Domáce Šport Top

Fantastická Ivona Fialková v stíhacích pretekoch na majstrovstvách sveta. Na medailu jej chýbalo 20 sekúnd

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková v stíhacích na MS v Anterselve. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Tri disciplíny už mal za sebou svetový šampionát v biatlone v talianskej Anterselve a Slovensko bolo zatiaľ bez medaily. Na konte máme iba jedno umiestnenie v elitnej desiatke, čo je po úspechoch z minulých rokov menej ako málo.

Kuzminová chýba viac, ako sme si mysleli a očakávania od Paulíny Fialkovej ostali zatiaľ iba v teoretickej rovine. Veci sa mohli zmeniť v stíhačke žien na 10 kilometrov, no reálne to bolo viac prianie, ako realita. Ivona Fialková bola síce deviata, ale na Marte Röiselandovú mala 44 sekundové manko. Paulína Fialková štartovala až zo šestnásteho miesta – 55 sekúnd po Nórke. “Myslím si, že majú obidve perfektné pozície na dobrý štart v stíhačke. Tam sa dá naozaj urobiť ešte veľa,” povedala trénerka sestier Anna Murínová. Boli tu aj ďalšie hladné sokyne na medailu, ktoré však podobne pokazili šprint. Talianky Wiererová, Vittozziová. Nórka Eckhoffová, Švédka Oebergová či Nemka Herrmannová.

Mien, ktoré by sa chceli dostať na pódium, bolo aspoň desať, takže to chcelo rýchle lyže, presné oko a ruku pri bezchybnej streľbe, plus mať viac šťastia ako súperky. Naše dievčatá patrili do tejto spoločnosti, aj keď stíhačka je obľúbenejšia pre Ivonu Fialková, ktorá si verila. “Je to tak. Sú to kontaktné preteky, niečo úplne iné, ale aj tam treba taktizovať. Päť kôl, vysoká nadmorská výška, bude to náročné. Všetko sa bude odvíjať od prvých dvoch položiek, pretože ak tam nestrelíte dobre, prídete o kontakt s čelom a už je to nemožné dobehnúť.”

Slovenská reprezentantka Paulína Fialková počas pretekov Svetového pohára v talianskej Anterselve. Zdroj TASR / Michal Svítok

Boli to nervózne preteky, kde naše dievčatá boli ako na hojdačke. Ivona Fialková sa po úvodnej streľbe prepadla do tretej desiatky, kým Paulína, naopak, poskočila do prvej desiatky. Bežecky bola na tom lepšie Paulína Fialková, ktorá bola dokonca po druhej streľbe v leže na siedmom mieste a vyzeralo to možno aj na pódium. No v stoji netrafila hneď dva terče, musela na dva trestné okruhy a nabrala minútové manko. V priebežnom poradí si tak opäť vymenili pozície so sestrou Ivonou, ktorá neminula do konca už ani terč a bezchybná streľba ju katapultovala na deviate miesto.

Paulína Fialková v poslednej streľbe opäť raz pochybila a ďalších 150 trestných metrov ju s konečnou platnosťou odpísali zo súboja o elitnú desiatku. Naopak, Ivona chytila druhý dych, išli jej lyže a vo finiši sa napokon posunula na fantastické šieste miesto. Najlepší výsledok kariéry. Iba dve chyby na strelnici a parádny beh potvrdili jej pozíciu súčasnej slovenskej jednotky v biatlone. Klobúk dole a veľká gratulácia. Veď na bronz jej chýbalo iba 22 sekúnd. Paulína Fialková skončila sedemnásta so stratou 1 a pol minúty. Titul majsterky sveta v stíhacích pretekoch získala Talianka Wiererová, druhá bola Nemka Herrmannová a tretia Nórka Röiselandová.

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková v stíhacích pretekoch na majstrovstvách sveta v talianskej Anterselve. Zdroj: TASR / Michal Svítok

“Myslela som si, že budem úplne pokojná. Mala som 9. miesto, cieľ splnený, budem si to užívať, ale pred štartom som mala stres, teraz to už môžem povedať. Veľmi sa teším, na prvej streľbe fúkol vietor, cvakla som dva doľava a asi to bolo málo, potom som už správne zareagovala a zvyšok išiel do čierneho. Hlavne sa teším zo stojok, pretože celú moju kariéru som ich kazila a teraz mám 25 rokov a niečo sa zmenilo. Som šťastná a pozdravujem všetkých fanúšikov,” povedala v cieli nadšená Ivona Fialková.

“Neviem, čo mám povedať, nemám slov, asi iba to, že je to ďalšia nevyužitá šanca. Po tých ležkách to bolo ešte dobre, no potom som úplne nezvládla stojku. Veľmi sa mi triasli nohy, nedokážem túto strelnicu predýchať. Sklamala som samú seba už v druhých pretekoch za sebou,” povzdychla si Paulína Fialková.

Majstrovstvá sveta v biatlone – Anterselva

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 29:22,0 min (1), 2. Denise Herrmannová (Nem.) +9,5 s (3), 3. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) +13,8 (3), 4. Hanna Öbergová (Švéd.) +22,3 (2), 5. Vanessa Hinzová (Nem.) +26,8 (1), 6. Ivona Fialková (SR) +35,7 (2), … 17. Paulína Fialková (SR) +1:32,2 min (4)

Galéria
Slovenská biatlonistka Ivona Fialková na strelnici v pretekoch Svetového pohára. TASR / Michal Svítok
Slovenská biatlonistka Ivona na trati Svetového pohára. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Slovenská biatlonistka Paulína Fialková na strelnici v stíhacích pretekoch na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone v talianskej Anterselve. FOTO TASR / Michal Svítok
Slovenská biatlonistka Ivona Fialková na strelnici v stíhacích pretekoch na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone v talianskej Anterselve. FOTO TASR / Michal Svítok
navigate_before
navigate_next