Domáce Šport Top

Extrémne ťažká etapa na Tour. Cyklisti v brutálnych kopcoch trpeli a takmer padali z bicyklov

Cyklisti pred štartom 15. etapy Tour de France z Lyonu na Grand Colombier. Zdroj: letour.com

BRATISLAVA – Ak sa doteraz v celkovej klasifikácii Tour de France nadeľovali v elitnej desiatke sekundy, tak v 15. etape už to boli desiatky sekúnd až minúty. Na programe dňa bolo totiž 175 kilometrov z Lyonu na Grand Colombier, kde sa štýlovo ukončil druhý týždeň pretekov.

 

To, čo čakalo cyklistov, by ste nechceli absolvovať ani na motorke či v aute. Tri extrémne a brutálne stúpania, ktoré už aj tak fyzicky zdecimovaný pelotón vyšťavili ešte viac. Do špiku kosti. Na trase boli tri kopce, ktorých profil pripomínal pílu drevorubača. Prvý s dĺžkou 11 kilometrov a s priemerným sklonom 8,4 percenta, druhý – kratší – mal iba 6,9 kilometra, ale bol výživnejší. Sklon mal 8,9 percenta. Na záver pretekárov čakal najťažší, najnenávidenejší, najdlhší a nekonečný Grand Colombier. Stúpanie špeciálnej kategórie HC s dĺžou 17, 4 kilometra a sklonom 7,1 percenta.

Profil 15.etapy cyklistických pretekov Tour de France z Lyonu na Grand Colombier. Zdroj: facebook letour.

Aj preto v 15. etape išlo nielen o totálny rozvrat poradia v top 10, ale aj o prežitie na pretekoch. Časový limit totiž nemuselo splniť viacero cyklistov a to predovšetkým špurtérov. Bola to etapa, pri ktorej boli v stave nervozity najvyššieho stupňa Sam Bennett, Elia Viviani, André Greipel, Brian Coquard, Matteo Trentin ale aj Peter Sagan. Ich úloha v etape mala dve časti. Do rýchlostnej prémie a po nej. Preto bolo ideálne ísť hneď po štarte do úniku, získať časový bonus, body na prémii a potom prísť do cieľa pred limitom.

Tipovať, ako sa 15. etapa skončí, bola nerealizovateľná misia. Kto vyhrá etapu, kto bude v žltom, kto vypadne z elitnej desiatky? Bol tu Primož Roglič, Tadej Pogačar, kolubijská svorka Nairo Quintana, Rigoberto Uran, Miguel Angel Lopez, Egan Bernal, Mikel Landa…Všetci mohli zasadnúť na trón, ale aj skončiť s ambíciami na triumf v Paríži. Veď rozdiel medzi prvým Rogličom a desiatym Enricom Masom boli 2 minúty a 43 sekúnd. Na vrchole Grand Colombier nič neriešiteľné. Počasie bolo ako stvorené pre cyklistiku – 25 stupňov a slabý vietor, ktorý fúkal pelotónu do chrbta.

Ale ak si niekto myslel, že po sobotňajšej etape si cyklisti budú chcieť na úvodných kilometroch iba pretiahnuť stuhnuté nohy, tak sa poriadne zmýlil. Po štarte totiž situácia v pelotóne pripomínal sud s pušným prachom. Priemerná rýchlosť prvej hodiny bola 54 kilometrov. Taká rýchlosť nebola na Tour okrem časovky posledných 20 rokov. Aj napriek tomu sa do úniku vybrala osmička jazdcov, kde bol aj Matteo Trentin, Saganov konkurent v súboji o zelený dres. Situácia najviac vyhovovala Bennetovi. Ír sa nemusel nikam ponáhľať, ani zbierať body. To bola starosť Sagana a Bory, ktorá sa aj pokúsila o trhák, no Bennett sa držal Sagana ako kliešť.

