Politika Zahraničné Top

Európska ľudová strana si stojí za Tuskom, Poľsku pohrozili

BERLÍN – Donald Tusk je jediným kandidátom Európskej ľudovej strany (EPP) na predsedu Európskej rady, vyhlásil dnes šéf EPP, nemecký europoslanec Manfred Weber.

O Tuskovi na Twitteri napísal, že sa “teší jednohlasnej podpore celej rodiny Európskej ľudovej strany”. A dodal, že EPP tento týždeň rozhodne o tom, či zo svojich radov vylúči poslanca Európskeho parlamentu Jaceka Saryusza-Wolského, ak bude trvať na svojej kandidatúre na uvedený post.

Weber súčasne obvinil poľskú vládu, že predložením iného kandidáta ako Tuska presadzuje svoje vnútropolitické ciele. “Akýkoľvek ďalší útok na Tuska iba ohrozí poľské záujmy v EÚ,” citovala Webera poľská tlačová agentúra PAP.

Vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) v sobotu potvrdila, že nebude podporovať kandidatúru doterajšieho šéfa Európskej rady Tuska na druhé funkčné obdobie. Následne ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že oficiálnym kandidátom Poľska je Jacek Saryusz-Wolski. PiS svoj odmietavý postoj k Tuskovi vysvetlila tým, že ako predseda Európskej rady “podporoval ničím nepodložené sankcie proti Poľsku”.

Tuskovo 30-mesačné funkčné obdobie sa končí 31. mája. Malta ako predsednícka krajina EÚ bude dohliadať na proces výberu nového predsedu Európskej rady, o ktorom rozhodnú lídri EÚ na summite v Bruseli 9. a 10. marca. Tusk potvrdil svoj záujem uchádzať sa o ďalšie dva a polročné obdobie na summite začiatkom februára.