Politika Spoločnosť Domáce Prezidentské voľby Top

EXKLUZÍVNY PRIESKUM: Mistríkove hlasy nepripadnú len Čaputovej. Časť pôjde aj Smeru

Maroš Šefčovič stále vedie. . Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Po tom, ako sa včera Robert Mistrík vzdal kandidatúry v blížiacich sa prezidentských voľbách, sa začalo hovoriť okrem iného o tom, kto si rozdelí jeho hlasy. Zuzana Čaputová, ktorú on sám podporil, môže byť totiž pre časť jeho voličov príliš liberálna. Hlasy, ktoré by dostal Mistrík tak môžu byť rozptýlené medzi viacerých kandidátov. Ukazujú to aj výsledky exkluzívneho prieskumu, ktorý bol vypracovaný pre Zoznam.sk a po odstúpení Roberta Mistríka aktualizovaný o nové dáta. 

 

Agentúra MVK uskutočnila v dňoch 13. až 19. februára 2019 prieskum verejnej mienky na vzorke 1 083 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regiónov a veľkostných kategórií sídiel. O jeho výsledkoch sme vás už informovali. Po odstúpení Roberta Mistríka vám ho však teraz prinášame aktualizovaný o nové dáta.

Okrem otázky, koho by si účastník prieskumu vo voľbách vybral, sa ho anketári pýtali aj na nasledujúcu otázku:

Predstavte si situáciu, že kandidát, ktorého ste chceli voliť, z volieb odstúpil. Za koho by ste hlasovali v tomto prípade?

 

Voliči Róberta Mistríka by svoj druhý hlas dali najmä Zuzane Čaputovej (62.7%), Marošovi Šefčovičovi (12.7%) a Františkovi Mikloškovi (7.8%).

Voliči Józsefa Menyhárta svoj druhý hlas pridelili Bélovi Bugárovi (50.0%), Františkovi Mikloškovi (37.5%) a Marianovi Kotlebovi (12.5%).

Pôvodné čísla ukazovali, že Zuzana Čaputová získala hlasy 19,4 % opýtaných, Robert Mistrík iba 14,2 %. Favoritom bol Maroš Šefčovič, ktorý získal 30,3 %.

Po tom, čo sa hlasy Mistríka a Menyhárta rozrátali “záložným” kandidátom, vyzerajú priekumy pre Čaputovú ešte pozitívnejšie. Stále však vedie Maroš Šefčovič. Mistríkove hlasy však k tretej priečke dopomohli Františkovi Mikloškovi, ktorý tesne preskočil Štefana Harabina. 

 

Substitučné hlasy voličov Róberta Mistríka a Józsefa Menyhárta sme pri spracovaní výsledkov pridelili kandidátom, ktorým boli určené a opätovne sme vytriedili preferencie kandidátov, ktorí vo voľbách zostávajú. Nový rebríček ma túto podobu.