Domáce Šport Top

EXKLUZÍVNE Zápas očami Žigmunda PÁLFFYHO: Totálne zbabraný záver, toto sa nerobí!

Na snímke gól a prekonaný brankár Mathias Niederberger v zápase základnej A-skupiny Nemecko - Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann

BRATISLAVA – Náročný a zlomový zápas. Slovenskí hokejisti sa po oddychovom dni opäť postavili na šampionáte na ľad a zmerali si sily s nemeckým mužstvom. Šlo o dôležitý zápas pre našich na týchto majstrovstvách, ktorý mal ovplyvniť ďalší postup. Nezvládnutý koniec zápasu, ktorý sme po celý čas hrali lepšie, nám zrejme definitívne zavrel brány do ďalších kôl. Nemci si práve naopak výhrou so Slovenskom 3:2 v riadnom čase zabezpečili svoj postup. Bývalý hokejový útočník, reprezentant a majster sveta ŽIGMUND PÁLFFY komentoval tento dôležitý zápas pre Glob.sk aj tentokrát.

“Je to pre nás dôležitý zápas, ak chcem hrať play off po dlhej dobe. Je potrebné dať prvý gól, nech sa to upokojí hneď na začiatku,” zdôraznil Žigmund Pálffy pred zápasom. Na Nemcov odporúčal tlačiť ich do ich tretiny a korčuľovať.

Bývalý slovenský reprezentant Žigmund Pálffy je zo záveru zápasu sklamaný: “Toto sa nerobí.” Zdroj:TASR

To sa našim hráčom na začiatku zápasu darilo. Držali sme sa pred nemeckou bránkou a pokúšali sa od prvej minúty skórovať. “Je otázka času, kedy dáme gól, je vidieť, aký máme pohyb,” skonštatoval bývalý útočník v štvrtej minúte prvej tretiny. Krátko na to sme sa dostali do oslabenia. Práve vylúčenia nám v doterajších zápasoch robili problémy, kedy sme nedokázali ubrániť našu bránku. “Nemci nemali vzadu útočníkov na presilovku, bolo to zvláštne,” uviedol Pálffy. Podľa neho naši hokejisti pristúpili k oslabeniu dobre a bránili sme nemeckým hráčov vystreliť na našu bránku. “Dobre sme ubránili.”

Ťažký začiatok

Napriek tomu podľa neho Nemci dobre napádali. “Nemci mali vždy v lige Kanaďanov, preto majú takýto štýl, je vidieť, že to trénujú,” vysvetlil bývalý reprezentant. V ôsmej minúte sme podľa Pállfyho prestali trochu hrať. “Začali sme dobre, opadlo to, držali sme sa v strednom pásme a nenapádali sme.” Podľa nášho elitného hráča bolo v prvej tretine cítiť, že oba tímy chápu dôležitosť tohto zápasu a nechceli urobiť chybu. “Dobre sme zvládali súboje v našom pásme,” vyhodnotil. Chýbala mu ale v našej hre na ľade väčšia agresia. Nemci sú totiž povestní tvrdou hrou. Podľa Pálffyho dobre zdvojovali, vo svojom pásme hrali na puku vždy dvaja, naši sa naopak zbytočne vybíjali v súbojoch.

V jedenástej minúte nám súper doprial po faule na nášho hráča presilovku. Tú sme na strelenie prvého gólu nedokázali využiť. “Neboli zohratí, nestrieľali, boli pomalí, toto nevyšlo,” zhodnotil Pálffy. Ani po nevydarenej presilovke sme nedokázali pozbierať sily a nenapádali sme bránku Mathiasa Niederbergera takmer vôbec. “Nemci pekne bránili, naši nekorčuľovali.” Podľa Pálffyho sa v tomto zápase ukázalo, ako sme na tom kondične. Na ľade sme vraj zbytočne lietali hore dole, málo sme sa rozmiestňovali. Podľa Pálffyho ak hráči nevládali, bolo potrebné skrátiť striedania. Posledné sekundy prvej tretiny sme sa držali v súperovej tretine, napriek tomu sme do šatní odišli bez gólu. “Niečo tomu chýbalo, chýbala pohoda na hokejkách. Bola to ťažká tretina na psychiku, pretože vedeli, že musia vyhrať,” uzavrel Pálffy.

Vyšli nám oslabenia

Do druhej tretiny sme vstúpili o trošku odhodlanejšie, stále sme však podľa Pálffyho málo korčuľovali. “Nemci robili veľmi málo chýb, preto sme mali problémy presadiť sa,” skonštatoval bývalý útočník. Nášho súpera navyše držal brankár Niederberger, ktorý nedovolil našim skórovať. Pálffy ocenil príležitosť, do ktorej sa nám podarilo dostať v tretej minúte druhej tretiny, aj keď opäť neúspešne. “Chýbalo nám šťastie, ktoré sme mali predošlé hry. Ak budeme ale takto hrať, príde to samé,” predpovedal. Nemcov sme začali viac napádať. Napriek tomu vo štvrtej minúte inkasoval náš Marek Čiliak gól. “Bola to chyba našich, všetci pozerali na puk, súper sa dostal medzi našich dvoch hráčov, to sa nesmie stávať,” vyhodnotil Pálffy. Stále však opakoval, že šťastie príde, ak sa strieľa na bránku a napáda. O to sa aj slovenskí hráči pokúšali opakovane. “To bolo dobré, každá strela môže padnúť do bránky.” Napriek viacerým šanciam sa nám však nepodarilo dostať puk za Niederbergerov chrbát.

