Zahraničné

Európska únia, Británia aj Spojené štáty odsúdili údajnú Navaľného otravu

Alexej Navaľnyj. Zdroj: SITA / AP Photo / Pavel Golovkin

BRUSEL – Európska únia, Británia aj Spojené štáty v stredu odsúdili údajné otrávenie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného po tom, čo otravu potvrdila nemecká spolková vláda na základe toxikologických testov. Informovala o tom agentúra AFP.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo vyhlásení označila Navaľného otrávenie za “opovrhnutiahodné a zbabelé”. Dodala, že zodpovední sa musia postaviť pred súd. Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab v reakcii uviedol, že Rusko “musí povedať pravdu” o tom, čo sa skutočne Navaľnému stalo. “Ruská vláda má čo vysvetľovať,” dodal. Ku kritike sa pridal aj Biely dom. Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť (NSC) John Ullyot na Twitteri napísal, že “otrava Alexeja Navaľného je absolútne odsúdeniahodná”. “Budeme spolupracovať s našimi partnermi a medzinárodnou komunitou, aby páchatelia v Rusku niesli zodpovednosť,” pokračoval.

“Rusi majú právo vyjadriť svoj názor slobodne, bez strachu z akýchkoľvek následkov a určite nie strachu z otrávenia chemikáliami,” dodal. Hovorca nemeckej spolkovej vlády Steffen Seibert v stredu informoval, že toxikologické testy v nemeckom vojenskom laboratóriu priniesli “nespochybniteľný dôkaz” o otrávení Navaľného látkou zo skupiny novičok. Dlhoročný kritik Kremľa Navaľnyj je momentálne hospitalizovaný v berlínskej nemocnici Charité. Do hlavného mesta Nemecka ho previezli letecky z nemocnice v sibírskom meste Omsk. Tam ho hospitalizovali pred dvoma týždňami po núdzovom pristátí lietadla, keď mu počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy prišlo nevoľno. Navaľnyj neskôr stratil vedomie.