Europarlament je pripravený vypočuť si Orbána počas rozpravy o Maďarsku, vyhlásil Sassoli

BRUSEL – Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli v utorok zaslal list maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Vysvetlil mu v ňom, prečo odmieta účasť ministerky spravodlivosti a európskych záležitostí Judit Vargovej na štvrtkovej rozprave v pléne EP.

 

Rozprava má byť venovaná sporným krokom maďarskej vlády prijatým počas pandémie koronavírusu a ich vplyvu na právny štát a základné práva obyvateľov Maďarska.

Vo štvrtok 14. mája predstavitelia Rady EÚ (členské krajiny) a Európskej komisie v rámci plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu predložia vyhlásenie o „mimoriadnych právnych predpisoch v Maďarsku a ich vplyve na právny štát a základné práva“.

Europarlament už 31. marca vyzval Európsku komisiu, aby posúdila, či zákon o ochrane proti koronavírusu, ktorý prijala maďarská vláda, je v súlade s európskou legislatívou.

Predseda EP uviedol, že v pondelok (11.5) dostal list od ministerky Vargovej, v ktorom žiada o možnosť osobne sa zúčastniť na štvrtkovej rozprave a vyjadriť názor maďarskej vlády na túto záležitosť.

„Dovoľte mi povedať, že považujem za pozitívne, že poslanci Európskeho parlamentu majú pri takej dôležitej príležitosti vypočuť si aj hlas maďarskej vlády, čo podporujem,“ uviedol Sassoli v liste pre Orbána.

Zároveň však spresnil, že podľa zavedenej praxe pre takýto druh diskusií je vhodným partnerom hlava štátu alebo vlády.

„Bol by som preto vďačný, keby ste mi dali vedieť, či máte v úmysle zúčastniť sa rozpravy, ktorá sa uskutoční o 9.00 hod. v zasadacej sále v Bruseli,“ odkázal šéf EP maďarskému premiérovi.

Upozornil ho, že na základe nedávneho rozhodnutia, ktoré prijala Konferencia predsedov EP, nie je počas májového zasadnutia europoslancov, ktoré sa koná v rokovacej sále EP v Bruseli, možná účasť „na diaľku“ (prostredníctvom videokonferencie). Toto rozhodnutie platí aj napriek výnimočným opatreniam zavedeným počas pandémie koronavírusu.

Viac o téme: COVID-19, David Sassoli, Europarlament, Európsky parlament, koronavírus, rozprava, SARS-CoV-2, Viktor Orbán, vypočutie

Súvisiace články