Domáce Politika Top

Erika Jurinová o opozičnom boji: Keď Matovič odhaľoval kauzy, “noví politici” si robili svoje biznisy

Zdroj: Facebook

BRATISLAVA – Je jednou zo štyroch zakladateľov OĽaNO, ale aj prvou slovenskou župankou. Erika Jurinová je vo funkcii predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja už takmer dva roky. Napriek tomu, že sa jej niektoré sľuby splniť nepodarilo, nová funkcia ju baví. Glob.sk sa v rozhovore pýtal na jej názor na nové politické strany, na odchody poslancov z OĽaNO, ale aj na to, či sa objaví na kandidátke do parlamentných volieb v roku 2020. Reč prišla aj na ženy vo vysokej politike. 

 

Glob.sk vám včera priniesol prvú časť rozhovoru, kde Erika Jurinová hovorí o svojich predvolebných sľuboch ale aj o tom, čo chýba Žilinskému kraju. Rozhovor nájdete TU

 

Pred nástupom do funkcie predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja ste boli sedem rokov poslankyňou NR SR. Nechýba vám parlamentná politika? 

– Ani nie. Toto je úplne iné pole pôsobnosti. V parlamente je to viac o rečiach, aj keď nastavujete systém pre všetkých na Slovensku. Tu v regióne je to nastavovanie systému a úplne cielenej podpory pre obyvateľov. Skôr vidíte výsledky svojej práce. V parlamente ich vidíte veľmi ťažko.

Takže nezvažujete svoj návrat do Národnej rady? 

– Zatiaľ nie. Tu je toľko roboty, že budem radšej, keď budeme postupovať míľovými krokmi v napĺňaní nášho programu tu na župe.

Ale predsa len ste jednou zo zakladajúcich členov OľaNO. Angažujete sa aj dnes vo vnútrostraníckych záležitostiach?

– Som stále súčasťou a členkou OĽaNO. Tej roboty na župe je ale veľa. Vždy, keď je priestor, sa zapájam ale nedá sa to ani porovnať s časmi, kedy som bola v parlamente. Tam som bola priamo pri informáciách a pri tvorbe, teraz je to pre mňa oveľa náročnejšie.

Na druhej strane sa aspoň na veci viete pozrieť možno s väčším odstupom. Dá sa povedať z diaľky. Ako vnímate posledné mesiace čo sa týka strany?

– OĽaNO bolo vždy veľmi otvorené hnutie, deväť rokov sme tými, ktorí bili do systému, ktorý tu bol roky zaužívaný, s ktorým sme sa nevedeli zmieriť, odkrývali obludné kauzy. Samotný Igor Matovič robí veci tak, že sa to niektorým nepáči. Na druhej strane asi nie je politik, ktorému by malo byť Slovensko viac vďačné za to, že dokázal odkrývať kauzy, ktoré tu roky rozvracali spoločnosť. Všetko má svoj vývoj, aj to, že tu dnes vzniklo množstvo nových strán je prirodzené. Tak to funguje. Každý, kto nie je spokojný s tým, čo tu je, má možnosť prísť a zabojovať o nové veci v novej strane. Je to demokratické. Možnože smutné na tom je, že takto sa spoločnosť viac atomizuje. Aj mi bolo ľúto, keď kolegyne pred dvoma mesiacmi odišli. Boli mi veľmi blízke. Ale možno je to aj o tom, že naše hnutie bolo vždy veľmi slobodné a otvorené, neviem, či v iných politických stranách budú mať toľko slobody, ako mali u nás. Dávali sme si špeciálne záležať na tom, aby sme do politiky vtiahli ľudí, ktorí sú odborne zdatní, sú angažovaní a som rada, že sa to podarilo. Mnohí z nich sa uplatnili v politike a sú odborníkmi. Mne je to ľudsky ľúto, že odišli, ale je to ich slobodné rozhodnutie a môžem ho len rešpektovať.

