Zahraničné

Etiópska vláda potvrdila, že jej sily strieľali na tím OSN

Abiy Ahmed (Zdroj foto: SITA/Stian Lysberg Solum/NTB Scanpix via AP)

ADDIS ABEBA – Etiópska vláda v utorok potvrdila, že jej jednotky strieľali na tím OSN, ktorý podľa nej ignoroval pokyny a prešiel vládnymi kontrolnými stanovišťami v štáte Tigraj na severe krajiny.

“Niektorých zamestnancov OSN skutočne zadržali a na niektorých strieľali,” uviedol podľa agentúry AFP hovorca etiópskej vlády pre krízu v Tigraji Redwan Hussein.“Prelomili dve kontrolné stanovišťa, aby sa dostali do oblastí, kam nemali ísť, pričom im bolo povedané, aby tam nešli. Keď sa chystali prelomiť tretie, strieľali na nich a zadržali ich,” dodal Hussein. Etiópsky premiér Abiy Ahmed v pondelok povedal, že prebieha úsilie o obnovenie poriadku v štáte Tigraj, kde boje a bezprávie bránia prísunu humanitárnej pomoci pre civilistov v núdzi. Etiópska armáda ešte 4. novembra spustila operáciu proti Ľudovému frontu oslobodenia Tigraja (TPLF), ktorý bol v Etiópii dominantnou politickou silou takmer tri desaťročia predtým, ako sa v roku 2018 dostal k moci Abiy Ahmed.

Ten 28. novembra vyhlásil, že etiópska armáda dobyla mesto Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj. TPLF však vyjadril odhodlanie pokračovať v bojoch. Organizácia Spojených národov minulý týždeň v piatok oznámila, že pokračujúce ozbrojené zrážky v štáte Tigraj na severe krajiny sťažujú dodanie humanitárnej pomoci pre státisíce ľudí – aj napriek dohode s etiópskou vládou, ktorá OSN prístup na toto územie povoľuje. Počas konfliktu v Etiópii od začiatku novembra podľa AFP prišli doteraz o život tisíce ľudí a vyše 48.000 ušlo zo svojich domovov do susedného Sudánu. Humanitárne organizácie upozorňujú na možnú humanitárnu katastrofu v štáte Tigraj, kde je približne 600.000 ľudí závislých od potravinovej pomoci.