Politika Zahraničné

Európske krajiny kritizujú Irán za vývoj rakiet schopných niesť jadrové zbrane

Zdroj: TASR / AP

NEW YORK – Británia, Francúzsko a Nemecko vyhlásili, že aktivity Iránu zamerané na vývoj balistických striel schopných niesť jadrové zbrane sú proti rezolúcii OSN vyzývajúcej Teherán, aby nepodnikal činnosti súvisiace s takýmito raketami. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

 

Veľvyslanci trojice európskych krajín pri OSN zaslali v tejto veci generálnemu tajomníkovi svetovej organizácie Antóniovi Guterresovi list, ktorý zverejnili v stredu.

Guterresa v ňom vyzývajú, aby vo svojej najbližšej správe o Iráne Bezpečnostnú radu OSN informoval, že iránske aktivity týkajúce sa balistických striel sú “v rozpore” s požiadavkou rezolúcie, ktorou BR OSN odobrila tzv. jadrovú dohodu Teheránu s veľmocami z roku 2015.

List uvádza príklad iránskej rakety “technicky schopnej niesť jadrovú zbraň”. Podľa európskych krajín Irán okrem toho pokračuje v šírení balistickej raketovej technológie v regióne, čím tiež porušuje rezolúciu BR OSN.

Rezolúcia podporujúca jadrovú dohodu obsahuje článok vyzývajúci Irán, aby “nepodnikal aktivity súvisiace s balistickými strelami určenými na to, aby boli schopné niesť jadrové zbrane”. Priamo však nepožaduje od Teheránu zastavenie takýchto aktivít, pričom iránska vláda trvá na tom, že všetky jej činnosti týkajúce sa rakiet sú legálne a nesúvisia s jadrovými zbraňami.

Bezpečnostná rada OSN má 19. decembra na programe rozhovory o plnení rezolúcie z roku 2015, ktorú prijala na podporu jadrovej dohody.

Počas vlaňajšieho takéhoto stretnutia minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo apeloval na BR OSN, aby znova zakázala Iránu balistické strely schopné niesť nukleárne zbrane a aby zachovala zbrojné embargo, ktoré by na základe jadrovej dohody malo byť zrušené v roku 2020.

Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody v máji 2018, odkedy voči Iránu opätovne zaviedli prísne sankcie. Dohodu sa však ďalší piati signatári – Čína, Británia, Francúzsko, Nemecko a Rusko – snažia zachrániť.