Domáce Šport Top

Fantastická etapa obliekla do žltého Rogliča. Sagan takmer nezvládol časový limit

Cyklisti na trati 9.etapy Tour de France, ktorá mala v Pyrenejách na programe päť horských prémii. Zdroj: Facebook / letour.com

BRATISLAVA – Príchod Tour de France do Pyrenejí spôsobil, že už aj tak poriadne vzrušujúca cyklistika dostala ešte väčšie napätie, grády a nevyspytateľnosť. Prvá horská etapa na juhu Francúzska totiž spôsobila poriadne zemetrasenie v celkovej klasifikácii.

 

A to aj v súťaži o zelený dres, keďže Peter Sagan a spol. majú okrem naháňania bodov ešte jeden problém. Časový limit, v ktorom musia prísť do cieľa. Vo včerajšej 8. etape to bolo len tak tak. Sagan a ďalší špurtéri boli v poslednej skupine, ktorá mala manko na víťazného Petersa 32 a pol minúty, čo bolo o 2 minúty menej ako bol limit. Nečudo, že Sagan nepovažuje zelený dres a to, že ho bude mať na sebe až do Paríža, za samozrejmosť.

“Tour bude veľmi ťažká a ja budem bojovať o zelený dres nie len na rovinatých etapách, ale aj v kopcoch. No väčšina rýchlostných prémií je ešte pred stúpaniami a za týchto okolností bude ťažké zdolať Sama Bennetta. Na krátke vzdialenosti je rýchlejší než ja. Som hrdý, že som v zelenom… zatiaľ,” citovala Sagan oficiálna stránka Tour.

Dnešná, deviata etapa bola ďalšou v poradí, v ktorej išlo nielen o žltý dres, ale aj o celkové poradie. Päť horských prémii, z toho dve prvej kategórie a to všetko iba na 153 kilometroch. Opäť to tak bola extrémna stíhacia jazda od štartu do cieľa. Navyše rýchlostná prémia bola až v polovici trate, po troch kategorizovaných stúpaniach. Ak chcel Sagan získať body na Sama Bennetta, musel zostať v hlavnom balíku so všetkými elitnými vrchármi a favoritmi na žltý dres. A to bola extrémne náročná úloha.

Priebeh etapy bol totiž ako kópia tej predchádzajúcej. Do úniku sa dostala skupina jazdcov, ktorá mala zálusk na etapový triumf. V pelotóne sa zatiaľ taktizovalo nad eliminovaním tímu Jumbo- Visma, ktorý v doterajšom priebehu Tour režíroval prvých osem etáp. Primož Roglič, Tom Dumoulin, Wout van Aert, Sepp Kuus, George Bennett – to bola veľká a nekontrolovateľná sila. Unaviť, vyšťaviť, demoralizovať – to boli tri hlavné úlohy pre ďalšie tímy, ak chceli minimalizovať šance Rogliča na žltý dres. Pri pohľade na profil 9. etapy však bolo jasné, aké galeje čakali na celý pelotón.

 

 

Profil 9.etapy Tour de France, ktorá mala v Pyrenejách na programe 5 horských prémii. Zdroj: facebook letour.com

V pondelok majú cyklisti na Tour de France voľno a tak si asi povedali, že deviatu etapu doslova preletia. Veď úvodných 50 kilometrov zvládli za hodinu. Šialené tempo tak pred horskou prémiou prvej kategórie na Col de la Hourcere pelotón roztrhalo na množstvo skupiniek. Doplatil na to aj Peter Sagan, ktorý sa dokonca ocitol na úplnom konci s Benoitom Cosnefroyom, majiteľom bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára. Bola to veru zaujímavá dvojica v závere pelotónu. Otázkou bolo,  čo spôsobilo Saganovi problémy, keď sa nedokázal udržať v hlavnom balíku.

Nepríjemné bolo aj počasie, v Pyrenejách pršalo, bolo iba 10 stupňov a k tomu život jazdcom komplikovala hmla. Nič príjemné na bicykli. Vpredu sa sformovala veľmi zaujímavá skupina, v ktorej boli Davide Formolo, Omar Fraile, Jonathan Castroviejo, David Gaudu, Sébastien Reichenbach, Warren Barguil, Dani Martinez, Lennard Kämna či Marc Hirschi. Síce v celkovej klasifikácii nemohli už zamiešať karty, ale etapa bola pre všetkých silnou motiváciou.

 

Slovenský cyklista Peter Sagan na trati deviatej etapy pretekov Tour de France. Zdroj: facebook letour.com

Pre Sagana, ktorý si na Tour obliekol zelený dres po 129-krát, bolo zaujímavé a zároveň pozitívne, že na rýchlostnej prémii si body podelili cyklisti, ktorí nie sú jeho priamymi konkurentami v bodovacej súťaži. Bodovali Matteo Trentin a najmä Wout van Aert, ktorý sa Saganovi priblížil na 27 bodov.

