Domáce Šport Top

Fantastická etapa Petra Sagana. V súťaži o zelený dres radikálne znížil manko na Bennetta

Cyklisti na trati 14. etapy Tour de France, ktorá mala na programe 5 horských prémii. Zdroj: facebook letour.com

BRATISLAVA – Utrpenie od začiatku až do konca. Bolesť a únava sprevádzala cyklistov ešte pár hodín po skončení 13. etapy a do postele sa dostali poniektorí až po polnoci. Dnes ich však čakala ďalšia náročná etapa. Jej poradové číslo bolo 14. 

 

Už pohľad na zničených, dokonale trénovaných jazdcov, ktorí sa v cieli nemohli dlhé minúty ani len pohnúť, bol včera mimoriadny. “Som rád, že som prišiel do cieľa v časovom limite,” povedal po etape Peter Sagan. Jeho najväčší súper v boji o zelený dres Sam Bennett mohol Saganove slová iba podčiarknuť, veď bol úplne posledný a do limitu mu ostávali iba 4 minúty, čo bol jeden kilometer. Taká náročná  bola 13. etapa.

Tá si vybrala svoju daň. Do sobotňajšej 14. etapy už nenastúpil Bauke Mollema, ktorý si pri páde zlomil zápästie. Rovnako skončil aj ďalší z francúzskych “mušketierov” Romain Bardet, ktorý takisto po páde a otrase mozgu už v pretekoch nepokračuje. Mollema a Bardet boli pritom na siedmom, respektíve trinástom mieste. Vyčerpaní a zničení cyklisti však na dlhú regeneráciu a vzdychanie nemali čas ani možnosti. Usmievať sa mohli iba ak Slovinci Primož Roglič a Tadej Pogačar, prví dvaja v celkovej klasifikácii Tour 2020.

 

Slovinskí cyklisti Primož Roglič (vpravo) a Tadej pogačar po dojazde 13. etapy Tour de France. Zdroj: Facebook / letour.com

Dnešná 14. etapa ponúkla totiž opäť porciu piatich horských prémií a ďalšiu poriadnu dávku stúpaní. Mala 197 kilometrov a bola tak zároveň druhou najdlhšou na Tour de France 2020. Bola však zároveň nadlho poslednou etapou, ktorá mohla vyhovovať špurtérom a najmä Saganovi. Až do 19. etapy totiž podobnú možnosť mať nebudú. A práve tu mohol na unaveného a zničeného Bennetta získať Sagan dosť bodov na to, aby znížil jeho 68 bodový náskok a oživil svoje šance na zelený dres. Ak mu to nohy dovolia.

Profil 14.etapy cyklistických pretekov Tour de France s piatimi horskými prémiami. Zdroj: Facebook / letour.com

Špurtérska prémia bola totiž na programe hneď po kategorizovanom stúpaní na 32. kilometri. Bolo krátke s dĺžkou 1 200 metrov, ale prudké s priemerným sklonom 8,5 percenta. Tam bola šanca pre Sagana. Zbaviť sa Bennett, vyhrať prémiu a získať 20 bodov. Len Bora nesmela nikoho pustiť do úniku. Eliminovať Bennetta a jeho tím bola prioritná úloha. Obrazne povedané pre Sagana a spol. mala 14. etapa iba 38 kilometrov, potom to už bola záležitosť pre jazdcov na celkové poradie.

A tak sa aj stalo. Po štarte síce unikla dvojica Stefan Kung – Edward Teuns a pred pelotónom si po chvíli vypracovala viac ako 2-minútový náskok, no za ňou sa začal boj o pozície pred špurtérskou prémiou. Pred Cote d´Auteribe, krátkou a prudkou horskou prémiou štvrtej kategórie, rozpútala na špici pekelné tempo Bora, pričom sa znej utrhla dvojica Peter Sagan – Max Schachmann.

Scenár bol jasný – získať čo najviac bodov pre Sagana. Plán bol napokon aj účinný, keď slovenský šampión získal 15 bodov, kým Bennett iba desať. V priebežnom poradí o zelený dres sa tak ich  rozdiel znížil na 61 bodov. V hre však bolo ešte ďalších 50 za víťazstvo v etape.

Po špurtérskej prémii sa všetko vrátilo do normálu. Sagan so Schachamnnom sa ocitli späť v pelotóne a čakalo sa, čo sa bude diať ďalej – či sa niekto pridá k dvojici vpredu, vytvorí sa ďalšia skupina v úniku, alebo si favoriti jednoducho vyberú oddychový deň a nechajú dramaturgiu etapy na tímy Bora – Deceuninck alebo Sagan kontra Bennett.

