Európska únia vyzvala Vietnam na prepustenie novinárov odsúdených za kritiku režimu

BRUSEL – Európska komisia (EK) v stredu odsúdila uväznenie troch vietnamských novinárov za kritiku komunistického režimu. Vyzvala vietnamskú vládu na ich okamžité prepustenie, ako aj na oslobodenie ostatných novinárov, blogerov a ochrancov ľudských práv, ktorých uväznili pre vyjadrenie svojich názorov.

Tlačová agentúra Belga pripomenula, že Pham Chi Dung, Nguyen Tuong Thuy a Le Huu Minh Tuan, členovia Asociácie nezávislých vietnamských novinárov, známi svojou obhajobou demokracie, boli v utorok odsúdení na 11 až 15 rokov väzenia za kritiku komunistického režimu. Trojica novinárov kritizovala rastúce represie vládnuceho režimu, ku ktorým dochádza pred zjazdom komunistickej strany naplánovaným na 25. januára.

Európska únia, ktorá s touto krajinou nedávno uzavrela dôležité obchodné dohody, vyzvala na okamžité prepustenie trojice novinárov, ktorých súd v Hočiminovom Meste odsúdil za „poskytovanie a šírenie informácií online proti Vietnamskej socialistickej republike“. Boli odsúdení aj za to, že „boli v pravidelnom kontakte s odporcami režimu“ v krajine i mimo nej. Novinári sa priznali k písaniu článkov na podporu slobody slova a iných ľudských práv, popreli však šírenie informácií proti komunistickému režimu.

Viac o téme: Európska komisia, Európska únia, odsúdenie, Vietnam

Súvisiace články