Ak by sa však Belgičanovi podarilo vyhrať etapu, mohol sa van Aert dostať pred Sagana a získať zelený dres. Sagan sa po zjazde z horskej prémie tretej kategórie Col del Soudet pohyboval stále na konci pelotónu a kontroloval si odstup od prvej skupiny. Ten bol viac ako 15 minút. Opakovala sa tak situácia z 8. etapy, kde išiel na hranici časového limitu.

Vrcholom, a to doslova, bolo stúpanie na Col de Marie Blanque. Prudký, krátky kopec miestami až so 14-percentným sklonom. Tím Jumbo tu rozpútal doslova peklo. Vpredu zostalo maximálne 30 jazdcov a tí išli dokonalú tímovú časovku. Znamenalo to jediné – chceli etapový triumf, žltý dres pre Primoža Rogliča a možno aj zelený pre Wouta van Aerta. Dokonalá, strojová cyklistika a očistec pre každého jazdca s túžbou na elitnú desiatku.  Z balíka odpadával jeden jazdec za druhým, čo spôsobila lokomotíva menom van Aert.

To bolo doslova peklo čo predvádzal v extrémne ťažkom stúpaní. Jumbo “odpáralo” aj lídra Bory Emanuela Buchmanna, ktorý sa na Col de Marie Blanque viditeľne trápil. Úplne na špici predvádzal úžasný výkon Marc Hirschi, ktorý si držal pred Rogličom konštantný dvojminútový odstup aj napriek tomu, že išiel sám. V najprudších pasážach opäť zariskoval Tadej Pogačar, išiel do trháku a jeho šialené tempo “neodpáralo” iba Rogliča, Porteho, Bernala a Landu. Extrémne silné kvarteto útočilo na žltý dres. Adam Yates totiž nestíhal a prepadol sa dozadu.

Na vrchole Col de Marie Blanque sa rozdeľovali aj bonusové sekundy, pričom 8 získal Hirschi, 5 sekúnd Roglič a 2 Pogačar. Obaja Slovinci pritom takmer spadli, keď Pogačar trafil zadné koleso svojho krajana a predviedol doslova akrobatiku na dvoch kolesách. To znamenalo jediné. Roglič bol už novým lídrom Tour de France. Aký bude záver? Hirschi mal minimálny 10 až 15 sekundový náskok a víťazstvo by si jednoznačne zaslúžil. No za ním boli jazdci ťažkých kalibrov.

Sagan sa v tom čase pohyboval v úplnom závere, jeho strata bola takmer polhodinová. No dôležitejšie veci sa diali vpredu. Hirschi svoje 95 kilometrové sólo napokon zvládol, štvorica Roglič, Pogačar, Landa a Bernal ho po perfektnej stíhačke chytila 2 kilometre pred cieľom. Bláznivú a šialenú deviatu etapu Tour de France tak vyhral Pogačar, druhý skončil Roglič a tretí bol smoliar Hirschi.

Fantastická etapa, oslava cyklistiky a Tour de France. Novým lídrom a majiteľom žltého dresu je Primož Roglič. Zelený zostal Saganovi, biely pre najlepšieho jazdca do 25 rokov Bernalovi. Bodkovaný pre najlepšieho vrchára patrí Cosnefroyovi. Sagan bol v etape tretí od konca, na 164. mieste mal stratu 29 a pol minúty na Pogačara.

“Snažil som sa dostať do brejku, ale minul som veľa energie a nezostalo mi jej veľa, aby som neskôr spravil niečo viac. Takže sme išli pokojne v gruppette. Nikdy nevieme, čo sa môže na Tour stať. Niekedy môžeme stratiť veľa. Lepšie myslieť na prítomnosť ako na budúcnosť,” uviedol Sagan pre oficiálnu stránku Tour.

Výsledky 9. etapy (Pau – Laruns, 153 km)
1. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 3:55:17 h, 2. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Marc Hirschi (Švaj./Sunweb), 4. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 5. Mikel Landa (Šp./Bahrajn McLaren) všetci rovnaký čas ako víťaz, 6. Bauke Mollema (Hol./Trek-Segafred) +11 s, 7. Guillaume Martin (Fr./Cofidis), 8. Romain Bardet (Fr./AG2R la Mondiale), 9. Richie Porte (Aus./Trek-Segafredo), 10. Rigoberto Uran (Kol./EF Pro Cycling) všetci rovnaký čas, … 164. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +29:27 min

Celkové poradie
1. Roglič 38:40:01 h, 2. Bernal +21 s, 3. G. Martin +28, 4. Bardet +30, 5. Nairo Quintana (Kol./Arkea-Samsic) +32, 6. Uran rovnaký čas, 7. Pogačar +44, 8. Adam Yates (V. Brit./Mitchelton-Scott) +1:02 min, 9. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +1:15, 10. Landa +1:42, … 99. SAGAN +1:53:33 h

Bodovacia súťaž:
1. SAGAN 138 bodov, 2. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-QuickStep) 131, 3. Wout van Aert (Belg./Jumbo-Visma) 111