Politika Zahraničné

Európska únia predĺžila sankcie voči sýrskemu režimu

Európska únia predĺžila o jeden rok platnosť svojich sankcií uvalených na režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Európska únia predĺžila o jeden rok platnosť svojich sankcií uvalených na režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Ako dôvod tohto kroku Brusel uviedol pokračovanie násilného útlaku občianskej spoločnosti v tejto krajine, informovala vo štvrtok tlačová agentúra DPA.

 

Sankcie, ktoré sa naposledy dotkli 273 jednotlivcov a 70 firiem, zahŕňajú zmrazenie účtov, obchodné reštrikcie a zákaz vstupu do členských krajín EÚ. Medzi ekonomické sankcie patrí napríklad zákaz dovozu ropy zo Sýrie.

Občianska vojna v Sýrii vypukla na jar 2011 po protestoch proti Asadovi a podľa odhadov si vyžiadala už vyše 400.000 životov. Všetky pokusy iniciovať politickú zmenu však dosiaľ zlyhali. Asadova vláda má po bojoch s povstalcami a islamistickými extrémistami opäť pod kontrolou veľkú časť krajiny.

Prímerie, ktoré sprostredkovalo Rusko ako spojenec sýrskeho Asada a Turecko ako podporovateľ povstalcov v provincii Idlib, ktoré platí od 6. marca, z veľkej časti zamedzilo bojom v Idlibe – poslednej veľkej bašte povstalcov v Sýrii. Predchádzala mu niekoľkomesačná ofenzíva vládnych síl, ktorá si vyžiadala životy stoviek civilistov a takmer milión obyvateľov prinútila opustiť svoje domovy.

Z údajov Svetového potravinového programu OSN (WFP) vyplýva, že v Sýrii trpí nedostatočným prístupom k potravinám 9,3 milióna obyvateľov. Podľa WFP za tento stav môžu rastúce ceny a pandémia koronavírusového ochorenia COVID-19 v kombinácii so škodami spôsobenými deväťročnou vojnou v krajine.