Domáce Komentáre a názory

Európska únia stráca dych, potrebuje reformu

Slovenská národná strana (SNS) už dlho upozorňuje na nevyhnutnosť zásadnej reformy EÚ. Ako prvá politická sila túto potrebu zdôraznila uceleným programovým dokumentom Popradské memorandum (Žiadosti slovenských vlastencov Bruselu – www.popradskememorandum.sk).

Hlasy občanov v celej EÚ, volajúce po reforme únie, silnejú. Ostatné nedávne aktivity britských politikov vo vzťahu k únii a príprava referenda o členstve Británie v únii však naznačujú, že tieto hlasy budú čoraz menej živelné a kroky reformných politikov čoraz viac koordinované a premyslené.

Popradské memorandum, prijaté SNS pred takmer troma rokmi, je v histórii Slovenska prvým programovým dokumentom politickej strany, ktorým tá žiada a navrhuje kroky na zásadnú zmenu európskeho spoločenstva. Memorandum bolo prerokované a podporené partnermi SNS z EFD group v Európskom parlamente, európskym politickým zoskupením Movement for a Europe of Liberties and Democracy – MELD v Paríži, ako aj rakúskymi partnermi SNS, Slobodnou stranou Rakúska vo Viedni a položilo základy súčasného reformného hnutia v Európe.

V dokumente SNS určila 15 oblastí, v ktorých je reforma a zmena hodnotového rebríčka nevyhnutná (napr. zmena manipulatívneho volebného systému do Európskeho parlamentu, zastavenie bezhlavej centralizácie EÚ, ponechanie relevantných kompetencií v rukách národných parlamentov a národných vlád, požiadavka uplatniť sankcie voči krajinám, ktoré podvádzajú a neplnia si povinnosti, požiadavka upraviť fungovanie administratívneho aparátu, rovnaké pravidlá pre všetky členské krajiny, silnejší dohľad nad nadnárodnými monopolmi, spravodlivejšie rozdeľovanie financií v pôdohospodárstve, tlak Bruselu na zrušenie daňových rajov v EÚ, zmeny v oblasti kultúry či jasné nie multikulturalizmu v Európe a pod.).

EÚ sa odkláňa od pôvodnej idey, deklarovanej pri svojom vzniku – a to byť silnou konkurenciou svetových veľmocí, ako zoskupenie národných štátov, naopak smeruje k vytvoreniu európskeho superštátu. Do takej únie sme ale nevstupovali. Aj v kontexte nadchádzajúceho slovenského predsedníctva v Rade EÚ chce SNS zdôrazniť, že Slovenská republika by mala spolu s relevantnými partnermi s rovnakým názorom zvýšiť tlak na Brusel a presadzovať diskusiu a proces návrhov na zmysluplnú reformu únie. Reformu, po ktorej prehnané ambície bruselskej administratívy vládnuť, rozkazovať a nariaďovať slobodným európskym národom, nebudú ničiť dobrú, konštruktívnu a pragmatickú spoluprácu štátov v Európe a po ktorej narastajúca arogancia Bruselu voči oprávneným požiadavkám štátov ich nebude doslova vyháňať zo spoločného európskeho projektu.

Jaroslav Paška

prvý podpredseda SNS