Politika Zahraničné

Európski členovia BR OSN odsúdili severokórejské raketové testy

Ilustračná foto: TASR / AP

NEW YORK – Európski členovia Bezpečnostnej rady OSN v utorok odsúdili najnovšie raketové testy Severnej Kórey a označili ich za “provokačné činy”. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Belgicko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Poľsko a Spojené kráľovstvo “sú hlboko znepokojené opakovanými severokórejskými skúškami balistických rakiet” z 2., 9., 21. a 29. marca, uvádza sa vo vyhlásení vydanom po neformálnej videokonferencii OSN na vysokej úrovni.

Európania poznamenali, že Pchjongjang vykonal od mája 2019 celkovo 17 sérií takýchto testov.

Skúšobné odpaľovanie dokazuje, že Severná Kórea “sa na ďalej snaží vyvinúť vlastné programy balistických striel a rozšíriť svoj arzenál, vrátane balistických rakiet krátkeho doletu,” a Pchjongjang “zároveň pokračuje vo svojom programe na vývoj jadrových zbraní”, uviedli európske členské štáty v rade.

OSN, Spojené štáty a ďalšie krajiny uvalili na Severnú Kóreu (KĽDR) niekoľko sérií sankcií, pretože pokračuje v programoch na vývoj zakázaných zbraní.

“Je životne dôležité, aby bezpečnostná rada zaistila dôkladné uplatňovanie svojich rezolúcií a aby sankcie naďalej platili,” píše sa tiež vo vyhlásení.

Pchjongjang v pondelok oznámil, že v predchádzajúci deň úspešne otestoval “superveľké mnohonásobne nabíjateľné odpaľovacie zariadenie”.

Južná Kórea uviedla, že v nedeľu boli z prístavného mesta Wonsan ležiaceho na východnom pobreží Severnej Kórey vypálené dva projektily – zrejme balistické strely – a dopadli do Japonského mora, známeho tiež pod názvom Východné more.

Analytici uvádzajú, že Sever naďalej zlepšuje svoju výzbroj, aj viac ako rok po tom, čo vo Vietname stroskotal summit severokórejského vodcu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zasadnutie bezpečnostnej rady na žiadosť európskych členov, ako aj zverejnenie vyhlásenia, sa uskutočnilo v posledný deň, keď rade predsedala Čína, spojenec Severnej Kórey.