Zahraničné

Európska komisia vyzvala členské štáty, aby prijali deti z gréckych táborov pre migrantov

Európska komisia - Zdroj: AP Photo/Jean-Francois Badias

BRUSEL – Európska komisia (EK) v pondelok vyzvala Nemecko a ostatné členské krajiny EÚ, aby prijali deti z preplnených gréckych táborov pre migrantov a utečencov, informovala agentúra DPA.

EK je podľa svojho hovorcu znepokojená zložitou situáciou maloletých migrantov bez sprievodu v Grécku a zostáva v úzkom kontakte s gréckymi úradmi, najmä v súvislosti s obavami so situáciou na preplnených ostrovoch.

“V súvislosti s viac ako 5000 neplnoletými bez sprievodu EK opakovane vyzvala členské krajiny, aby na základe dobrovoľnosti pokračovali v premiestňovaní migrantov z Grécka,” uviedol hovorca a dodal, že EK na to poskytuje dotácie. Grécko vyzvalo ďalšie krajiny EÚ, aby prijali deti z táborov. Zatiaľ však na výzvu reagovala len jedna krajina.

K výzve o prerozdelení neplnoletých migrantov bez sprievodu sa pridala aj ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW). Viac ako 1920 týchto neplnoletých migrantov bez sprievodu sa podľa údajov EÚ nachádza na gréckych ostrovoch Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos. Celkovo bolo v Grécku na konci novembra 5276 týchto migrantov.