Zahraničné Spoločnosť Politika Top

Erdoganova tieňová armáda: Európske médiá odhalili brutálny systém únosov

Erdogan sa snaží zničiť Gülenovo hnutie. (TASR/AP)

BRATISLAVA/ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je známy tvrdými slovami adresovanými jeho odporcom. Svojich kritikov neváha ani poslať za mreže. Európske médiá však odhalili ďalšiu skutočnosť, ktorá dokazuje, čoho všetkého je turecká hlava štátu schopná.

Recep Tayyip Erdogan drží svoju moc pevne v rukách. V aprílovom prejave adresoval svojim odporcom závažné slová: „Je jedno, kam utečiete, my vám budeme stále v pätách, budeme na vás poľovať.“

Už vtedy sa objavili náznaky, že Turecko môže v zahraničí podnikať ilegálne tajné operácie. A to aj v krajinách, ktoré kritizujú prenasledovanie a trestanie Erdoganovych kritikov, alebo inak zmýšľajúcich ľudí.

“V rámci tureckej zahraničnej spravodajskej služby MIT bola zriadená aj špeciálna jednotka, ktorá sa zaoberá koordináciou vrážd na objednávku,“ povedal na začiatku roka pre nemecké médiá prezident Štokholmského centra pre slobodu Abdullah Bozkurt.

Spoločná analýza magazínu nemeckej ZDF – „Frontal 21„ a ôsmich ďalších médií odhalila, ako Turecko spravuje po celom svete systém únosov. Tajná služba MIT cielene vyhľadáva politických oponentov, a potom ich unáša do tureckých väzení.

Čo odhalili analýzy

Pri vyšetrovaní novinári pozerali zábery bezpečnostných kamier, vyhodnocovali interné dokumenty a rozprávali sa s očitými svedkami a obeťami. Mnohí z nich sa sťažovali, že ich vo väzení mučili. Turecká vláda na tieto obvinenia nereagovala.

Faktom však zostáva, že po pokuse o prevrat v roku 2016 označili Erdoganovi prívrženci Gülenovo hnutie za teroristické a pohrozili jeho členom, že ich budú prenasledovať v Turecku aj v zahraničí. Naposledy sa Erdogan k tomu vyjadril v júli: „Gülenisti, ktorí ušli a sú teraz v bezpečí, budú vrátení do krajiny a odovzdaní súdom. Budeme proti gülenistom bojovať dovtedy, kým ich úplne nezničíme.“

Analýza ukázala, že od leta 2016 boli viacerí tureckí občania unesení, a to aj zo zahraničia. Dokázateľné sú prípady v Malajzii, Azerbajdžane, Gabune, Ukrajine, Moldavsku a v Kosove. Podľa Bozkurta bolo do apríla 2018 zo zahraničia unesených 80 prívržencov Gülenovho hnutia.

K tomu treba prirátať možný pokus o únos vo Švajčiarsku. Tureckí agenti sa mali pred dvoma rokmi stretnúť na cintoríne s kontaktnou osobou. Tá mala dať za vysokú odmenu podnikateľovi s tureckými koreňmi do jedla uspávacie kvapky.

Aj tento podnikateľ je pritom považovaný za prívrženca Gülenovho hnutia a mal byť zavlečený do Turecka. Švajčiarskym tajným službám sa podarilo plán v poslednej minúte prekaziť.

Turecký duchovný Fethullah Gülen. FOTO TASR/AP

Ako brutálne postupuje turecká vláda

„Frontal 21“ informovali nezávisle na sebe dvaja muži o centrách mučenia, ktoré sa nachádzajú v Turecku. Tiež popísali, ako ich na ulici v Turecku vtiahli do tmavého transportéra, dali im na hlavy vrecia, a odvliekli ich do tajného väzenia.

Pri výsluchoch spojených s mučením ich obvinili, že sú prívržencami kazateľa Fetullaha Gülena, a že sú teroristi. Cieľom mučenia bolo dostať z mužov falošné priznanie pre procesy s Gülenovými priaznivcami.

Jeden z mužov hovoril a bití a vyhrážkach sexuálnym násilím. „Vyzliekli ma od pása dolu a donútili ma zaujať na zemi stresujúcu pozíciu.“ Potom sa mu vyhrážali: „To, čo s tebou urobíme, budeme robiť aj s tvojou manželkou, matkou a otcom.“

Druhý muž zas popísal, ako mu dávali elektrošoky a následne ho nútili dlhé hodiny stáť v úzkej skrini. „Z reproduktora sa ozývali príkazy. Keď som už nevládal, zvalil som sa na zem a potom prišli údery päsťou a kopance.“

Obidvaja svedkovia tiež informovali, že ich prepustili až po mesiacoch mučenia a po tom, ako z nich získali falošné priznania, ich označili za „anonymných svedkov“. Nakoniec im dovolili usadiť sa v zahraničí.

Kam až môže turecká vláda zájsť

Turecká vláda nemá problém ani s vraždami svojich kritikov. Ukazuje to aj vyjadrenie ministra vnútra Süleymana Soylu.

V televíznom rozhovore minulú stredu povedal, že Turecko dostane v exile žijúceho kazateľa Fethullaha Gülena späť do krajiny „či už živého, alebo mŕtveho“. Toto vyjadrenie smeruje priamo proti národnej suverenite partnerskej krajiny v NATO – USA, ktorá odmieta Gülena Turecku vydať .

Dokonca ani v Bruseli sa necíti bezpečne bývalý turecký generál v NATO Cafer Topkaya. Aj jeho obviňujú z toho, že spoluorganizoval pokus o prevrat. Pre Huffington Post povedal, že Erdogan má všade v Európe spiace bunky fanatikov verných vláde. Topkaya je tiež na ich zozname a preto sa bojí, že ho unesú alebo zavraždia.