Politika Zahraničné

Európsky akčný plán pre demokraciu má chrániť občanov, médiá a spravodlivé voľby

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

BRUSEL – Európska komisia (EK) predstavila vo štvrtok Európsky akčný plán pre demokraciu, ktorého cieľom je v najbližších troch rokoch posilniť postavenie občanov, nezávislých médií a vybudovať odolnejšie demokracie v celej EÚ.

Zámerom akčného plánu je riešiť problémy, ktorým čelia demokratické systémy v krajinách EÚ v súvislosti s rastúcim extrémizmom a odcudzovaním medzi politickými predstaviteľmi a verejnosťou. Stanovuje opatrenia na podporu slobodných a spravodlivých volieb, posilnenie slobody médií a boj proti dezinformáciám.EK už v roku 2021 plánuje zaviesť opatrenia v prospech bezpečnosti novinárov, s osobitným zreteľom na vyhrážky voči novinárkam.

Predloží iniciatívu na podporu plurality médií, vyššej transparentnosti pri štátnej reklame a na ochranu novinárov pred strategickými súdnymi spormi proti účasti verejnosti (SLAPP). Bude tiež riadiť úsilie o prepracovanie kódexu zásad boja proti dezinformáciám a sprísni požiadavky pre online platformy. Chystá navrhnúť nové právne opatrenia týkajúce sa politickej reklamy, ktoré sa zamerajú na sponzormi platené obsahy, čo sa týka aj online platforiem, inzerentov a subjektov poskytujúcich politické poradenstvo. Zreviduje tiež pravidlá pre financovanie európskych politických strán.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti upozornila, že skutočnosť treba odlišovať od fikcie a slobodné médiá a občianska spoločnosť musia mať možnosť zúčastniť sa otvorenej diskusie bez nepriateľského zasahovania. Podľa vyjadrenia podpredsedníčky EK pre hodnoty a transparentnosť Věry Jourovej cieľom akčného plánu pre demokraciu je chrániť a podporovať zmysluplnú účasť občanov a umožniť im prijímať rozhodnutia vo verejnom priestore slobodne a bez manipulácie. Spresnila, že plán prispôsobený digitálnemu veku navrhuje opatrenia na zvýšenie ochrany novinárov a boj proti dezinformáciám a zasahovaniu, zároveň však naplno chráni slobodu prejavu. Komisia spresnila, že Európsky akčný plán pre demokraciu bude vykonávať postupne až do roku 2023, najneskôr rok pred ďalšími voľbami do Európskeho parlamentu (2024).