Osmička vpredu si napokon aj rozdelila najväčší počet bodov na rýchlostnej prémii, no za nimi išlo do tuhého medzi Bennettom, Saganom, Ewanom a Coquardom. Kto uspeje v mikrosúboji najlepších špurtérov a adeptov na zelený dres? Podarilo sa to Bennettovi, ktorý zobral o dva body viac ako Sagan. Aktuálne manko Sagana na Íra tak bolo 45 bodov. Pre špurtérov sa potom aktivita v pelotóne skončila a k slovu sa dostali kandidáti na celkové prvenstvo. Boj o pozíciu lídra Tour de France dostal zelenú. V troch ťažkých stúpaniach prvej a špeciálnej kategórie sa čakali veľké taktické manévre. Veď už na Focus Montée de la Selle de Fromentel bola aj rampa s priemerom 22 percent.

Ak je 17. etapa charakterizovaná ako kráľovská, tak 15. etapa mala mať prívlastok “korunná princezná”. Tých prívlastkov, ktoré dostala, je síce veľa, no ani jeden v štýle príjemná. Dostať sa až do cieľa na Grand Colombier chcelo vytrvalosť, silu, poriadne nervy a odolnú psychiku. Náročné to bolo aj na občerstvenie, veď cyklisti vypili počas etapy 10 litrov vody a iontových nápojov.

Prvé dve horské prémie žiadne veľké zemetrasenie v celkovom poradí nespôsobili. Skupina v úniku si podelila body na prémiách a favoriti za nimi sa držali bok po boku. Vyčkávalo sa na záver a Grand Colombier. To bol bod zlomu 15. etapy. Pre cyklistov bola táto etapa utrpením až do samého konca. Pred cieľovým výstupom na Grand Colombier, na ktorom sa finišovalo prvýkrát v histórii Tour, boli vpredu už len Rolland s Goglom, Herrada sa vrátil do pelotónu. Ten v tej chvíli zaostával 1 minútu a 45 sekúnd.

Manko však onedlho zmazal, pretože tím Jumbo Visma nasadil rýchle tempo. Nestačil mu vlaňajší víťaz Egan Bernal, ktorý sa napokon v celkovej klasifikácii prepadol z 3. miesta mimo elitnú desiatku. Napokon sme v závere opäť videli súboj medzi dvoma Slovincami – Pogačarom a Rogličom, ktorý tak naďalej ostáva v žltom drese. “Bola to ťažká etapa. Cítil som sa dobre, aj keď Jumbo Visma nasadil ostré tempo. V dojazde som čakal na správny moment. Nemalo význam zaútočiť skôr,” uviedol víťaz etapy v televíznom rozhovore. Sagan napokon prišiel do cieľa na 99. mieste s mankom vyše 37 minút na víťazného Pogačara.

 “Bola to ďalšia veľmi ťažká etapa, už od štartu. Na rýchlostnej prémii sme sa snažili urobiť čo najviac. Po nej nasledovali tri ťažké kopce, takže som zostal v gruppette, aby som ušetril čo najviac energie. Zajtra máme zaslúžený voľný deň, teším sa na posledný týždeň Tour de France,” uviedol Sagan pre oficiálnu stránku Bory.

 15. etapa – Lyon – Grand Colombier (175 km)

1. Tadej Pogačar (Slov./UAE Team Emirates) 4:34:13 h, 2. Primož Roglič (Slov./Team Jumbo-Visma) rovnaký čas, 3. Richie Porte (Aus./Trek-Segafredo) +5 s, 4. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana Pro Team) +8, 5. Enric Mas (Šp./Movistar), 6. Sepp Kuss (USA/Team Jumbo-Visma), 7. Mikel Landa (Bahrain-McLaren), 8. Adam Yates (V.Brit./Mitchelton-Scott) všetci +15, 9. Rigoberto Uran (Kol./EF Pro Cycling) +18, 10. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +24 … 99. Peter SAGAN (SR) +37:26 m

Celkové poradie po 15. etape
1. Roglič 65:37:07, 2. Pogačar +40 s, 3. Uran +1:34, 4. Lopez +1:45, 5. Yates +2:03, 6. Porte +2:13, 7. Landa +2:16, 8. Mas +3:15, 9. Tom Dumoulin (Hol./Team Jumbo-Visma) +5:12, 10. Valverde +6:52 … 81. SAGAN 2:56:08 h

Bodovacia súťaž
1. Sam Bennet (Ír./QuickStep) 269 b, 2. SAGAN 224, 3. Matteo Trentin (Tal./CCC) 189