Politika Zahraničné

Eurokomisia má pochopenie pre odklad nominácie na eurokomisára v prípade Talianska

Predsedníčka budúcej Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová začala v utorok sériu osobných a telefonických pohovorov s kandidátmi vlád členských krajín EÚ na pozície eurokomisárov. Zdroj: SITA/AP

BRUSEL – Predsedníčka budúcej Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová začala v utorok sériu osobných a telefonických pohovorov s kandidátmi vlád členských krajín EÚ na pozície eurokomisárov. Do konečného počtu 26 kandidátov jej zatiaľ chýbajú nominanti Francúzska a Talianska.

 

Fínske predsedníctvo v Rade EÚ vyzvalo členské krajiny, aby predstavili svojich oficiálnych nominantov do eurokomisie najneskôr do pondelka 26. augusta, aby si von der Leyenová mohla v priebehu týždňa naplánovať rozhovory s každým z nich.

Podľa údajov týždenníka Politico má budúca šéfka eurokomisie v pláne denne absolvovať do desať pracovných stretnutí s budúcimi možnými komisármi. Jej dočasný kabinet neoznámil presné dátumy a poradie pohovorov, lebo ide o otvorený proces, ktorý sa môže meniť “za pochodu”.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok oznámil, že Paríž svojho kandidáta do eurokomisie oznámi v priebehu utorka. Zložitejšie je to v prípade Talianska, kde po páde vlády Giuseppeho Conteho prebiehajú koaličné rozhovory medzi Demokratickou stranou (PD) a Hnutím piatich hviezd (M5S). Ak budú tieto rokovania úspešné a podarí sa zabrániť vypísaniu predčasných volieb v Taliansku, v hre o post eurokomisára je podľa Politico viacero známych mien.

Predstavitelia exekutívy EÚ priznali, že v prípade Talianska je omeškanie nominácií na eurokomisára “opodstatnené”. Aj v Bruseli však vedia, že v prípade dohody o vytvorení vlády sú najpravdepodobnejšími talianskymi kandidátmi do eurokomisie bývalí premiéri Paolo Gentiloni a Enrico Letta. V hre je aj bývalý minister financií Pier Carlo Padoan a ďalším možným kandidátom je europoslanec z tábora socialistov Roberto Gualtieri, ktorý je šéfom vplyvného Výboru Európskeho parlamentu pre hospodárske a finančné záležitosti.

V prípade, že koaličné rokovania PD – M5S zlyhajú, eurokomisára bude musieť vymenovať končiaca vláda vytvorená Ligou severu a M5S, pričom v tomto prípade do úvahy prichádzajú (končiaci) minister zahraničných vecí Enzo Moavero a minister financií Giovanni Tria.

Hnutie piatich hviezd prerušilo rokovania s Demokratickou stranou

Talianske protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) v utorok prerušilo rokovania s Demokratickou stranou (PD) o vytvorení novej koaličnej vlády. Obnoví ich údajne len v prípade, že sa premiérom opäť stane Giuseppe Conte. Informovala o tom agentúra Reuters.

Niekdajší úhlavní súperi – protisystémové M5S a stredoľavicová PD – sa snažia dospieť k dohode o novej vláde po tom, ako sa len po 14 mesiacoch v auguste rozpadla doterajšia koalícia pozostávajúca z M5S a pravicovo-populistickej Ligy Severu (LN).

Správy o prerušení rokovaní medzi M5S a PD prichádzajú po tom, ako to ešte v pondelok večer vyzeralo tak, že sú blízko k vzájomnej dohode, poznamenal Reuters. Strana PD totiž naznačovala, že zrušila svoje veto ďalšieho funkčného obdobia Conteho na poste predsedu vlády. Predstavitelia M5S však uviedli, že členovia PD toto rozhodnutie ešte jednohlasne neschválili.

“Včera po štyroch hodinách rokovaní sme nič nedosiahli,” uvádza sa vo vyhlásení M5S. “Už viac nemôžeme takto pracovať. Buď sa postoj (PD) zmení, alebo to bude komplikované. So (zástupcami) PD sa znova stretneme, keď budú súhlasiť so znovuzvolením Conteho,” oznámila svoju podmienku M5S.

Premiér Conte, ktorý nie je členom žiadnej politickej strany, ale má blízko k M5S, predložil svoju rezignáciu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi minulý týždeň po tom, čo LN Mattea Salviniho prestala podporovať koalíciu s M5S s cieľom dosiahnuť vyhlásenie predčasných volieb.

Conte sa v pondelok zúčastnil rokovaní s lídrom M5S Luigim di Maiom a šéfom PD Nicolom Zingarettim.

Ak M5S a PD prezidentovi Mattarellovi do stredy neoznámia, že sa dohodli na sformovaní novej vlády, Matarella vymenuje úradnícku vládu a vyhlási predčasné voľby.