Počas presilovky, ktorú nám Nemci dopriali v ôsmej minúte, súper fauloval nášho hráča pri pokuse ohroziť nemeckého brankára. Len pár sekúnd v presilovke piatich proti trom sa nám konečne podarilo prekonať Nemca Niederbergera. Kapitán mužstva Andrej Sekera nás vrátil do hry a vyrovnal na 1:1. To našich chlapcov naštartovalo a v priebehu dvoch minút sme sa dostali vďaka strele Libora Hudáčka do vedenia. 2:1. “Toto nám pekne pomohlo, boli to pekné góly.” Nemcov sme začali tlačiť a častejšie ohrozovať ich bránku. Šesť minút pred koncom druhej tretiny sme sa kvôli hre s vysokou hokejkou dostali do nepríjemnej situácie a to až 4 minútového oslabenia. “Dobre sme bránili a napádali ich. Našich držal v hre aj Marek Čiliak,” uviedol Pálffy. Podľa neho koncom druhej tretiny už bolo na súperovi vidieť, že nevládze tak ako na začiatku. “Nemali už dôraz, ak uhráme tretiu tretinu, môžeme vyhrať,” uzavrel druhú časť hry bývalý útočník.

Nezvládnutý koniec

Tretiu tretinu odštartovali podľa Pálffyho lepšie naši. “Nemci mali problémy, keď naši tlačili, nevedeli kam ísť.” Naši ale napriek tomu hrali príliš opatrne. Bezradnosť Nemcov bolo podľa Pálffyho vidieť aj na spôsobe hry. “Nevládali, preto faulovali, dochádzal im kyslík,” zhodnotil presilovú hru, ktorú nám súper umožnil hrať v štvrtej minúte tretej tretiny. Tú sme ale na ďalší gól nepremenili. Následná hra bola podľa Pálffyho rozbitá z oboch strán. “Bola to rozháraná hra, aj z našej strany aj z ich.” Bývalý šampión osem minút pred koncom zápasu predpovedal, že ak bude pokračovať tento spôsob hry z oboch strán, gól už nepadne. Zápas sa odohrával zväčša v strednom pásme, nikto neútočil ani nestrieľal. Po nedovolenom zákroku Ladislava Nagya na nemeckého hráča sme o tohto hráča prišli. Rozhodca mu naparil trest dve minúty plus desať. Napriek napínavej hre Nemcov, ktorí neuveriteľne tlačili na Čiliaka, sme sa ubránili. “Mali sme aj šťastie,” zhodnotil Pálffy.

Súper posledné minúty zápasu nabral ešte posledný dych a tlačil sa do našej brány. Iba necelé dve minúty pred koncom sa Nemcom tlak oplatil, vyrovnali na 2:2. “To bola strašná škoda. Naša chyba, nikto nebol na tej strane brány, nevyhodili sme to.” 27 sekúnd pred záverečným gongom prekonali Nemci nášho Mareka Čiliaka opäť a už z takmer vyhratého zápasu otočili na 3:2. “Toto sa nerobí, bola to chyba trénerov. Už druhý zápas nevedia, koho postaviť do hry posledné minúty. Keď sa už hrá na bod, nemôže sa takto útočiť, ide už o to uhrať remízu. Škoda celého zápasu, boli sme po celý čas lepší, v závere sme dokázali neskúsenosť,” ukončil komentovanie Žigmund Pálffy. Ako dodal: “Je koniec.”

Galéria
Na snímke uprostred Libor Hudáček (Slovensko), vľavo Yasin Ehliz a vpravo Mathias Niederberger v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke vľavo brankár Marek Čiliak (Slovensko) a vpravo Markus Eisenschmid v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke gólová radosť slovenských hokejistov v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke gól, v pozadí sa raduje Richard Pánik (Slovensko), vpravo brankár Mathias Niederberger (Nemecko) a v popredí Marco Nowak (Nemecko) v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke gólová radosť slovenských hokejistov zľava Erik Černák, strelec gólu Andrej Sekera Richard Pánik, Tomáš Tatar a Libor Hudáček. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke gólová radosť Nemcov v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke vľavo Dávid Buc (Slovensko) a vpravo brankár Mathias Niederberger (Nemecko) v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke vpravo Erik Černák (Slovensko) a vľavo Markus Eisenschmid (Nemecko) v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Bývalý brankár Slovana Bratislava Marek Čiliak v zápase základnej A-skupiny MS Nemecko – Slovensko. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na snímke vľavo obranca Erik Černák (Slovensko), vpravo brankár Marek Čiliak (SR) a uprostred Yasih Ehliz (Nemecko) v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímkle vľavo obranca Martin Marinčin (Slovensko) a vpravo Nemec Leon Draisaitl v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke vpravo Tomáš Tatar (Slovensko) a vľavo Korbinian Holzer (Nemecko) v zápase základnej A-skupiny Nemecko – Slovensko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 15. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann