Ostatné Zahraničné Top

EÚ schválila vznik dočasnej daňovej komisie

BRUSEL – Európski poslanci vo štvrtok odsúhlasili vznik dočasnej daňovej komisie, namiesto predĺženia mandátu predchádzajúcej špeciálnej komisie. Tá vznikla vo februári a ukončila svoju činnosť v stredu vydaním odporúčaní na zabránenie daňovým únikom.

Parlament prijal nezáväzné odporúčania, na základe ktorých by nadnárodné spoločnosti mali platiť dane v krajinách, kde vytvoria zisky a nemali by ich prelievať do krajín s výhodnejším daňovým režimom. Nový dočasný orgán by podľa očakávaní mal pokračovať v práci predchádzajúceho orgánu počas šiestich mesiacov. O presných funkciách nového orgánu sa bude rozhodovať 2. decembra. Objavuje sa však aj kritika, že nová komisia by sa mohla ukázať ako neúčinná.

“Nebudeme akceptovať oslabenie mandátu novej komisie, ktorej vytvorenie povedie k byrokracii a zdržaniu, ktoré nebolo nevyhnutné,“ povedal europoslanec Sven Giegold, ktorý sa podieľal na vytvorení predchádzajúcej špeciálnej komisie. Europoslanec Philippe Lambert kritizoval šéfa Európskeho parlamentu Martina Schulza za to, že sa nepredĺžil mandát pôvodnej komisie.