Zahraničné Šport Top

Fantastická časovka Gannu v prvej etape Giro d´Italia. Saganovi o sekundu unikol dres pre najlepšieho vrchára

Slovenský cyklista Peter Sagan po prvý krát štartuje na pretekoch Giro d ´ Italia. zdroj: TASR / AP

PALERMO – Ďalšie trojtýždňové cyklistické dobrodružstvo sa začala. Po Tour de France je to 103. ročník Giro d´Italia. Ročník, na ktorý sa vo veľkom tešili aj slovenskí fanúšikovia cyklistiky a Petra Sagana.

 

V máji totiž mali preteky zavítať do Maďarska, kde boli na programe tri etapy, pričom druhá mala mať dojazd v Gyori, čo je iba 60 kilometrov od Bratislavy. Pandémia koronavírusu však urobila z plánovanej termínovej listiny trhací kalendár a tak Giro dostalo odklad. Prvýkrát v histórii sa tak Corsa Rosa ide začiatkom októbra. Jesenný termín je zároveň nevyspytateľný. Na Sicílii, kde preteky dnes odštartovali sú momentálne 30-stupňové horúčavy, na severe Talianska, kde sa budú končiť, už je v Alpách sneh a teploty pod nulou.

Giro má tento rok nielen špeciálny termín, ale z nášho pohľadu aj obsadenie. V pelotóne totiž nechýba premiérovo Peter Sagan a už prvá etapa mohla naznačiť, ako je na tom po Tour s formou, kondíciou a ambíciami. Na programe bola veľmi netradičná časovka na 15 kilometrov v Palerme. Hneď po štarte čakal jazdcov v historickom centre svižný kopec a stúpanie štvrtej kategórie. Nasledoval takmer 10-kilometrový zjazd do cieľa.

Dojazd už bol klasicky po rovine. Profil trate však bol ako stvorený pre špecialistov jazdy proti chronometru a pre jazdcov, ktorí to dole kopcom vedia poriadne napáliť až za hranicou zdravého rizika. A to vyhovuje práve Saganovi.

Medzi najväčších favoritov etapy patril úradujúci majster sveta v časovke a domáci matador Filippo Ganna a jeho kolegovia z Ineosu Geraint Thomas a Rohan Dennis. Ľahko sa tak mohlo stať, že prví traja by boli z jedného tímu. Ďalší do partie bol špecialista na časovky Victor Campenaerts z NTT a pre niekoho prekvapujúco aj Michael Matthewes. Určite by zároveň nikoho nešokovalo, keby sa do prvej desiatky dostal aj Sagan, ktorému podobné krátke časovky sedia.

Navyše, v Palerme sa išlo väčšinou z kopca, čo bolo práve pre slovenského šampióna priam ideálne. Problémom mohol však byť vietor, keďže na Sicílii poriadne fúkalo a v uliciach Palerma dosahoval miestami až 65 kilometrovú rýchlosť. Zvoliť správny typ bicykla bolo preto alfou a omegou úspechu.

Na rýchlej trati sme napokon sledovali šou jedného muža a tým bol Filippo Ganna. Čerstvý majster sveta z Imoly 15 kilometrov prefrčal ako raketa. Jeho priemerná rýchlosť bola 58,831 kilometra za hodinu, čo je druhý najlepší čas histórie. Lepší mal iba Rik Verbrugge v Pescare v roku 2001. Ganna doslova knokautoval konkurenciu, keď druhý Jodo Almeida mal manko 22 sekúnd a tajný favorit Geraint Thomas bol ešte o sekundu horší. Vincenzo Nibali, ďalší adept na ružový dres, stratil na Thomasa minútu a šesť sekúnd. Steven Kruijswijk minútu 21 sekúnd a Jakob Fuglsang  minútu 24 sekúnd. Rozostupy najlepších tak boli minimálne. Ganna totiž nie je elitným vrchárom, ani nemá ambície na celkovú klasifikáciu.

