Politika Zahraničné

Erdogan od EÚ očakáva, že podporí riešenia Turecka v Sýrii

Erdogan od EÚ očakáva, že podporí riešenia Turecka v Sýrii. Zdroj: SITA / AP

ANKARA – Európske krajiny musia podporiť riešenia Turecka v Sýrii, ak chcú vyriešiť migračnú krízu. Vyhlásil to v stredu v prejave odvysielanom v televízii turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, pričom Európu obvinil z toho, že “pošliapava” práva utečencov. Informovala o tom agentúra AFP.

 

“Ak chcú európske štáty tento problém vyriešiť, musia podporiť úsilie Turecka nájsť riešenia politických a humanitárnych problémov v Sýrii,” povedal Erdogan v Ankare.

“Všetky európske krajiny, ktoré dnes zatvárajú pred utečencami svoje hranice a snažia sa zatlačiť ich späť tým, že potápajú ich člny a dokonca na nich strieľajú, šliapu po všeobecnej deklarácii ľudských práv,” vyhlásil turecký prezident.

Erdogan v stredu novinárom povedal, že očakáva, že po štvrtkovom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom bude v provincii Idlib vyhlásené prímerie. “Čo sa týka rozhovorov, očakávame, že bude vyhlásené prímerie,” citovala Erdoganove slová televízia NTV.

Grécka polícia použila v stredu ráno slzotvorný plyn a omračujúce granáty, aby odrazila nápor migrantov snažiacich sa prekročiť suchozemské hranice s Tureckom.

Turecko v posledných dňoch umožnilo tisícom migrantov, aby sa presunuli k hraniciam s Gréckom a Bulharskom — dvoma členskými krajinami EÚ. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že Ankara migrantom “otvorila dvere” a odkázal EÚ, že “by mala dodržať svoje sľuby”.