Erdogan označil americké sankcie za otvorený útok na suverenitu Turecka

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu označil americké sankcie proti Ankare, uvalené za jej nákup ruského protivzdušného systému S-400, za „otvorený útok“ na suverenitu členského štátu Severoatlantickej aliancie (NATO). Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Spojené štáty po dlhých mesiacoch varovaní, že potrestajú Turecko za nákup systému S-400, tak skutočne v pondelok 14. decembra urobili. Sankcie zaviedli na základe zákona z roku 2017 známeho ako CAATSA, ktorý má obmedziť vojenský vplyv Ruska a potrestať ho za jeho počínanie v zahraničí. Sankcie sú miernejšie, než sa s obavami očakávalo, ale Erdogan poznamenal, že ešte nikdy neboli použité proti spojeneckému členskému štátu NATO. „Na našu krajinu, člena NATO, sú uvalené sankcie. Čo je to za alianciu (spojenectvo)?“ položil otázku v televíznom prejave Erdogan. „Toto rozhodnutie je otvoreným útokom na našu suverenitu,“ dodal.

Washington potrestal Ankaru už v júli, keď ju vylúčil z vývoja „neviditeľnej“ stíhačky F-35 a zo súvisiaceho výcvikového programu. Sankcie uvalené tento týždeň sa týkajú napríklad tureckej štátnej agentúry pre vojenské dodávky (SSB), s ktorou budú mať americké firmy zakázané obchodovať, pričom jej šéf Ismail Demir nesmie dostať víza USA. Demir a ďalší traja výkonní predstavitelia SSB majú tiež zakázané cestovať do USA alebo tam vlastniť majetok.

Americké ministerstvo zahraničných vecí vysvetlilo, že sankcie „nemajú oslabiť vojenské schopnosti alebo bojovú pripravenosť Turecka…, ale skôr prinútiť Rusko platiť daň za svoje škodlivé kroky v celej škále záležitostí“. Erdogan však vo svojich prvých verejných vyjadreniach nazval tieto sankcie „nespravodlivé“. Ich uvalenie odsúdilo Rusko už v pondelok. Systém protiraketovej obrany S-400 je pritom nekompatibilný s vojenským vybavením NATO a predstavuje možnú hrozbu pre bezpečnosť aliancie, na čo dlho upozorňovali príslušní americkí predstavitelia.

Viac o téme: NATO, Recep Tayyip Erdogan, sankcie, Turecko, USA

Súvisiace články