Zahraničné Spoločnosť

Európska únia odsúdila násilnú smrť aktivistu v Bielorusku. Pohrozila ďalšími sankciami

Zdroj: pixabay.com

BRUSEL/MINSK – Európska únia v piatok varovala pred uvalením ďalších cielených sankcií voči predstaviteľom bieloruského režimu. Ide o reakciu na smrť 31-ročného občianskeho aktivistu Ramana Bandarenku, ktorý vo štvrtok v nemocnici v Minsku podľahol zraneniam spôsobeným neznámymi mužmi v civile.

 

Týchto mužov – pohybujúcich sa počas protivládnych protestov s rúškami na tvári – volajú v Bielorusku “tichari”. Počas protestov zasahujú po boku bezpečnostných zložiek, ale vídať ich aj v uliciach, kde často napádajú ľudí nesúhlasiacich s režimom.

Hovorca pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie Peter Stano o smrti 31-ročného Bandarenku uviedol, že ide o “nehorázny a hanebný výsledok konania bieloruských úradov”. Tie podľa neho “nielen priamo a násilne páchajú represie voči svojmu vlastnému obyvateľstvu, ale vytvorili aj prostredie,” v ktorom sa môžu diať “takéto nezákonné, násilné činy”.

Stano dodal, že vláda Alexandra Lukašenka “ignoruje nielen základné práva a slobody bieloruského ľudu, ale aj ich životy”.

Vyhlásil, že 27 členských krajín EÚ, ktorá už na desiatky predstaviteľov Lukašenkovho režimu uvalila sankcie za ich úlohu v zásahoch proti demonštrantom po sporných voľbách, “je pripravených uvaliť ďalšie sankcie”.

K smrti mladého muža došlo v čase, keď v Bielorusku už viac ako tri mesiace pokračujú masové zhromaždenia na protest proti oficiálnym výsledkom volieb, z ktorých vyplýva, že mandát hlavy štátu získal znova Alexandr Lukašenko. Opozícia, aktivisti i radoví občania však tvrdia, že výsledky boli zmanipulované a požadujú Lukašenkovu demisiu.

Pre účasť na protivládnych protestoch, ktoré sú úradmi nepovolení, bolo zadržaných viac ako 17.000 ľudí. Stovky z nich boli odsúdené na niekoľkodňové tresty väzenia.

V dôsledku brutality polície pri rozháňaní protestov prišli podľa dostupných informácii v Bielorusku o život štyria ľudia vrátane Bandarenku.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že členské štáty EÚ požiadali EK o prípravu plánu ekonomickej podpory pre Bielorusko. EÚ je podľa nej pripravená zmobilizovať všetky svoje prostriedky na podporu demokratických zmien v Bielorusku.

Ďalší dôkaz brutality režimu

Násilnú smrť 31-ročného Bielorusa Ramana Bandarenku odsúdil v piatok na sociálnej sieti Twitter minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Smrť Bandarenku je podľa neho “ďalším dôkazom brutality režimu (bieloruského prezidenta Alexandra) Lukašenka voči vlastným obyvateľom požadujúcim slobodu a demokratické zmeny”. Šéf slovenskej diplomacie vyzval na okamžité ukončenie represií a rodine a priateľom Bandarenku vyjadril hlbokú sústrasť.

Bandarenka bol aktívnym obyvateľom jedného z tzv. dvorov zmien. Ide o spoločenstvá ľudí, ktorí ako formu protestu proti prezidentovi Lukašenkovi a jeho režimu zvolili revitalizáciu svojho spoločného dvora vlastnými silami, kde si po večeroch alebo cez víkendy organizujú susedské stretnutia či večierky.

Z výpovedí svedkov vyplýva, že Bandarenka vyšiel na dvor v stredu večer, keď sa tam objavila skupina maskovaných mužov, ktorí začali z plota odstraňovať stuhy a vlajky vo farbách protirežimného hnutia.

Medzi maskovanými osobami a obyvateľmi vypukol slovný a neskôr fyzický konflikt, do ktorého Bandarenka síce nezasahoval, no jeden z mužov ho napriek tomu sotil a on spadol, pričom si silno udrel hlavu. Následne ho naložili do mikrobusu a odviezli. Ešte v ten večer ho s opuchom mozgu a ďalšími zraneniami previezli do nemocnice, kde ho operovali. Jeho stav bol aj po operácii kritický a zraneniam vo štvrtok podľahol.

Bieloruský vyšetrovatelia tvrdia, že Bandarenka zomrel na otravu alkoholom. Jeden z lekárov pohotovostnej nemocnice však pre portál TUT.by uviedol, že v jeho krvi sa nenašli žiadne stopy alkoholu.