Zahraničné Politika Top

Európska únia a Británia dosiahli dohodu o brexite. Teraz ju musia odobriť obidva parlamenty

Ilustračné foto: pixabay

BRUSEL (SITA) – Európska únia a Británia dosiahli dohodu o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie, ktorá ešte potrebuje ratifikáciu zo strany Európskeho parlamentu a britského parlamentu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera.

 

“Kde je vôľa, tam je dohoda – máme ju!” uviedol Juncker. Podľa neho ide o “spravodlivú a vyváženú dohodu pre EÚ a Spojené kráľovstvo” a odporučil Európskej rade, aby ju podporila. Dohodu sa podarilo dosiahnuť vyjednávacím tímom Británie a EÚ pred summitom lídrov štátov EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní.

“Máme skvelú novú dohodu, ktorá vracia kontrolu,” napísal britský premiér Boris Johnson na Twitteri a vyzval poslancov parlamentu v Londýne, aby ju v sobotu na mimoriadnom zasadnutí schválili.

Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) však oznámila, že stále s dohodou o tzv. brexite nesúhlasí. Podpora strany DUP je pritom pre britského premiéra rozhodujúca pri hlasovaní o dohode v parlamente.

Barnier: Revidovaná dohoda o brexite odstraňuje doterajšiu neistotu

Po takmer troch rokoch rokovaní je na stole nová dohoda o tzv. brexite, ktorá zaručuje riadený odchod Británie z Európskej únie. Uviedol to vo štvrtok na poludnie hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier na pôde Európskej komisie.

Barnier prítomným novinárom pripomenul, že “brexit je škola trpezlivosti”, zároveň však dodal, že sa vyplatilo byť trpezlivý, lebo EÚ čaká na list s právnym návrhom, ktorý má vo štvrtok zaslať britská vláda. Obsahom tohto listu, ako aj deklaráciou o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Britániou, sa budú vo štvrtok večer zaoberať premiéri a prezidenti členských krajín na prebiehajúcom summite EÚ.

Dohoda, dosiahnutá medzi vyjednávačmi z oboch strán, znamená aj zavedenie prechodného obdobia na zmierneniu “šoku z brexitu”, ktoré bolo stanovené do konca decembra 2020. Na základe dohody však toto 14-mesačné obdobie môže byť predĺžené o jeden alebo dva roky.

Revidovaná dohoda o brexite odstraňuje doterajšiu neistotu, tvrdí Barnier. Zdroj: SITA/AP

Dobrá správa pre občanov

“Tento list znamená právnu istotu a dobrú správu pre občanov EÚ a Spojeného kráľovstva, ktorých záujmy boli vždy našou prioritou a prioritou Európskeho parlamentu. Ich práva sú zaručené,” opísal situáciu Barnier s odkazom na dokument, ktorý Londýn pošle do Bruselu. Zároveň sú podľa jeho slov zaručené aj finančné záväzky Británie voči rozpočtu EÚ a záruky zostali zachované aj čo sa týka ochrany zemepisných názvov európskych výrobkov, duševného vlastníctva či ochrany osobných údajov.

Ide o prvky, ktoré boli súčasťou prvej dohody z novembra 2018. Zmeny v dohode o brexite sa týkajú predovšetkým režimu na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom, pričom Londýn predstavil pevné záväzky zachovať mier a stabilitu na írskom ostrove v zmysle Veľkopiatkovej dohody.

Barnier spresnil, že snaha vyjednávacích tímov bola zamedziť zavedeniu “tvrdej” hranice a zachovať integritu jednotného trhu na írskom ostrove, hoci Londýn trval na zotrvaní Severného Írska v britskom colnom režime. Obe strany riešili aj otázku pohybu tovarov a režimu dane z pridanej hodnoty (DPH) a podľa jeho slov sa podarilo dosiahnuť prijateľný kompromisný výsledok, pričom do tohto procesu budú priamo zaangažovaní aj volení predstavitelia provincie Severné Írsko.

“Dospeli sme k dohode, ktorá umožní získať politickú podporu Európskej rady a parlamentov a položí základ pre budúce partnerstvo medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom,” vysvetlil Barnier pred novinármi.

