Politika Zahraničné

EÚ zaviedla ďalšie sankcie voči bieloruským podnikateľom a firmám

Zdroj: SITA/AP Photo/Vahid Salemi

BRUSEL – Európska únia (EÚ) vo štvrtok zaviedla nové sankcie voči viacerým bieloruským podnikateľom a firmám blízkym tamojšiemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Informovala o tom agentúra AFP.

Ide už o tretie kolo sankcií EÚ voči osobám či subjektom, ktoré Únia viní z podpory autoritárskeho režimu Lukašenka a potláčania protestov, prebiehajúcich od vyhlásenia výsledku prezidentských volieb z 9. augusta. Opozícia vládu obviňuje zo sfalšovania výsledkov a za skutočnú víťazku volieb považuje svoju kandidátku Sviatlanu Cichanovskú. Na novom zozname sa nachádzajú mená 27 vládnych predstaviteľov, medzi ktorými sú aj bieloruský generálny prokurátor, minister pre informácie, podpredseda vlády a šéf štátnej televízie.

Ďalej EÚ uvalila sankcie na dvoch podnikateľov, tri súkromné a štyri štátne spoločnosti vrátane vývozcu zbraní Beltechexport či technologickú firmu Synesis. Únia už sankcie vrátane zmrazenia majetku či zákazu vydania víz uvalila na samotného Lukašenka, jeho syna a viac ako 50 bieloruských predstaviteľov. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v novembri povedal, že nové sankcie majú mať dopad na “bežné ekonomické činnosti” v Bielorusku.

Líderka bieloruskej opozície Cichanovská v stredu opäť vyzvala európskych lídrov, aby znásobili tlak vyvíjaný na Lukašenkovu vládu. Urobila tak na pôde Európskeho parlamentu (EP) pri preberaní tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, ktorú EP 22. októbra udelil bieloruskej demokratickej opozícii zastúpenej Koordinačnou radou.