Županke vraj parlamentná politika nechýba. Zdroj: archív

Myslíte si, že sa OĽaNO v roku 2020 dostane do parlamentu? 

– Myslím si, že áno. Keď si človek zoberie, hnutie bolo vytvorené ako platforma pre kresťanov, pre liberálov, pre všetkých tých, ktorým vadil spôsob, akým sa fungovalo na Slovensku a práve boj proti korupcii bol tým tmelítkom. A kým na Slovensku korupcia bude a to vieme, že stále je, tak to opodstatnenie bude OĽaNO mať.

Ako ste sa pozerali napríklad na kampaň do eurovolieb? Pretože aj tu sa Igor Matovič zachoval nevyspytateľne, keď najskôr kandidoval on, potom sa vzdal v prospech Petra Polláka. Nakoniec to aj vyšlo. 

– Za tých desať rokov si už ľudia zrejme zvykli na to, že Igor Matovič robí veci inak. On je naozaj svojský politik, je aj takým názorným príkladom rôznorodosti v politike. Ale aj keď je typ politika, ktorý nie každému vyhovuje, treba sa pozrieť aj na prácu, ktorú v rámci klubu Obyčajných ľudí robili poslanci. Boli sme vyhodnocovaní ako najaktívnejší a najkonzistentnejší klub a to napriek tomu, že u nás neplatili povinné hlasovania, každý sa rozhodoval sám. Dôležité bolo, aby sme o sebe vedeli. A to je klub zložený z naozaj rôznorodých ľudí.

OĽaNO mohlo byť otvorenejšie

Keď odchádzala posledná vlna poslancov na čele s Veronikou Remišovou, kritizovali najmä nedostatočnú otvorenosť strany. Teraz sa to kvôli novému zákonu bude musieť zmeniť. Nehodnotíte tú uzavretosť spätne ako chybu? Možno keby ste sa boli otvorili, nebolo by k týmto odchodom došlo. 

– Je to možné. Možno by sa veľa vecí inak uložilo. Ale budeme sa musieť prispôsobiť realite.

OľaNO tiež ohlásilo vznik platformy v rámci strany, ide o Odvážnych kresťanov. O vás je známe že ste silno veriaca osoba, pomáhali ste pri vzniku tohto nápadu? Respektíve, aký máte na to názor?

– Samozrejme, že keď sa hovorilo o vzniku tejto platformy, bola som pri tom. Poviem vám svoj pohľad. Stalo sa, že konzervatívna časť politického spektra sa začala drobiť, vznikli nové kresťanské politické strany. Teraz bola otázka, ako sa k tomu postaví naše hnutie, pretože ako som spomínala, vždy sme tu boli aj pre takých aj pre onakých. Môžem povedať, že tak ako sme aj v iných voľbách boli alternatívou pre kresťanov, ktorí z nejakého dôvodu neverili existujúcim stranám, tak je to aj teraz. Už desať rokov sa “odvážne” angažujeme v protikorupčnom boji, a vždy sme zastrešovali aj kresťanov. Nech teda všetci vedia, že sme tu aj pre nich v rámci hnutia v platforme odvážnych kresťanov. Aby ľudia nezabudli, že my sme tí, ktorí združujú aj konzervatívcov angažujúcich sa v boji s korupciou.

Nemyslíte si, že sa týmto krokom OĽaNO až príliš zaradí do konzervatívneho spektra? 

– Neviem vám povedať. Ale keď si to vezmete, tak aj Igor Matovič je vo svojej podstate konzervatívny človek, ktorý si uvedomuje svoje chyby. Aj keď to niekedy interpretuje svojsky. Ale on sa cíti byť konzervatívnym a práve takto privoláva aj podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sa necítia byť dokonalí.

Ako vnímate, že túto platformu podporila pani Zlatica Kušnírová? Aj za toto zinkasoval Matovič kritiku. Pod jej záštitou organizoval opozičný obed a hovorilo sa o akomsi nátlaku z jeho strany na ostatné opozičné strany. Na mnohých to pôsobilo ako zneužitie jej nešťastia. 