Saganova Bora išla fantastické, takticky perfektné preteky a v úžasnom tempe jej cyklisti zničili Bennetta. Od méty 140 kilometrov pred cieľom rozpútali doslova šialenstvo na ceste. Bennett sa síce snažil, ale napokon úplne odpadol, neschopný kontrovať Saganovi a jeho kolegom. Bola to jedna veľká škola cyklistiky a dôkaz formy, kvalít a psychickému nastaveniu 30-ročného Slováka.

Tempo a taktika, ktoré si vybrala Bora, mala Saganovi pripraviť pozíciu do finišu, kde boli dve horské prémie štvrtej kategórie po sebe a klasický špurtérsky dojazd. Ako na jednorazových klasikách. Preto neboli Saganovými najväčšími konkurentami elitní špurtéri, ale univerzálni jazdci ako Greg van Avermaet, Julian Alaphilippe, Michal Kwiatkowski či Wout van Aert.

Bora musela za každú cenu elimonovať snahy na únik v posledných 10 kilometroch a pritom pripravovať finiš pre Sagana. Ťažká, ale nie nemožná misia. V Lyone bol dojazd etapy zatiaľ dvakrát a vždy to bol taliansky triumf. V roku 2003 vyhral Alessandro Pettachi a v roku 2013 Mateo Trentin, ktorý je na Tour aj teraz.  Trenti bol aj v hlavnom balíku po boku Sagana, takže tu bola príležitosť na dejá vu.

Až 80 percent času boli počas celej etapy na špici dresy cyklistov z Bory, ktorí ťahali celý pelotón, diktovali tempo a snažili sa urobiť možné aj nemožné, aby Sagan vyhral. Posledných 20 kilometrov to bol na predných pozíciách boj o každý meter tak, aby sa v Lyone nik nedostal do trháku. Za zásluhy sa totiž etapy nevyhrávajú a to vedel Sagan veľmi dobre. Do Lyonu prišla v hlavnom balíku 50 členná skupina a to už boli neskutočné manévre. Do úniku sa odvážil Saganov kolega Lennard Kämna, no do cieľa stále chýbalo 5 kilometrov.

Za ním ho išiel naháňať Alaphilippe a Thomas de Gendt. Sagan išiel fantasticky, kontroloval si záver aj súperov. Ale bolo to ťažké a úžasne dramatické. Až všetkým utiekol Kragh Andersen 3 kilometre pred cieľom a vypálil všetkým rybník. Sunveb tak získal druhý etapový triumf po sebe. Veľká škoda pre Sagana a Boru, ktorí si odmakali celú 14. etapu. Ale čo sa dialo za ním? Sagan robil čo mohol a bol napokon štvrtý. V súťaži o zelený dres získal 20 bodov a znížil stratu na Bennetta na 43 bodov.

“Dnes sme chceli urobiť etapu ťažkú a zbaviť sa šprintérov. Celý deň sme na tom tvrdo pracovali, až do záveru. Skončil som štvrtý a zobral ďalšie body do boja o zelený dres. Cieľom bolo získať ich viac, ale toto bolo maximum, čo sme dokázali. Je to veľmi ťažká Tour a chcem sa poďakovať tímoví kolegom za ich fantastickú prácu. Nielen dnes, ale každý deň od štartu v Nice,” uviedol Sagan na oficiálnej stránke svojho tímu.

14. etapa Clermont-Ferrand – Lyon (194 km)

1. Sören Kragh Andersen (Dán./Team Sunweb) 4:28:10 h, 2. Luka Mežgec (Slovin./Mitchelton-Scott), 3. Simone Consonni (Tal./Cofidis), 4. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 5. Casper Pedersen (Dán./Sunweb), 6. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 7. Matteo Trentin (Tal./CCC), 8. Oliver Naesen (Belg./AG2R La Mondiale), 9. Sonny Colbrelli (Tal./Bahrajn McLaren), 10. Marc Hirschi (Švaj./Sunweb) všetci +15 s

Celkové poradie po 14. etape
1. Primož Roglič (Slovin./Jumbo Visma) 61:03:00 h, 2. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) +44 s, 3. Egan Bernal (Kol./Ineos) +59, 4. Rigoberto Uran (Kol./EF Pro Cycling) +1:10 m, 5. Nairo Quintana (Kol./Arkea Samsic) +1:12, 6. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +1:31, 7. Adam Yates (V.Brit/Mitchelton Scott) +1:42, 8. Mikel Landa (Šp./Bahrajn McLaren) +1:55, 9. Richie Porte (Aus./Trek-Segafredo) +2:06, 10. Enric Mas (Šp./Movistar) +2:54

Bodovacia súťaž
1. Sam Bennett (Ír./Deceuninck–Quick-Step) 262 b, 2. SAGAN 219, 3. Matteo Trentin (Tal./CCC) 169