Zahraničné Politika Spoločnosť Top

EÚ a Veľkú Britániu čaká tvrdý boj. Tentoraz ide o ryby

Britská premiérka Theresa Mayová dúfa, že sa jej podarí ubrániť rybné hospodárstvo krajiny. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Po mnohomesačnom snažení, rozporov a bojov sa štáty Európskej únie a Veľká Británia dohodli na tom, ako bude vyzerať vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ. Členské štáty zmluvu schválili minulú nedeľu. Napriek tomu zostáva ešte mnoho nevyriešených otázok. Medzi nimi figuruje aj rybolov.

Veľká Británia a EÚ musia ešte vyriešiť  mnoho problémov týkajúcich sa brexitu. Theresa Mayová má pred sebou ťažkú úlohu, presadiť dohodu v parlamente. Okrem toho sa medzi Londýnom a Bruselom začali vyjednávania o obchodných dohodách pre obdobie po brexite.

“Je pred nami ešte mnoho práce,” potvrdila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová minulú nedeľu. Ako jeden zo sporných bodov menovala rybolov. Priznala, že v tomto smere sa bude ešte viesť tvrdý boj. Spor o práva na rybolov by sa naozaj mohol stať ďalším citlivým bodom rokovania o brexite, podobne ako to bolo v prípade Španielska a Gibraltáru.

V čom spočíva spor Veľkej Británie s EÚ

V súčasnosti majú rybári z členských štátov Európskej únie prístup k britskej oblasti širokej 200 námorných míľ. Jediným obmedzením je, že sa musia držať 12 míľ od britského pobrežia. 

EÚ chce, aby to tak aj zostalo – aspoň do istej miery. Veľká Británia sa proti tomu bráni. Najmä obhajcovia tvrdého brexitu chcú, aby mali britskí rybári na túto oblasť výlučné právo. Dôkazom je aj ich slogan pre brexit, ktorý znel “Take back control” (“Získajme naspäť kontrolu”). Týka sa to aj práva na rybolov.

V prípade zrušenia povolenia na prístup do britských vôd by európski rybári prišli o veľa. Napríklad 80 percent úlovku štyroch veľkých nemeckých rybárských lodí pochádza zo spomínanej 200-míľovej zóny. Ide prevažne o slede a makrely. Hovorí to štúdia Thünenovho inštitútu vypracovaná pre europarlament.

Európski rybári chcú mať aj naďalej prístup do britských vôd. (SITA/AP)

Aké má Brusel a Londýn možnosti 

Popri Nemecku sa dožadujú prístupu k “britským rybám” aj ďalšie štáty EÚ, medzi nimi aj Francúzsko. Podľa medializovaných informácií Paríž žiadal, aby bola dohoda o rybolove súčasťou zmluvy o brexite, ale návrh sa mu nepodarilo presadiť. 

Jednou z možností ako spor vyriešiť by mohla byť dohoda, podľa ktorej by Veľká Británia mala prístup k európskym morským zónam. Lenže to nie je porovnateľné. Britské oblasti pre rybolov sú omnoho lukratívnejšie.

Európska únia by však mohla ponúknuť Londýnu výmenou za práva na rybolov aj omnoho zaujímavešiu vec. Tou je prístup na európsky vnútorný trh. Práve tu má podľa Thünenovho inštitútu Británia čo stratiť, pretože jej vývoz morských produktov do EÚ je omnoho vyšší ako dovoz z Únie. 

Francúzsky prezident Emmanuel Macron už v nedeľu zdôraznil, aké dôležité sú pre jeho krajinu práva na rybolov. Ak by Británia neposkytla úplný prístup do oblastí rybolovu, mala by zostať aj naďalej v európskej colnej únii, dodal Macron. A to Británia nechce. Znamenalo by to akceptovanie pravidiel EÚ aj po tom, ako opustí blok, bez toho, aby sa k nim mohla vyjadrovať.

Britská premiérka Theresa Mayová napriek tomu dúfa, že v nadchádzajúcich rokovaniach o budúcich vzťahoch s EÚ sa jej podarí ubrániť rybné hospodárstvo krajiny. To by jej mohlo pomôcť  získať podporu pre jej plán brexitu.