Zahraničné Politika Top

Excentrický Assange. Na povrch vyšli nechutné detaily o jeho správaní na ambasáde

Julian Assange gestikuluje počas príchodu na súd 11. apríla 2019 v Londýne. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN/BRATISLAVA – Juliena Assangea po siedmich rokoch pobytu na ekvádorskej ambasáde v Londýne zatkla britská polícia. Teraz začali vychádzať na povrch nové detaily o tom, ako sa zakladateľ WikiLeaks k svojim hostiteľom správal a aký bol v skutočnosti jeho život za múrmi budovy, ktorá mu poskytovala azyl. 

 

Španielsky “El Pais” informuje s odvolaním sa na bývalých ochrankárov, že o bezpečnosť Assangea sa roky starala bezpečnostná firma z juhošpanielskeho mesta Cádiz. Platila ju priamo tajná služba v Quite. 

Zamestnanci firmy mali s excentrickým hosťom veľké problémy. Na opravu Assangeovej toalety museli v roku 2016 zavolať inštalatéra zo španielskej Valencie. Španielski ochrankári rodeného Austrálčana mali totiž obavy, že miestny remeselník by mu mohol na záchod nainštalovať odpočúvacie zariadenie. Štvordenná práca pritom vyšla poriadne draho: 4-tisíc eur.

Excentrické správanie Assangea

Španieli medzi sebou nazývali svojho chránenca “Hosť” alebo “El Juli”, čo je skrátená verzia jeho krstného mena, ale aj meno slávneho toreadora. Assange chodil neskoro spať a neskoro aj vstával. I keď nemohol opustiť veľvyslanectvo, mal veľa prominentných návštev. Okrem iných za ním prišli napríklad Lady Gaga, Yoko Ono a jej syn Sean Lennon alebo tiež módna návrhárka Vivienne Westwoodová, ktorá mu doniesla aj jedlo.

Španieli tiež referovali o výstrednom správaní Assangea. Pri televíznych rozhovoroch vraj mával na sebe iba spodky, navyše oblečený býval len od pása nahor, čo však na obrazovkách vidieť nebolo. Keď odišiel na toaletu, nespláchol po sebe.

Assangea vynáša britská polícia z veľvyslanectva. Zdroj: YouTube/The Guardian

Po veľvyslanectve na skejtborde

Zamestnancov veľvyslanectva tiež rušilo, že v malej miestnosti varil na elektrickej varnej doske. Nudu zvykol zaháňať jazdou na skejtborde a loptovými hrami na chodbe veľvyslanectva. 

Španielska bezpečnostná služba ukončila svoju misiu v roku 2017, keď po prezidentských voľbách vystriedal ľavicového Rafaela Correu umiernenejší Lenín Moreno.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno ostro kritizoval Assangeove správanie na ambasáde. Zdroj: TASR/AP

Moreno ho ostro kritizoval

Ekvádorský prezident Lenín Moreno už vo štvrtok slovne zaútočil na zatknutého Assangea. Sťažoval sa na jeho údajné správanie na veľvyslanectve a označil ho za “mizerného hackera”. 

“Nebudete kritizovať domáceho pána, keď vám poskytol útočisko, ukryl vás a poskytoval vám stravu,” citoval ekvádorský “El Universo” hlavu štátu. V budúcnosti bude Ekvádor opatrnejší pri výbere osôb, ktorým poskytne azyl, dodal Moreno.

Prezident tiež niekoľkokrát obvinil Assangea, že potrel steny veľvyslanectva vlastnými výkalmi. Podľa jeho názoru tak dal najavo, že hostiteľskú krajinu považuje za treťotriednu. Podobne sa vyjadrila aj ekvádorská ministerka vnútra María Paula Romo. Povedala, že “takéto správanie je ďaleko od minimálneho rešpektu, ktorý musí hosť mať ku krajine, ktorá ho tak veľkoryso prijala”.

Reakcia Assangeovej právničky

Na obvinenia zareagovala Assangeova právnička. Povedala, že ekvádorská vláda rozširuje o jej klientovi klamstvá. Jennifer Robinsonová pre “Sky News” povedala, že tieto odporné obvinenia Ekvádor šíri, aby tak ospravedlnil vpustenie britskej polície na veľvyslanectvo.

Už dlhšie bolo známe, že Ekvádorčania už s Assangeom nevychádzajú dobre. Vypli mu kúrenie. Nesmel už mať ani svoju mačku Jamesa a vo svojej miestnosti s rozlohou 15 metrov štvorcových nemal ani prístup k internetu. Za pranie bielizne a jedlo musel platiť.

Americké ministerstvo spravodlivosti v tlačovom vyhlásení minulý týždeň uviedlo, že Assangea obviňuje spolu s whistleblowerkou Chelseou Manningovou zo sprisahania. Zakladateľ WikiLeaks jej mal pomôcť prelomiť heslo do počítačovej siete vlády.

Assangeovi podľa toho hrozí až päť rokov väzenia. Londýnsky súd má 2. mája rozhodnúť o jeho vydaní do USA. Dovtedy zostane vo väzbe. Assange sa chce podľa jeho právnikov proti vydaniu brániť.

Galéria
Julian Assange gestikuluje počas príchodu na súd 11. apríla 2019 v Londýne. Zdroj: TASR/AP
Julian Assange gestikuluje počas príchodu na súd 11. apríla 2019 v Londýne. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke z 15. júna 2011 zakladateľ organizácie WikiLeaks Julian Assange ukazuje bezpečnostné elektronické zariadenie na členku v domácom väzení v anglickom Bungay. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke z 5. februára 2016 zakladateľ organizácie WikiLeaks Julian Assange stojí na balkóne ekvadórskeho veľvyslanectva v Londýne. Zdroj: TASR/AP
Julian Assange. Zdroj – TASR/AP
Na archívnej snímke z 5. februára 2016 zakladateľ WikiLeaks Julian Assange hovorí z balkóna ekvádorského veľvyslanectva v Londýne. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next