– Pani Zlatica Kušnírová je veľmi aktívna bojovníčka za spravodlivosť. Stalo sa jej i Slovensku hrozné nešťastie. A verím tomu, že veľmi zvažovala svoje kroky a vie, aké konzekvencie sa dali očakávať. Rozhodla sa slobodne. Od nej to vnímam ako podporu pre konanie, aby sa takéto veci, ako stali jej dcére, jej dieťaťu, už nikdy neudiali. Podľa mňa podporí každú iniciatívu, ktorá bude smerovať k ukončeniu mafiánskeho systému a ktorej dôveruje. Členkou sa nestala, proste vyjadrila podporu. Podobne ako v minulosti pani Remiášová. Stali sa strašné veci, ktoré sa nedajú vrátiť späť a ako matky sa obe angažujú, aby sa to už viac nestalo.

OĽaNO pripravilo pôdu tým novým

Na Slovensku je dnes množstvo nových strán. Politológovia hovoria o potrebe zmeny v krajine, niektorí „noví politici“ však OľaNO zaradzujú k „starému štýlu politiky“. Ako to vnímate? Dá sa podľa vás takto jednoducho rozdeliť na starých a nových?

– Nuž, ako vidíte, niektorí noví politici na tom stavajú svoj politický boj. Ja by som sa ich ale chcela opýtať, kde boli vtedy, keď Matovič vychádzal s kauzami, kedy jemu osobne aj kolegom išli po krku a kedy sa ho snažili za každú cenu zničiť. Koniec koncov to dokazujú aj správy z Kočnerovho mobilu. Vtedy im to neprekážalo, vtedy boli ticho a robili si svoje biznisy. Teraz im to zrazu vadí a idú sa hrať na nových politikov a robiť inú politiku. Čo oni priniesli Slovensku za tých desať rokov, kedy OĽaNO naozaj zápasilo s ťažkými kauzami a s prerastenou chobotnicou. Zdá sa mi dosť neférové, lebo teraz, keď majú vyčistený stôl, sa idú hrať na tých pekných, ale tú špinavú robotu s radosťou nechali urobiť niekoho iného, tých akože starých. A ešte keby sa pozreli do vlastných radov, to by bolo tiež dobre. Taktiež tam majú politikov, ktorí boli previazaní s rôznymi politickými elitami. Vieme, že sa im darilo za predchádzajúcich vlád veľmi dobre.

Je necelých osem mesiacov pred voľbami a vyzerá to, že sa do parlamentu dostanú naozaj rôznorodé strany. Ak bude chcieť opozícia zložiť vládu, už teraz je jasné, že to bude veľmi silný hodnotový boj. Bude podľa vás vôbec možné zložiť tak hodnotovo rôznorodú vládu? 

– Je dôležité povedať si, o čo tej novej vláde pôjde. Ak budú chcieť robiť reformy pre ľudí, ja verím, že sa spoja. Ak sa budú chcieť len obohatiť, tak tam môže byť problém. Lebo napríklad Igorovi Matovičovi je jedno, či je to politik z vládnej alebo z opozičnej strany. On bude vyčítať nekalé veci aj svojmu partnerovi.

OĽaNO založili štyria ľudia.  Zdroj: TASR

Ale práve tá jeho úprimnosť by mohla znamenať stratu budúcich partnerov. Môže to nakoniec dopadnúť tak, že s OĽaNO nebude chcieť spolupracovať ani prípadná nová koalícia. Stojí to za to? 

– Stojí za to udržiavať systém, v ktorom sa kradne a kde vládne korupcia? To si naozaj musí každý jeden zodpovedať. Ja som presvedčená o tom, že OĽaNO sa vie správať zodpovedne a že pokiaľ oni majú čisté úmysly, tak sa nemajú čoho báť. 

