Politika Zahraničné

EÚ pomôže sýrskym utečencom v Jordánsku a Libanone sumou takmer 300 miliónov eur

Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Európska komisia (EK) vo štvrtok uviedla, že v reakcii na sýrsku krízu prijala nový balík finančnej pomoci vo výške 297 miliónov eur. Určený je na podporu utečencov a hostiteľských komunít v Jordánsku a Libanone. Nový balík pomoci bude vyplácaný cez trustový fond EÚ.

 

Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi v tejto súvislosti uviedol, že balíček pomoci poskytne utečencom a hostiteľským komunitám podporu najmä, pokiaľ ide o živobytie, sociálnu ochranu, cenovo dostupnú kvalitnú zdravotnú starostlivosť, vodu a riešenie problémov s odpadovou vodou.

Balík pomoci pozostáva z viacerých aktivít na podporu utečencov a hostiteľských komunít. Suma 45 miliónov eur je určená na podporu hospodárskeho rozvoja a sociálnej stability v Libanone; 48 miliónov eur pôjde na zlepšenie verejných vodovodných a odpadových služieb pre miestne hostiteľské spoločenstvá a sýrskych utečencov v Libanone; 70 miliónov eur na lepší prístup k zdravotníckym službám pre zraniteľné obyvateľstvo v Libanone; 59 miliónov eur na posilnenie samostatnosti utečencov a vytvorenie pracovných príležitostí pre Sýrčanov v Jordánsku; 39 miliónov eur na vytvorenie integrovaného systému nakladania s pevným odpadom v sýrskych utečeneckých táboroch a susedných komunitách v Jordánsku a 36 miliónov eur na podporu potrieb palestínskych utečencov zo Sýrie v Jordánsku a Libanone.