Spoločnosť Zahraničné Top

Európu zasiahol orkán Sabine. Vo viacerých krajinách spôsobil chaos

Európu zasiahol orkán Sabine. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN/DUBLIN – (redakcia/TASR) Orkán Sabine sa postaral na západe Európy o poriadny chaos. Vo Veľkej Británii, Írsku a Belgicku došlo k prerušeniu železničnej aj leteckej dopravy. Silný vietor spôsobil materiálne škody a záplavy.

 

Najviac problémov spôsobil orkán Sabine vo Veľkej Británii a Írsku (tam ho nazývajú Ciara). Krajiny sužovali silné dažde a nárazy vetra rýchlosťou až 150 km/h. Zrušené boli letové a vlakové spojenia, ale aj športové udalosti. Desaťtisíce domácností vo Veľkej Británii a Írsku zostali dočasne bez elektriny. Viacero riek sa vylialo v dôsledku silných dažďov. Padnuté stromy blokovali cesty a koľajnice.

Zrušené lety

Britská letecká spoločnosť British Airways ponúkla cestujúcim, ktorí chceli cestovať z letísk alebo na letiská Heathrow, Gatwick č London City, aby si zarezervovali iné lety. Aj Virgin Atlantic zrušila svoje lety z letiska Heathrow. Britská železničná spoločnosť pôvodne odporučila cestujúcim, aby necestovali vlakom. Trajekty medzi Calais a Doverom zostali v prístave.

Zrušené boli aj mnohé podujatia, medzi nimi aj futbalový zápas Premier Ligue medzi Manchestrom City a West Hamom. Takisto sa nekonal ani 10-kilometrový beh v Londýne, na ktorom sa očakávalo 25-tisíc účastníkov. Zavreté boli aj mnohé parky. Spravodajská televízia Sky News v pondelok informovala, že v Británii zomrel v nedeľu v dôsledku víchrice 58-ročný muž po tom, čo sa na jeho auto idúce po ceste zvalil strom.

Silné dažde spôsobili vo Veľkej Británii záplavy. Zdroj: SITA / AP

Kráľovná zrušila návštevu kostola

Hovorkyňa Buckinghamského paláca pre agentúru DPA uviedla, že kráľovná Alžbeta II. z bezpečnostných dôvodov zrušila návštevu kostola vo východoanglickom Sandringhame. Zdôraznila však, že ide predovšetkým o bezpečnosť divákov, ktorí sa už začali zhromažďovať pred kostolom, aby mohli vidieť svoju panovníčku.

Problémy aj v Belgicku, Škótsku a Írsku

Na letisku v Bruseli zrušili kvôli orkánu približne 60 odletov a príletov. Rovnako sa neuskutočnili ani zápasy prvej belgickej futbalovej ligy. V škótskom meste Perth sa zrútila strecha jednej krčmy, traja ľudia sa zranili.

Meteorológovia v Írsku varovali pred povodňami. V meste Galway zrušili podujatie pri príležitosti Európskeho hlavného mesta kultúry 2020.

Popadané stromy spôsobili problémy v doprave. Zdroj: SITA / AP

Výstrahy vo Francúzsku

Meteorológovia vo Francúzsku očakávajú, že najmä sever a severozápad krajiny budú zasiahnuté silnými nárazmi vetra. V 40 okrskoch vydali zvýšenú pohotovosť. V meste Vogézy sa očakáva rýchlosť vetra až 140 km/h. Na severozápadnom pobreží sa očakávajú záplavy.

V hlavnom meste Paríž polícia vyzvala na Twitteri na zvýšenú opatrnosť kvôli silnému vetru. Úrady neodporúčajú ísť do lesov a parkov.

Dramatická situácia v Nemecku

Rýchlosť vetra na juhu Nemecka dosiahla v pondelok ráno 177 km/h. Polámané stromy zranili ľudí. Jeden spadol aj na idúce auto, jeho posádka mala šťastie a vyviazla len s ľahkými zraneniami. Na severe krajiny zasa spadnutý strom zasiahol vlak, cestujúcim sa našťastie nič nestalo.