Vyzerá to, že témou volebnej jesene bude aj boj konzervatívcov a liberálov. Zároveň by sa na jeseň mal do parlamentu dostať návrh zákona o sprísňovaní interrupcií z dielne Smeru a SNS. Malo by ho OľaNO podporiť?

– My sme naozaj platformou pre rôznorodých ľudí, aj pre liberálne zmýšľajúcich aj pre konzervatívne zmýšľajúcich. V týchto hodnotových otázkach sa vždy poslanci rozhodovali podľa svojich životných priorít slobodne. Keby som ja bola v parlamente, pravdepodobne ten zákon podporím. Nepoznám presné znenie, ale som za zvýšenie ochrany života. Problém by som mala, keby návrh podávalo napríklad ĽS NS. Je dôležitý nielen výsledok, ale aj cesta. Ak zákon predkladá strana, ktorá spochybňuje genocídu židov a rómov v druhej svetovej vojne, považujem ich úmysly za pokrytecké a neúprimné. Na druhej strane, veľa sa hovorí o zákaze potratov, ale zabúda sa na inú, veľmi dôležitú vec a to na potrebu ochrany matky, ktorá dieťa čaká. Pozornosť by sa mala upriamiť na služby, ktoré pomôžu tehotným matkám v núdzi, bez partnera, bez bývania. Treba podporovať vznik a fungovanie takýchto pomáhajúcich služieb, lebo aj toto je ochrana života. 

Hovoríte, že je dôležitý aj úmysel a nielen cesta, nevnímate ako problém, že Smer a SNS s týmto návrhom prichádzajú tak krátko pred voľbami? Mnohí to chápu ako kampaň. 

-Áno, nevidím v tom úprimný záujem, keby chceli takéto niečo naozaj presadiť, mali možnosť podporiť ho už predtým. 

Prišiel čas na viac žien v politike

Vy ste sa stali pred dvoma rokmi prvou župankou, dnes máme už aj prvú prezidentku. Čo hovoríte na Zuzanu Čaputovú? 

– Budúci týždeň máme prvé oficiálne stretnutie, aj keď sme sa už stretli na festivale vo Východnej, teším sa aj na toto stretnutie na župe. Aj keď muži sú ku mne úctiví, vnímam, že častokrát majú tendenciu moje vyjadrenia komentovať spôsobom, že “no, žena, čo môžeme čakať”. Som rada, že mám už posilu a zatiaľ, z toho ako sledujem jej kroky, som rada, že ju máme. Svoj úrad zastáva veľmi dobre.  

Žien je ale v politike stále veľmi málo v  porovnaní s mužmi. Prečo je to podľa vás tak? 

– Ženy nie sú ochotné tak zľavovať zo svojich princípov a zo svojich cieľov. Nie sme také otvorené takému “obchodovaniu“, myslím to v tom negatívnom slova zmysle. V tomto je ten ženský svet naozaj iný oproti mužskému. Okrem toho dávame politike nový rozmer, ľudskejší.

Myslíte si, že úspešné ženy v politike, ako napríklad vy či pani prezidentka, majú možnosť ovplyvniť ostatné a možno motivovať k väčšiemu záujmu o verejné dianie? 

– Určite, už len snáď pozitívnym pôsobením ovplyvníme množstvo žien, aby sa verejne angažovali. Ale ja to aj vidím, že ten čas už nastal a že žena začína byť akceptovaná aj v takejto predtým výsostne mužskej pozícii. Žena prináša nové vnímanie politiky ako služby, môžeme zmierniť tvrdosť, ktorú do toho vniesli muži. Je to pre nás oveľa náročnejšie skĺbiť úlohu matky, manželky, pôvodné poslanie ženy so službou v politike.  A je to preto, lebo zväčša žena cíti väčšiu zodpovednosť za súdržnosť rodiny a časovo je to veľmi náročné. Myslenie v spoločnosti sa však postupne mení a dnes majú aj muži väčšiu ochotu pomáhať. S celým vývojom spoločnosti sa aj pohľad na ženu v politike mení a verím, že i súčasné ženy – političky tomu pomáhajú.