Domáce Šport Top Rozhovory

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR Pálffy o Šatanovi: O tom, či ho podporím, rozhodne jeho vízia

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Len málo slovenských hokejistov má v NHL také renomé ako Žigmund Pálffy. 47-ročný rodák zo Skalice bol všade, kde pôsobil, extratriedou a útočníkom mimoriadných kvalít. Nikdy nebol tuctovým hráčom ako na ľade, tak mimo neho. Aj keď v posledných rokoch nebol na našej hokejovej scéne extra výrazný, neznamená to, že by nemal čo povedať do budúcnosti slovenskej reprezentácie, extraligy, do fungovania mládežníckych kategórii či do aktuálnych problémov nášho hokeja.

Aj preto mal Pálffy silné a vysoké ambície pred blížiacimi sa voľbami prezidenta hokejového zväzu, kde mal byť jedným z horúcich kandidátov na uvoľnené kreslo po Martinovi Kohútovi. Pálffyho meno sa spomínalo aj v súvislosti s Výkonným výborom, kde mal takisto chuť miešať karty. Glob.sk sa preto so ŽIGMUNDOM PÁLFFYM rozprával aj o týchto témach, aby on sám vysvetlil, aká je realita a jeho aktuálne plány v slovenskom hokeji.

 

Miroslav Šatan bude kandidovať za prezidenta hokejového zväzu. Znamená to, že vaša uvažovaná kandidatúra už nie je reálna?

– Prihlasovať kandidátov bolo možné do 11.6.2019 do 23:59 hod.  Svoju kandidatúru som nepodal a nemám vedomosť, že by ma niekto iný navrhol. Volebná komisia SZĽH ešte nezasadala.

Podporíte Šatanovú kandidatúru?

– Rozhodnem sa podľa toho, aký program predstaví delegátom, akú bude mať víziu.

Kto má podľa vás väčšie šance byť prezidentom? Miroslav Šatan alebo Dárius Rusnák?

– Podľa medializovaných informácií má kandidovať okrem spomínaných pánov aj súčasný kontrolór zväzu Šmátrala. Zatiaľ nie je jasné, kto z nich bude mať najväčšie šance, sú rôzne hlasy a hlasovanie bude zrejme tajné.

Nový bude aj generálny manažér. Otázkou je, kto by to mal byť. Byť prezidentom aj generálnym manažérom nie je úplne ideálna voľba?

– Podľa toho, kto bude zvolený za prezidenta, ten si bude voliť svojho generálneho manažéra. Predpokladám, že nebude zdvojená funkcia prezidenta a generálneho manažéra v jednej osobe, to by bolo veľmi náročné a obe funkcie si vyžadujú veľkú zodpovednosť.

Mali ste aj ambície dostať sa do Výkonného výboru. Stále to platí?

– Áno, platí.

Zmluva sa skončila reprezentačnému trénerovi Craigovi Ramsaymu. Ste za predĺženie jeho zmluvy? Ak nie, mal by to by byť opäť zahraničný tréner alebo preferujete slovenského?

– Všetko bude závisieť od toho, kto bude nový generálny manažér. Ten navrhne trénera. Bol by som rád, aby o novom trénerovi prebehla odborná diskusia a aby bol schválený vo Výkonnom výbore. Nie je to o rozhodovaní jedného človeka.

Žigmund Pálffy sa chce dostať do výkonného výboru, do ktorého bude kandidovať. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Kto je Pálffy

Žigmund Pálffy je legendárny slovenský hokejový útočník, ktorý hral za Skalicu, Nitru, Trenčín a Slaviu Praha. Ale najväčšie meno si urobil v NHL. V zámorí obliekal dres NY Islanders, Los Angeles Kings, Pittsburgh Penguins. Celkovo odohral v základnej časti NHL 684 zápasov, v ktorých získal 713 bodov za 329 gólov a 384 prihrávok. Pálffy tak má unikátny bodový priemer 1,042 bodu na zápas. Je majstrom sveta z roku 2002 a zo svetového šampionátu má ešte aj bronz z roku 2003. Slovensko reprezentoval na ZOH 1994, kde sa stal najproduktívnejším hráčom turnaja s 10 bodmi v 8 zápasoch za 3 góly a 7 prihrávok. Hral aj na ZOH 2010 vo Vancouveri. V slovenskej reprezentácii celkovo odohral 74 zápasov a strelil 37 gólov. Patrí mu aj rekord v kanadskom bodovaní v slovenskej extralige, keď v sezóne 2008/2009 nazbieral 126 bodov za 64 gólov a 62 asistencií. Je členom Siene slávy medzinárodnej hokejovej federáci IIHF.