severosýrskej provincii Idlib pácha “masakre”, píše agentúra AFP.

 

“Týmto vyhlasujem, že odteraz budeme útočiť na ozbrojené sily režimu bez ohľadu na dohodu zo Soči, ak sa našim vojakom na pozorovacích stanovištiach alebo kdekoľvek inde stane čo i len malá ujma,” oznámil Erdogan v prejave v parlamente počas zasadnutia svojej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Vyhlásenie tureckého prezidenta je reakciou na nedávne udalosti v severosýrskej provincii Idlib, poslednej bašte sýrskych povstalcov, kde pri ostreľovaní vládnymi silami prišla o život viac ako desiatka tureckých vojakov, dodala AP.

Kremeľ medzitým informoval o stredajšom telefonáte ruského prezidenta Vladimira Putina s tureckým partnerom Erdoganom. Témou bol spôsob deeskalácie sýrskej krízy a posúdenie napätej situácie v provincii Idlib na severozápade Sýrie. Putin zároveň Erdogana vyzval na plnú implementáciu rusko-tureckých dohôd o Sýrii.

“Bola zdôraznená dôležitosť úplného plnenia existujúcich rusko-tureckých dohôd,” uviedol Kremeľ vo vyhlásení po telefonickom rozhovore Putina s Erdoganom.

Sýrske vládne sily podporované Ruskom spustili v decembri ofenzívu v Idlibe, kde postupne opätovne dobýjali jednotlivé mestá. Z oblasti utiekli státisíce ľudí a stovky civilistov tiež prišli o život, píše AFP. Turecko počas vojny v Sýrii podporuje niektoré protivládne skupiny a v Idlibe zriadilo svoje vojenské stanovištia na základe dohody z roku 2018.

Pri ostreľovaní tureckých pozícií sýrskou armádou v provincii Idlib zahynulo v pondelok päť tureckých vojakov. Turecko na to v pondelok reagovalo delostreleckou paľbou na sýrske pozície a následne oznámilo, že “zabilo” 101 vojakov sýrskeho režimu.

Tento incident bol v poradí už druhý v priebehu jedného týždňa. Minulý týždeň pri ostreľovaní z pozícií sýrskej armády prišlo o život osem tureckých vojakov, čo opäť vyvolalo vojenskú odvetu zo strany Turecka.

Na prímerí v Idlibe sa na stretnutí v Istanbule začiatkom januára dohodli ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Obaja sa ešte vlani v októbri v čiernomorskom letovisku Soči okrem iného zhodli, že Turecko a Rusko budú spoločne hliadkovať na severe Sýrie.