Domáce Politika Spoločnosť Top

EXKLUZÍVNY PRIESKUM Slováci vnímajú výhody únie. Pokiaľ nezasahuje do našej suverenity

Slovensko je členským štátom EÚ už 15 rokov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovensko je už 15 rokov členským štátom Európskej únie. Názory na ňu sa mnohokrát líšia. Faktom však zostáva, že nám z členstva v nej plynie mnoho výhod. Či už ide o cestovanie, podnikanie, štúdium v zahraničí či finančnú pomoc z eurofondov. Podľa exkluzívneho prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra MVK pre Zoznam.sk, je prevažná časť obyvateľstva s členstvom v EÚ spokojná. Podľa riaditeľa agentúry MVK Pavla Haulíka by však ohrozenie suverenity Slovenska narazilo na výrazný odpor aj u ľudí, ktorí sú dnes eurooptimistami.

 

Slováci sú 15 rokov po vstupe do EÚ spokojní. Podľa priekumu si až 77,9% opýtaných myslí, že Európska únia je pre Slovensko užitočná. Iba 17,7% má opačný názor a 4,5% opýtaných odpovedať nevedelo. “Slováci berú Európsku úniu ako niečo, čo nám de facto pomáha,” tvrdí Haulík. “Samozrejme, je otázne a bolo by potrebné o tom ešte veľa diskutovať, či tá pomoc je dostatočná, či je dobre umiestnená a či sa týka vecí, ktoré naozaj potrebujeme,” objasňuje. “Názory sú rozličné, ale v zásade nejaký silný euroskepticizmus alebo nejaké odstredivé tendencie tu nebadať,” tvrdí odborník.

Keď sa na otázku pozrieme z hľadiska politických preferencii opýtaných, voči EÚ sú výrazne skeptickí len voliči ĽS NS. Až 49,4% z nich si myslí, že Európska únia pre Slovensko nie je užitočná. Druhí najskeptickejší sú voliči Mosta-Híd a SMK, z ktorých až 29,3% voličov nevidí prínosy EÚ. Naopak najpozitívnejší prístup k EÚ majú voliči hnutia OĽaNO, výhody EÚ vníma až 93,3% ich voličov. V tesnom závese je SaS, kde až 90,3% voličov vidí najmä výhody nášho členstva. “Kotlebovci sú v zásade jediní silne proti. Ostatní sú si v názoroch podobní, odlišujú sa v zásade len tí voliči ĽS NS a to dnes predstavuje nejakých 10 až 12% voličov,” hovorí. Podľa neho by politické subjekty s podobným programom ako majú kotlebovci, hľadali u nás miesto len veľmi ťažko. “Nemali by veľmi veľký potenciál,” povedal.

Keby bolo referendum dnes

Slováci si vstup do Európskej únie odsúhlasili v roku 2003 referendom. Otázka znela: “Súhlasíte s tým, aby sa SR stala členským štátom EÚ?” 92,46% zúčastnených vtedy odpovedalo áno, len 6,2%  bolo proti. Dnes sú čísla o niečo skeptickejšie.

Slovensko do Európskej únie vstúpilo počas druhej Dzurindovej vlády. Zdroj: TASR/ ŠŠtefan Puškᚠ

Z prieskumu vyplýva, že keby sa referendum konalo dnes – a ľudia by mali dnešné poznatky a skúsenosti – za vstup SR do radov členských štátov by hlasovalo len 71% opýtaných. 18,8%  by hlasovalo proti. “Čísla z referenda v roku 2003 však ukazujú len názory ľudí, ktorí sa vtedy referenda zúčastnili. Nevieme, aký postoj k tomu mali tí ostatní,” hovorí Haulík. “Napriek tomu si myslím že tie čísla, ktoré sme teraz namerali, sú veľmi silné čísla. Vypovedajú o tom, že Slovensko sa z hľadiska toho či má alebo nemá byť členom EÚ vôbec nezmenilo,” tvrdí.

Najkritickejšie hlasy voči nášmu členstvu sa pritom ozývajú z tábora krajnej pravice. Pod taktovkou kotlebovcov sa dokonca zbierajú podpisy na vystúpenie z jej radov. Napriek tomu jej členovia kandidujú za europoslancov, aby “tam spravili poriadok” a je predpoklad, že sa do parlamentu aj skutočne dostanú. Ich voliči so skepticizmom lídrov strany súhlasia, podľa prieskumu by až 49,4% voličov ĽS NS za vstup Slovenska do EÚ nehlasovalo. Za vstup do EÚ by hlasovalo len 37,7%, zvyšní opýtaní sa nevedeli rozhodnúť.

Suverenita nadovšetko

Podľa Haulíka väčšina Slovákov stále myslí proeurópsky. Tento názor sa však vzťahuje výhradne na stav, v akom je EÚ dnes. Problém však nastáva pri otázke, aký vývoj Európskej únie by si Slováci želali v budúcnosti.

Slováci si svoju suverenitu veľmi vážia a keby dostali na výber – suverenita alebo členstvo v EÚ- výber by bol úplne jasný. “V momente ako by sa Európska únia začala transformovať, povedzme viac do podoby nejakého federálneho štátu, alebo iné spôsoby, ktoré by okliešťovali suverenitu národných štátov, tak tam už začne podľa odpovedí narážať na postoje ľudí, môže naraziť na odpor,” tvrdí Haulík. Slovákom podľa neho vyhovuje podoba EÚ, aká je dnes. “Bude sa aj v budúcnosti hrať o to, či zmeny, ktoré sa v EÚ budú diať budú korešpondovať s predstavami ľudí.” Podľa neho táto debata po eurovoľbách bude na stole a v prípade, že by sa objavili snahy o zmenšenie suverenity štátu, môže sa objaviť oveľa viac kritikov, ako je dnes.

Koncom mája nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu. Zdroj: TASR / AP