Politika Domáce Top

EXKLUZÍVNY PRIESKUM S Kiskom ako prezidentom nebola takmer polovica ľudí spokojná, pohorel najmä u voličov koalície

Prezident Andrej Kiska. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA – Rodáci z východu s ním veľmi spokojní nie sú, čo sa týka pohlavia, pozitívne ho hodnotia najmä ženy. Prezident Andrej Kiska má pred sebou posledné tri mesiace v kresle najvyššieho ústavného činiteľa. Po piatich rokoch vo funkcii si 52,4 percenta Slovákov myslí, že to zvládal dobre. Za slabý až nezvládnutý považuje jeho výkon až 45,6 percent ľudí. 

 

Exkluzívny prieskum, ktorý agentúra MVK uskutočnila od 13. do 19. februára na vzorke 1 083 respondentov pre Zoznam ukázal, ako si podľa Slovákov Andrej Kiska počínal vo funkcii prezidenta, a ako ju zvládal.

Hlavné slovo má politická orientácia

Ako veľmi dobré hodnotí Kiskovo pôsobenie v prezidentskej funkcii iba 15,2% respondentov. Najväčšia skupina, až 37,1% percenta opýtaných sa prikláňa k tomu,  že úradujúci prezident si počínal skôr dobre. 30,7% percenta opýtaných zastáva názor, že Kiska svoj úrad vykonával slabo a 14,9 percent si zasa myslí, že svoje úradovanie nezvládol vôbec. Podľa Pavla Haulíka, riaditeľa agentúry MVK, ktorá prieskum realizovala, neboli kľúčovými ukazovateľmi vek či pohlavie. “Ukázalo sa, že nie je veľký rozdiel u mladších a starších, či u mužov a žien. Sú tam síce odchýlky ale nie tak výrazné. Zásadný rodiel a tie najväčšie diferencie sú však podľa politických sympatií,” uviedol.

Voliči opozičných strán sú s Kiskom spokojní 

Zatiaľ čo voliči opozičných a mimoparlamentných strán, ktoré sa vyhraňujú voči súčasnej vládnej politike sú s Kiskovým úradovaním spokojní, v prípade voličov koaličných strán je to presne naopak.

S Kiskovým zvládaním funkcie prezidenta je najväčšiu spokojnosť vyjadrila voličská základňa mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS). Tento názor zastáva až 35,6 percent ich voličov. Hneď za nimi nasleduje OĽaNO a prvú trojku uzatvára ďalší mimoparlamentný subjekt KDH.

Prezident Andrej Kiska zvláda funkciu veľmi dobre podľa voličov:

35,6% PS

33,3% OĽaNO

29,5% KDH

26,1% SaS

21,1% SPOLU

16,9% Sme rodina

10,3% Most-Híd

10,3% SMK

10,2% SNS

2,5% Smer-SD

0,0% ĽSNS

0,0% KSS

Z koaličných strán sú s Kiskom najmenej spokojní voliči Smeru na čele s Robertom Ficom. Robert Fico a Andrej Kiska – SITA/Marko Erd

Strany vládnej koalície sa objavili na opačnom konci rebríčka. Najmenej spokojní s Kiskovým pôsobením v prezidentskom paláci sú voliči najsilnejšej politickej strany Smeru-SD. Pozitívne sa naň pozerá iba 2,5 percenta z nich. “Voliči súčasnej koalície majú voči Andrejovi Kiskovi oveľa väčší odstup a oveľa negatívnejšie ho hodnotia, než to robia voliči súčasnej opozície,” zhodnotil Haulík, ktorý poukazuje na to, že podľa týchto čísel Kiska nebol celkom nadstranícky prezident. “Mal bližšie k opozičným stranám, a opozičné strany a ich voliči mali zasa bližšie k nemu,” uviedol.

“Nejde len o vracanie a nepodpisovanie niektorých zákonov, ale napríklad aj o nemenovanie niektorých navrhnutých ľudí do štátnych funkcií, alebo odklad pri rozhodovaní. Tých dôvodov, ktoré sa týkali hlavne koaličných strán, a nepriamo aj ich voličov, bolo viacero. Opozičné strany a ich voliči to však nemuseli vnímať ako problém,” vysvetľuje výrazný rozdiel v hodnotení voličov rôznych subjektov.

