Zahraničné

Eurokomisia už dala Česku auditnú správu o údajnom Babišovom konflikte záujmov

Andrej Babiš - Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek, File

PRAHA – Európska komisia zaslala v piatok do Česka konečnú auditnú správu, ktorá sa týka európskych dotácií vyplácaných skupine Agrofert. Odovzdanie dokumentu potvrdila českej rozhlasovej stanici Radiožurnál hovorkyňa Európskej komisie.

Dokument už v piatok večer dostalo české ministerstvo pre miestny rozvoj, informoval portál TN.cz televízie Nova. Európska komisia však označila konečnú auditnú správu za dôvernú a odmietla ju ďalej komentovať. Predbežná správa bola do Česka doručená už tento rok na jar a unikla aj do médií. Podľa nej je český premiér Andrej Babiš stále v konflikte záujmov, hoci svoje firmy previedol do zvereneckého fondu. V správe z jari sa uvádza argument, že Babiš má na tento fond stále vplyv.

Českej republike z tohto dôvodu hrozí, že bude musieť vracať do rozpočtu Únie okolo 450 miliónov korún (17,63 milióna eur). Premiér Babiš obvinenie z konfliktu záujmov pri čerpaní európskych dotácií pre koncern Agrofert stále odmieta. Vznikla aj senátna komisia, ktorá má riešiť práve tento prípad, ale mala ťažkosti dostať sa k auditným správam, pripomenul portál TN.cz.