Politika Zahraničné

Europarlament do štvrtku preskúma revidovanú dohodu o brexite, oznámil jeho šéf Sassoli

Europarlament do štvrtku preskúma revidovanú dohodu o brexite, oznámil jeho šéf Sassoli. Zdroj: TASR/AP

BRUSEL/ŠTRASBURG – V pondelok večer sa v Štrasburgu uskutočnilo mimoriadne zasadnutie Konferencie predsedov Európskeho parlamentu (EP), ktoré bolo zamerané na najnovšiu situáciu ohľadom odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Predseda EP David Sassoli upozornil, že novú dohodu o brexite preskúma ústavný výbor zákonodarného zboru EÚ.

 

Sassoli v správe pre médiá potvrdil, že Konferencia predsedov, ktorá okrem neho zahŕňa aj šéfov parlamentných politických frakcií, sa dohodla na mimoriadnej schôdzi, na ktorej jej členovia prerokovali najnovší vývoj udalostí okolo revidovanej dohody o brexite.

“Dnes večer sme s predstaviteľmi politických skupín diskutovali o ďalších krokoch týkajúcich sa odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Pokiaľ ide o nás, Európsky parlament teraz preskúma celý proces vo Výbore pre ústavné veci. Sme na dobrej ceste, plníme si svoje povinnosti a vo štvrtok sa znova stretneme, aby sme prediskutovali najnovší pokrok,” opísal situáciu Sassoli.

Pripomenul, že europarlament je inštitúcia, ktorá bude mať posledné slovo pri schvaľovaní akejkoľvek dohody o brexite. Zároveň spresnil, že europoslanci odložili schválenie revidovanej dohody o brexite až na štvrtok, posledný deň októbrového plenárneho zasadnutia EP, aby dovtedy poskytli možnosť britským zákonodarcom preskúmať a schváliť dohodu, ktorú minulý týždeň na summite EÚ v Bruseli schválili lídri 27 členských krajín EÚ spolu s britským premiérom Borisom Johnsonom.

Britský parlament v sobotu novú “rozvodovú dohodu” odmietol a v pondelok o nej poslanci ani nehlasovali.

“Vo štvrtok Konferencia predsedov EP opäť prediskutuje najnovší stav, budeme konať pokojne a zodpovedne a podľa potreby rýchlo posunieme veci vpred. To je naša povinnosť. Opakujem, že Európsky parlament bude posledným aktérom, ktorý bude mať v tejto veci slovo,” odkázal Sassoli.