Domáce Politika Top

Európska krajná pravica si dala zraz v Bratislave. Na pozvanie Borisa Kollára

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA –  Zbroja proti migrácii, presadzujú euroskeptické názory a preferujú populistický slovník. V Bratislave sa dnes stretli zástupcovia nacionalistických, protiimigračných a krajne pravicových európskych strán. Stretnutie s názvom Za Európu suverénnych národov organizuje Hnutie za Európu národov a slobody, ktorého členom je aj slovenské hnutie Sme rodina. Práve jej predseda Boris Kollár k nám nacionalistov pozval. Vrátane kontroverznej francúzskej političky Marine Le Penovej. 

 

Kritika únie, obavy z migrácie a ambícia vytvoriť v rámci europarlamentu najsilnejšie zoskupenie. Nacionalisti dnes v Bratislave jasne deklarovali, že v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu majú tie najvyššie ambície. “Budeme bojovať za naše tradície aj hodnoty v európskom parlamente spolu,” povedal líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Ten problém v spájaní sa s politickými stranami označovanými ako nacionalistické, nevidí. Naopak, ostro sa ohradil proti tomu, že by jeho hnutie kvôli takýmto krokom malo byť extrémistické. Podľa vlastných slov nechcú vystúpenie z Únie, ale jej opravu. “Musím sa vrátiť ku koreňom a zdravému rozumu,” vyhlásil.

Sprava poslanec NR SR Ľudovít Goga (Sme rodina), predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, predsedníčka Národného frontu Marine Le Pen z Francúzska a poslanec Európskeho parlamentu George Mayer zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Zdroj: TASR –/ Jakub Kotian

Podpora aj cez videá

Z úst jeho straníckeho kolegu Ľubomíra Gogu zasa zazneli slová o nátlaku Bruselu či hrozbách plynúcich z africkej migrácie a vplyvu Spojených štátov amerických na Európu. Podľa neho ich nová frakcia nechce Európu “pod americkou hegemóniou, afrikanizovanú ani pod vplyvom Číny.”

K slovu sa dostala aj francúzska nacionalistka Marine Le Penová. Podľa nej sa Hnutie za Európu národov a slobody pokúša o emancipáciu, slobodu, spoluprácu a ochrana hraníc. Zdôraznila tiež dôležitosť suverenity jednotlivých národov v rámci Únie ako aj dôležitosť nadchádzajúcich volieb. Podľa nej totiž Európa “v súčasnosti odopiera národom mať svoju vlastnú existenciu a vlastný názor.”  Podľa nej sú proti niečomu takémuto samotné národy. Vystúpenie z Únie, o ktorom v minulosti hovorila, dnes už odmieta.

Prostredníctvom krátkych videí na diaľku podporili dnešnú akciu aj Matteo Salvini či holanský pravicový politik Geert Wilders zo Strany za slobodu (PVV). To všetko za bujarého potlesku ich podporovateľov.

Spájajú sily

Ponuku pripojiť sa k politickej skupine, ktorá chce po májových voľbách vytvoriť v europarlamente novú frakciu avizovalo hnutie Sme rodina začiatkom apríla. Samotné zoskupenie s názvom Európa národov a slobody vzniklo z iniciatívy talianskeho ministra vnútra a šéfa strany Liga Severu Mattea Salviniho. Ustanovujúca schôdza frakcie má byť už túto sobotu 18. mája v talianskom Miláne. Doposiaľ boli nacionalisti a euroskeptici v Európskom parlamente rozdelení v troch frakciách – Európski konzervatívci a reformisti (ECR), Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) a Európa národov a slobôd (ENF).

Predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová z Francúzska. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Radikálka, ktorá zo strany vyhodila vlastného otca

Medzi najskloňovanejšie osoby dnešnej konferencie patrila Marine Le Penová. Francúzska politička je predsedníčkou nacionalistickej strany Národný front (FN), ktorej členkou je od svojich 18 rokov. Na jej čele stojí od roku 2011, kedy vo funkcii vystriedala svojho otca Jean-Marie Le Pena. Dovtedy pôsobila v strane ako podpredsedníčka. Paradoxom je, že jej otec, ktorý je označovaný za najväčšieho pravicového radikála a nacionalistu v Európe, už v strane nie je. Pričinila sa o to práve jeho najmlašia dcéra. Tej sa nepozdávali otcove antisemitské názory. Jean-Marie Le Pen opakovane zľahčoval problematiku holokaustu počas druhej svetovej vojny a označil ho za “detail”.

Marine Le Penová je poslankyňou európskeho parlamentu od roku 2004. Hovorí o vystúpení Francúzska z eurozóny a znovuzavedenie aj vlastnej meny frank. Spomínala však aj možnosť, že by Francúzi opustili Európsku úniu celkovo. Je tiež za zákaz výstavby mešít, obmedzenie imigračnej politiky a úpravu podmienok pre získanie francúzskeho občianstva. Počas neúspešnej kandidatúry v prezidentských voľbách v roku 2017 vo svojom programe hovorila okrem iného aj o zrušení možnosti manželstva pre páry rovnakého pohlavia.

Protiimigrační

Dnešnej konferencii sa zúčastnili aj ďalší európski pravicoví politici ako Georg Mayer z rakúskej Strany Slobody – FPÖ. Poslanec európskeho parlamentu je okrem iného proti myšlienke zavedenia jednotných daní pre celú Úniu. Tiež vystupuje proti migračnej politike v štýle nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Talianska Liga severu pod vedením Mattea Salviniho býva zasa často označovaná ako protiprisťahovalecka a xenofóbna.

Protest pri príležitosti konferencie hnutia Európa národov a slobody v Bratislave. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Nie každému bola konferencia pochuti 

Proti konaniu dnešnej konferencii sa strhla vlna kritiky, ktorej výsledkom bol protest. Podľa bratislavských antifašistických iniciatív, ktoré ho zvolali, sa v našom hlavnom meste stretla takzvaná elita krajnej európskej pravice. “Tieto strany sú rasistické, krajne pravicové a v niektorých prípadoch možno hovoriť o vyslovene fašistických stranách. Boris Kollár nemusí byť nutne fašista alebo rasista, ale nastupuje na nebezpečnú vlnu, ktorá sa dvíha v celej Európe a legitimizuje fašistickú ideológiu týmto spôsobom,” povedal pre TASR za organizátorov Robert Mihály.

Predseda parlamentu Andrej Danko zasa v reakcii na dnešnú konferenciu povedal, že nacionalizmus by Úniu rozbíjať nemal.  “Mali by sme Európsku úniu reformovať, pokúsiť sa opraviť to, čo nás spája. Nemali by sme dovoliť rozbitie EÚ,” vyhlásil. Podľa jeho slov je veľký rozdiel medzi vlastenectvom a nacionalizmom. Samotné kroky Borisa Kollára a jeho hnutia však komentovať nechcel.

 

 

Galéria
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Na snímke sprava v pozadí predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a v popredí predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Boris Kollár a Marine Le Penová. Zdroj: archív
Marine Le Penová a Peter Pčolinský. Zdroj: archív
Na snímke Ľudovít Goga. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Na snímke poslanec Európskeho parlamentu George Mayer zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) počas tlačovej konferencie v rámci konferencie hnutia Európa národov a slobody (ENS), ktorej hostiteľom je poslanec Národnej rady SR Boris Kollár zo Sme rodina v Bratislave 13. mája 2019. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Na snímke predsedníčka Národného frontu Marine Le Pen z Francúzska počas tlačovej konferencie pri príležitosti konferencie hnutia Európa národov a slobody (ENS), ktorej hostiteľom je poslanec Národnej rady SR Boris Kollár zo Sme rodina v Bratislave 13. mája 2019. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next