Prezident Andrej Kiska funkciu vôbec nezvládal podľa voličov:

43,8% KSS

40,3% ĽSNS

32,5% Smer-SD

16,9% SNS

13,8 SMK

12,3% Sme rodina

10,3% Most-Híd

8,9% PS

5,3% SPOLU

2,6% KDH

2,2% SaS

0,0% OĽaNO

Prezident absolvoval výjazdy do regiónov pravidelne. Napriek tomu čím ideme viac na východ krajiny, tým sú s ním voliči menej spokojní. FOTO TASR – František Iván

Čím viac na východ, tým menšia spokojnosť

Z geografického hladiska sú s tým, ako rodený Popradčan vykonával svoju funkciu, najmenej spokojní obyvatelia východného Slovenska. Dobre alebo skôr dobre ho vníma 49,5 percenta respondentov z tejto časti krajiny. Na západnom Slovensku pritom spokojnosť s jeho prácou vyjadrilo až 55,1 percenta oslovených.

Čísla podľa Haulíka odrážajú sociálno-ekonomickú situáciu v týchto oblastiach a s tým súvisiace očakávania, ktoré sú do prezidenta vkladané. “Bez ohľadu na to, že pochádza z východu krajiny, Andrej Kiska nie je typickým ľudovým politikom, ktorý dokáže hovoriť jazykom ľudí z periférie,” myslí si šéf MVK. “Ďalšia vec je, že vzhľadom na jeho ekonomickú situáciu a majetkové pomery ťažko očakávať, že ľudia, ktorí majú hlboko do vrecka a očakávajú ústretové kroky štátu voči svojmu postaveniu, budú mať k nemu nejakú špeciálnu dôveru,” dodal.

Západné Slovensko 

55,1% veľmi dobre alebo skôr dobre

43,2% skôr slabo alebo ju vôbec nezvládal

Stredné Slovensko 

50,4% veľmi dobre alebo skôr dobre

48,5% skôr slabo alebo ju vôbec nezvládal

Východné Slovensko 

49,5% veľmi dobre alebo skôr dobre

46,9% skôr slabo alebo ju vôbec nezvládal

Prezident Andreja Kisku. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Prezident pravicových liberálov?

Prieskum tiež ukázal, že najväčšia spokojnosť s prezidentovaním Andreja Kisku panuje medzi respondentami hlásiacimi sa k pravici. Podobne tak je tomu aj v prípade liberálov. Naopak, ľavicoví a konzervatívni voliči s jeho výkonom funkcie až tak spokojní nie sú.

Ľavica

48,9% veľmi dobre alebo skôr dobre

49,4% skôr slabo alebo ju vôbec nezvládal

Pravica

60% veľmi dobre alebo skôr dobre

37,7% skôr slabo alebo ju vôbec nezvládal

Liberáli

59,6% veľmi dobre alebo skôr dobre

38,5% skôr slabo alebo ju vôbec nezvládal

Konzervatívci

45,7% veľmi dobre alebo skôr dobre

52,5% skôr slabo alebo ju vôbec nezvládal

Andrej Kiska – Foto: SITA/Martin Medňanský

Viac sa páči ženám a mladým ľuďom

Až 57,2 percenta oslovených žien považuje Kiskovo pôsobenie v prezidentskom úrade za dobre zvládnuté. Rovnaký názor však zdieľa iba 47,5 percenta mužov. Prieskum zároveň ukázal, že dosluhujúci prezident si na svoju stranu naklonil najmä mladých ľudia medzi 30 až 45 vekom života. V skupine najstarších voličov dosiahol naopak najnižšiu mieru spokojnosti.“Toto je však previazané s politicko-ekonomickou situáciou. Minimálne najväčšia vládna strana Smer-SD má najsilnejšie zázemie práve u tej vyššej vekovej kategórie, nie u mládeže,” vysvetľuje Haulík.

Muži 

47,5% veľmi dobre alebo skôr dobre

51,4% skôr slabo alebo ju vôbec nezvládol

Ženy

57,2% veľmi dobre alebo skôr dobre

40,1% skôr slabo alebo ju vôbec nezvládol

Do 30 rokov

53,4% Veľmi dobre alebo skôr dobre

42,7% Skôr slabo alebo ju vôbec nezvládol

30-45 rokov

55,1% Veľmi dobre alebo skôr dobre

43,3% Skôr slabo alebo ju vôbec nezvládol

46-60 rokov

51,4% Veľmi dobre alebo skôr dobre

46,9% Skôr slabo alebo ju vôbec nezvládol

Nad 60 rokov

48,7% Veľmi dobre alebo skôr dobre

50% Skôr slabo alebo ju vôbec nezvládol