Politika Zahraničné

Expert tvrdí, že debaty nemajú na voličov veľký vplyv, môžu však rozhodnúť

Donald Trump (vľavo) a Joe Biden s moderátorom Chrisom Wallaceom (uprostred) zo spravodajskej stanice Fox News počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Prevažná väčšina Američanov je síce o voľbe toho-ktorého z kandidátov na prezidenta rozhodnutá ešte pred ich vystúpeniami v hlavných televíznych debatách, avšak tieto živé prenosy môžu mať za určitých podmienok na výsledky hlasovania zásadný vplyv. Pre TASR to uviedol expert na prezidentské debaty a profesor politickej komunikácie Mitchell S. McKinney z Univerzity v Missouri.

 

“Z nášho výskumu vyplýva, že približne 90-95 percent divákov prezidentských debát je o tom, ktorému z dvojice kandidátov odovzdá svoj hlas, rozhodnutá už vopred, a sledovaním diskusných súbojov sa iba utvrdzujú v názore, že ich voľba bola správna,” uviedol McKinney. Podľa neho je však malá časť elektorátu, ktorá si na základe sledovania debát vytvorí názor o tom, ktorému z kandidátov dá pri voľbe prednosť. Ide pritom o približne tri až päť percent z divákov. “V tzv. rozhodujúcich štátoch, v ktorých je momentálne súboj medzi oboma kandidátmi veľmi tesný, môže mať práve týchto pár percent voličov, ktorí volia na základe vystúpení v debatách, zásadný vplyv na výsledok hlasovania,” dodal.

Na základe svojej predchádzajúcej práce McKinney poznamenáva, že na to, aby hlavné prezidentské debaty mohli ovplyvniť výsledok volieb, sú potrebné dve podmienky: tesný rozdiel medzi volebnými preferenciami oboch kandidátov a dostatočný počet voličov, ktorí buď vôbec nevedia, koho budú voliť, alebo o svojom rozhodnutí stále pochybujú. Zároveň zdôraznil, že spomínané podmienky sú podľa neho prítomné aj pred tohtoročnými voľbami. “Počas niekoľkých rokov som zistil, že prezidentské debaty mali na výsledok volieb zásadný vplyv, keď sa v prieskumoch držal jeden kandidát v tesnom závese za tým druhým. Bolo tomu tak v prezidentských voľbách v rokoch 1960, 1976, 1980 a 2000,” vysvetlil.

Vo svojej štúdii z roku 2013 McKinney, naopak, uvádza, že rozhodovanie voličov dokážu vo veľkej miere ovplyvniť televízne duely, v rámci ktorých jednotliví demokratickí a republikánski kandidáti bojujú o nomináciu svojich strán v prezidentských voľbách. “Množstvo ľudí, takmer až 60 percent, zmení po ich zhliadnutí svoj názor”.

Televízne súboje prezidentských kandidátov, ktoré majú v Spojených štátoch už 60-ročnú tradíciu, patria k najsledovanejším programom vôbec.

Prezidentské voľby v USA sú naplánované na 3. novembra. Voliči budú rozhodovať o tom, či súčasný prezident Donald Trump zostane v Bielom dome ďalšie štyri roky. Trumpovým vyzývateľom je demokratický kandidát Joe Biden, ktorý bol viceprezidentom v ére úradovania prezidenta Baracka Obamu (2009-2017). Trump je v poradí 45. americkým prezidentom.