Politika Zahraničné

Erdogan v Nemecku otváral novú mešitu: Dar pre krajinu, kde sú tisícky teroristov

KOLÍN NAD RÝNOM – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v Kolíne nad Rýnom slávnostne otvoril najväčšiu mešitu na nemeckom území a jednu z najväčších islamských modlitební na európskom kontinente.

Základný kameň mešity položili pred deviatimi rokmi, presne rok po udelení stavebného povolenia. Projekt bol od samého začiatku vnímaný veľmi kontroverzne a sprevádzali ho nielen protesty a demonštrácie rôznych pravicových a ultrapravicových zoskupení, ale aj spor zadávateľa s architektom, ktorý napokon síce výrazným spôsobom spomalil, ale nezabránil definitívnemu dokončeniu megastavby.

Slávnostne otvorený komplex, ktorý bude novou dominantou Kolína nad Rýnom, má kupolu o výške 37 metrov a dva minarety vysoké 55 metrov.

Jeho súčasťou sú nielen už vlani po prvý raz využitá modlitebňa, ale aj knižnica, priestory na školenia a semináre, obchodná pasáž a podzemná garáž. Náklady na výstavbu sa odhadujú na dvojnásobok pôvodne naplánovanej sumy 15 miliónov eur.

Turecký prezident v sobotu v prejave pri slávnostnom otvorení objektu, ktoré sa predtým začalo náboženskými obradmi, konštatoval, že jeho prvá oficiálna návšteva Nemecka v úlohe hlavy štátu prehĺbila nemecko-turecké priateľstvo. Recep Tayyip Erdogan, ktorého pobyt v Berlíne i Kolíne nad Rýnom sprevádzali demonštrácie odporcov jeho politiky, spomenul, že absolvoval s najvyššími nemeckými ústavnými činiteľmi čestné rozhovory o dôležitých témach, okrem iného o efektívnom boji proti rasizmu a islamofóbii a hospodárskych investíciách. “Bola to úspešná návšteva,” citovala jeho slová tlačová agentúra DPA.

Veľkú časť prejavu Erdogan venoval podľa Západonemeckého rozhlasu (WDR) diskriminácii moslimov. Sťaby príklad uviedol kauzu nemeckého futbalového internacionála tureckého pôvodu Mesut Özila, o ktorom povedal, že ho nemecká spoločnosť vylúčila iba preto, že sa v jeho spoločnosti nechal odfotiť.

Turecký prezident však nezabudol vo vystúpení zdôrazniť, že v islame niet miesta pre teror a že mešita v Kolíne nad Rýnom je darom pre Nemecko, ktorý bude symbolizovať, že tu žijúci Turci sú súčasťou nemeckej spoločnosti.

Erdoganov pobyt v Berlíne v uplynulých dvoch dňoch však sprevádzali aj “epizódy”, o ktorých sa v sobotňajšom vystúpení nezmienil, napríklad jeho ostré odmietnutie kritiky nemeckého spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeira na margo ľudskoprávnej politiky Turecka na piatkovej večernej recepcii v nemeckej metropole. Hosť z Ankary reagoval na ňu poznámkou, že v Nemecku sa pohybujú “stovky, tisícky” teroristov.