Vo Frankfurte sa v noci zrútil žeriav na tamojší Dóm a poškodil jeho strechu, potvrdila to miestna polícia.

V Hamburgu a Brémach môže dôjsť k záplavám kvôli prívalovým vlnám Severného mora. Mnohé domácnosti v Nemecku zostali bez elektriny.

Víchrica si vyžiadala najmenej päť životov

Najmenej päť mŕtvych si doposiaľ vyžiadal mohutný orkán sprevádzaný silným vetrom a lejakmi, ktorý od soboty prechádza Európou. Živel značne skomplikoval dopravu a spôsobil materiálne škody. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Dve ženy, matka s dcérou, zomreli v poľskom horskom stredisku v obci Tatranská Bukovina pri hraniciach so Slovenskom. Víchrica strhla strechu z budovy požičovne lyží. Strecha zasiahla skupinu ľudí stojacich pri lyžiarskom vleku, uviedla polícia. Pri incidente utrpeli zranenia ďalší dvaja ľudia.

Na jazere Fegen vo Švédsku sa utopil muž, ktorého loď sa prevrátila. Druhý pasažier z lode je stále nezvestný.

Spravodajská televízia Sky News v pondelok informovala, že v Británii zomrel v nedeľu v dôsledku víchrice 58-ročný muž po tom, čo sa na jeho auto idúce po ceste zvalil strom.

Podobný prípad sa odohral aj v severnom Slovinsku, kde zavalil strom auto a zabil jedného človeka.

Problémy v Českej republike

Sila vetra v pondelok ráno v Českej republike miestami presiahla intenzitu orkánu. Vietor na najvyššej hore republiky – Snežke – dosahoval rýchlosť až 180 kilometrov za hodinu. V krajine sa ocitlo bez elektrickej energie viac ako 120.000 domácností, českí energetici preto vyhlásili pre niektoré územia kalamitný stav. Českou republikou, podobne ako predtým Britskými ostrovmi a západnou Európu, postupuje orkán pomenovaný Sabine alebo aj Ciara. Informoval o tom web spravodajskej televízie ČT24.

Do Českej republiky dorazila víchrica v noci z nedele na pondelok. Silný vietor sa cez krajinu presúva od západu na východ.

Okrán spôspbil aj problémy v doprave. Pražské letisko Václava Havla však ostáva naďalej v prevádzke aj napriek prudkému vetru. V západočeskom meste Aš zavalil strom osobný automobil, v dôsledku čoho previezli na ošetrenie ľahko zranenú ženu.

Na území celej Českej republiky prudký vietor strhával strechy, vedenia elektrického prúdu, vyvracal stromy a bral so sebou neukotvené predmety na uliciach.

V dôsledku nepriaznivého počasia je prerušená vlajková doprava na viacerých tratiach. Popadané stromy zablokovali niekoľko ciest a spôsobili dopravné nehody. Živel napáchal značné materiálne škody. Hasiči absolvovali desiatky núdzových výjazdov.

Počasie značne komplikuje v Českej republike aj cestnú dopravu. Cestári vyzvali vodičov, aby boli počas jazdy na diaľniciach opatrní. Vodiči by mali byť obzvlášť obozretní na otvorených úsekoch a tiež pri predbiehaní kamiónov. Diaľnice nateraz zostávajú prejazdné.

Zasiahne orkán aj Slovensko?

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) očakáva na Slovensku v pondelok veľmi silný vietor. “Najsilnejší bude na západnom Slovensku pri prechode studeného frontu okolo poludnia a krátko popoludní, ako aj po jeho prechode až do večerných hodín,” uviedol ústav na sociálnej sieti.

SHMÚ na svojej stránke informuje, že má fúkať prevažne južný, postupne západný vietor 4 až 12 m/s, na západe ojedinele okolo 16 m/s (15 až 45, západ 60 km/h), v nárazoch 16 až 23, na západe aj okolo 27 m/s (60 až 85, západ 95 km/h). Na horách nad pásmom lesa sa dá očakávať búrlivý vietor až silná víchrica.

SHMU vydalo výstrahy pred silným vetrom. Zdroj: SHMÚ

Mohlo by vás zaujímať