Peter Sagan mal fantastický prvý medzičas, ktorý sa meral na vrchole stúpania štvrtej kategórie 1,1 kilometra po štarte. Dlho bol na prvom mieste, čo by mu vynieslo modrý dres pre najlepšieho vrchára, no napokon ho o jednu jedinú sekundu vytlačil z pódia Rick Zabel. Je symbolické, že Zabelov otec Erik bol roky rekordérom v počte zelených dresov z Tour de France a zobral mu ho práve Sagan.

Sagan napokon skončil na 106. mieste so stratou minúty a 50 sekúnd. Mal tak relatívne veľký odstup na prvého Gannu, no rozostupy medzi cyklistami boli od dvadsiateho miesta sekundové. “Som veľmi šťastný, že som vyhral v tomto drese a chcel by som sa poďakovať celému tímu za podporu a nomináciu na Giro. Teším sa, že si zajtra užijem ružový dres,” povedal v televíznom rozhovore dvadsaťštyriročný Ganna.

Veľkým problémom bol silný nárazový vietor, ktorý viacerých jazdcov dokonale rozhodil a viacerí takmer skončili na zemi alebo v ochrannej bariére.  Veľkú smolu mal Kolumbijčan Miguel Angel Lopez (Astana), ktorý si tesne pred druhým medzičasom prekladal ruky, trafil dieru a po tvrdom páde skončil v bariére. Nakoniec ho museli previezť do nemocnice a Giro sa tak pre neho skončilo. “Na kopci to bolo fajn, v podstate aj v zjazde, ale keď som bol na tej dlhej rovnej ceste, bolo to príliš nepredvídateľné. Keď ma chytil vietor, niekoľkokrát som musel prestať šliapať, myslel som si, že skončím v plote. Povedal som si, že nebudem riskovať. Prišiel som sem na 21 etáp, nie na jednu,” uviedol Rohan Dennis.

Zaujímavý je po časovke súboj lídrov na celkové poradie.  Thomas si totiž spravil slušný náskok na konukrenciu. Simon Yates stratil 26 sekúnd, Wilco Kelderman 1:05 minúty, Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo) 1:06, Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) 1:21 a Jakob Fuglsang (Astana) dokonca 1:24. “Som šťastný, no na posledných dvoch kilometroch som už cítil nohy, takže som to možno trochu prehnal. Bol to trochu šok, pripadalo mi to skoro ako nejaký prológ, stíhačka na dráhe. Bolo to veľmi rýchle, asi najrýchlejšia časovka, akú som zažil. Myslím, že som išiel až 94 km/h, to sa mi v časovke ešte nestalo,” povedal Thomas.

Výsledky 1. etapy (Monreale – Palermo, časovka na 15,1 km)

1. Filippo Ganna (Tal./Ineos Grenadiers) 15:24 min, 2. Joao Almeida (Port./Deceuninck-Quickstep) +22 s, 3. Mikkel Bjerg (Dán./SAE Team Emirates) rovnaký čas, 4. Geraint Thomas (V.Brit./Ineos Grenadiers) +23, 5. Tobias Foss (Nór./Jumbo-Visma) +31, 6. Josef Černý (ČR/CCC) +36, 7. Matteo Sobrero (Tal./NTT) +40, 8. Lawson Craddock (USA/EF Pro Cycling) +41, 9. Miles Scotson (Aus./Groupama-FDJ) +42, 10. Matthias Brändle (Rak./Israel Start-Up Nation) rovnaký čas, … 106. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +1:50

Celkové poradie
1. Ganna 15:24 min, 2. Almeida +22 s, 3. Bjerg rovnaký čas, 4. Thomas +23, 5. Foss +31, 6. Černý +36, 7. Sobrero +40, 8. Craddock +41, 9. Scotson +42, 10. Brändle rovnaký čas, … 106. SAGAN +1:50