Zahraničné Top

Erdogan: Turecko rýchlo smeruje k novým voľbám

ISTANBUL – Turecko rýchlo smeruje k novým parlamentným voľbám a iba riešenie, ktoré bude zahŕňať “vôľu ľudu” môže nájsť východisko z patovej situácie, do ktorej sa dostalo po tom, ako vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) nedokázala sformovať funkčnú vládu, vyhlásil dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

“V dôsledku neúspechu pri zostavovaní vlády musíme hľadať riešenie s vôľou ľudu,” citovala agentúra Reuters z Erdoganovho vystúpenia, ktoré prenášala v priamom prenose televízia.

Premiér Ahmet Davutoglu v utorok oficiálne vrátil prezidentovi mandát na zostavenie vlády, keďže nenašiel koaličného partnera pre svoju AKP.

Erdogan teraz môže poveriť zostavením vlády druhú najsilnejšiu parlamentnú stranu – sekulárnu Republikánsku ľudovú stranu (CHP), ktorá však podľa pozorovateľov taktiež nebude schopná sformovať kabinet. Ak sa do nedele nepodarí zostaviť vládu, Erdogan musí rozpustiť vládu.

Viacerí pozorovatelia už skôr vyjadrili názor, že strane AKP by – napriek deklarovanému úsiliu o spoluprácu s niektorou s parlamentných strán – v skutočnosti najlepšie vyhovoval scenár predčasných volieb. V tých by potenciálne mohla získať stratenú parlamentnú väčšinu, o ktorú prišla v júnových voľbách.