Upozornil, že britský premiér Boris Johnson v rámci budúcich vzťahov s Európanmi preferuje nadviazanie dohody o voľnom obchode. Podľa Barniera by takáto ekonomická dohoda mala byť bez bariér, bez ciel a tarifov, čo je v záujme podnikateľskej sféry z oboch strán Lamanšského prielivu. Zároveň však Únia bude trvať na zachovaní svojich noriem v oblasti životného prostredia či ochrany spotrebiteľov. Zdôraznil tiež, že riadený brexit je vždy lepší ako “tvrdý” brexit, a dodal, že EÚ je pripravená začať po 1. novembri čo najrýchlejšie pracovať s Londýnom na podobe budúcich vzájomných vzťahov.

“Dosiahli sme spravodlivú a rozumnú dohodu. Tú teraz zhodnotia lídri na summite EÚ a potom Európsky parlament, ktorý má v tejto veci posledné slovo,” upozornil Barnier. Britský parlament má o revidovanej dohode o brexite hlasovať nadchádzajúcu sobotu.

Premiér Pellegrini víta dosiahnutie kompromisu

Slovenský predseda vlády Peter Pellegrini víta dosiahnutie kompromisu o odchode Veľkej Británie z EÚ. „Organizovaný brexit bola od začiatku preferencia EÚ-27. Dohoda vytvára vhodné podmienky na posilňovanie strategických vzťahov Európskej únie a Veľkej Británie. Ostáva len veriť, že dohodu podporí aj britský parlament,“ uviedol na sociálnej sieti Pellegrini.

Dohodu o brexite podporil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Zdroj: SITA/AP

Dohodu o brexite podporil Macron; Farage aj Sturgeonová ju odmietajú

Francúzsky prezident Emmanuel Macron privítal vo štvrtok dosiahnutie dohody o podmienkach tzv. brexitu medzi Britániou a Európskou úniou a vyjadril presvedčenie, že návrh dohody schvália britskí poslanci. Urobil tak na stretnutí centristických lídrov pred summitom EÚ v Bruseli. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Predsedníčka britských opozičných Liberálnych demokratov Jo Swinsonová medzitým uviedla, že jej strana je i napriek dosiahnutiu dohody o brexite medzi Londýnom a Bruselom odhodlaná zastaviť proces odchodu Británie z Únie. Swinsonová povedala, že je “odhodlanejšia ako kedykoľvek predtým” zastaviť brexit a “dať konečné slovo verejnosti”. Jej strana podporuje uskutočnenie druhého referenda o otázke brexitu.

Ak by sa šéfka Liberálnych demokratov stala budúcou premiérkou, jej strana by odvolala uplatnenie článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa začal proces odchodu Británie z EÚ. Dohoda o brexite je podľa jej slov zlá pre britskú ekonomiku, verejné služby a životné prostredie.

Líder britskej Strany brexitu Nigel Farage vyzval britský parlament, aby dohodu odmietol. Podľa jeho slov táto dohoda totiž “nie je brexit” a Britániu by pripútala k EÚ až príliš mnohými spôsobmi. Farage, ktorého citovala tlačová agentúra AP, dodal, že by uprednostnil odklad termínu odchodu Británie z EÚ, ktorý je stanovený na 31. októbra, a následne parlamentné voľby, než to, že by bola v parlamente schválená nová dohoda. Farage je skôr za “čistý odchod” z EÚ než za “ďalšiu európsku dohodu”.

Dohodu o podmienkach vystúpenia Británie z EÚ ešte musia ratifikovať Európsky, ako aj britský parlament.

Dohodu podľa informácií agentúry Reuters odmietla aj líderka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová. “Škótsko nehlasovalo za brexit v nijakej forme a poslanci SNP nebudú hlasovať za brexit v nijakej podobe,” povedala.

Corbyn vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody

Líder hlavnej britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vo štvrtok vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody o brexite, na ktorom sa dohodli predstavitelia Británie a Európskej únie. Informovala o tom agentúra AFP.

Corbyn povedal, že dohoda “krajinu nespojí a mala by sa odmietnuť”. Najlepší spôsob, ako vyriešiť brexit, je podľa Corbyna dať posledné slovo ľuďom, aby o tom rozhodli hlasovaním. Dodal, že labouristi cez víkend nepredložia návrh na vyslovenie nedôvery vláde a takisto uviedol, že záležitosť referenda pred voľbami je “otázkou budúceho týždňa”, informovala televízia Sky News.

Dohodu o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva ešte musia ratifikovať Európsky, ako aj britský parlament.