Domáce Šport Top

VIDEO Fantastický Sagan diktoval tempo druhej etapy Paríž – Nice, no jeho kolegovia z Bory záver nezvládli

Slovenský cyklista Peter Sagan na etapových pretekoch Paríž- Nice. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Cyklistika to má na začiatku sezóny zložité. Ešte sa poriadne ani nezačala, a už sa v nej musí vo veľkom improvizovať. V hlavnej úlohe je totiž koronavírus, ktorý z termínovej listiny urobil trhací kalendár.

 

 

Zrušili sa veľké jarné klasiky Strade Bianche, Miláno – San Rémo a etapové preteky Tirreno – Adriatico. Organizátori, jazdci a takmer všetky profesionálne tímy majú nepredvídateľné problémy. To isté platí aj pre televízie, média a fanúšikov. Ešte že neodvolali iné etapové preteky a to Paríž – Nice, kde síce neštartujú viaceré top tímy ako Ineos, Movistar, Astana, CCC, Jumbo-Visma, UAE Team i Mitchelton-Scott, no je tu Bora a Peter Sagan. Slovenský šampión sa na francúzske cesty vrátil po deviatich rokoch a v prvej etape skončil na 30. mieste. To síce nebolo očakávané umiestnenie, ale Sagan pomohol Maximilianovi Schachmannovi k víťazstvu v etape.

V druhej, 166 kilometrovej a takisto mierne zvlnenej etape s cieľom v Chalette-sur-Loing, už chcel Sagan bojovať o pódium a prvý etapový triumf v roku 2020. No počasie bolo opäť blázniové. Pršalo, fúkal silný bočný vietor a teplota bola okolo 10 stupňov Celzia. Riziko pádov bolo preto veľké a žiadna veľká divočina sa na trati neočakávala, ani nekonala. Vpredu boli síce dvaja odvážlivci, ktorí mali maximálne dvojminútový náskok, ale ich snaha skončila 70 kilometrov pred cieľom. Predpokladal sa hromadný špurt. Na mokrej vozovke a pri nervozite v pelotóne to mohlo byť poriadne zaujímavé a dramatické. K favoritom na víťazstvo patril aj Peter Sagan, no v tíme si museli stanoviť priority – či si udržať žltý dres Maximiliana Schachmanna, alebo pripraviť pozíciu pre lídrov Bory Petra Sagana a Pascala Ackermanna.

Konkurenciu mal Sagan poriadne veľkú – Sam Bennett, Giacomo Nizzolo, Oliver Naesen, Jon Degenkolb, Caleb Ewan, Elia Viviani, Michael Matthews, Jens Debusschere, Pascal Ackermann. Čo meno to pojem. Bola to naozaj lotéria do posledných kilometrov, keďže hlavnú úlohu mali poveternostné podmienky, zima na vode a bicykli je nepríjemná aj na pár minút, nie ešte ak ste v sedle viac ako štyri hodiny. Prvá taktická bitka bola na programe dňa 50 kilometrov pred cieľom na špurtérskej prémií, kde Sagan pripravil pozíciu pre Schachmanna, aby ju vyhral a získal tri bonusové sekundy do celkovej klasifikácie. Sagan bol pohodlne tretí.

Extrémne podmienky ako na trati Paríž – Nice boli aj majstrovstvách sveta v cyklistike v Yorkshire. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Veľké veci sa udiali 30 kilometrov pred finišom. Začal fúkať silný bočný vietor čo využil Sagan a spol., korí rozdelili pelotón na viaceré skupiny. Vpredu zostala iba 30 členná partia, v ktorej chýbali po defekte a páde Julian Alaphillipe aj Nairo Quintana. Takisto tam neboli viacerí elitní špurtéri, ale Peter Sagan vpredu nechýbal a dokonca aj diktoval tempo. Bol to mimoriadny taktický moment Bory, ktorý úplne zmenil karty v závere druhej etapy. Jej jazdci odpárali konkurenciu a sami mali na špici takmer kompletnú zostavu. Sagan to mal na víťazstvo excelentne pripravené. Ale zvládne aj záverečný špurt, bude mať ešte energiu po tak ťažkej a daždivej etape?

Dojazd bol totiž po dlhej rovinke, kde sa dopredu naukladali tímy, ktoré ešte mali favoritov na etapový triumf. Tempo bolo šialené, cez 60 kilometrov za hodinu, čo eliminovalo nástupy, ale z jazdcov poriadne vytiahlo energiu a silu. Sagan sa držal vpredu, kontroloval si situáciu aj súperov, no v cieli to mali špurtéri bez atmosféry a divákov. Pre koronavírus dostali fanúšikovia zákaz vstupu, takisto aj k pódiu k odovzdávaniu jednotlivých tričiek. Novinári sa zasa nemohli dostať k tímovým autobusom či do hotelov.

Peter Sagan pred štartom pretekov na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Leedsi. Zdroj: TASR / Michal Svítok

10 kilometrov pred cieľom prišlo ďalšie delenie balíka, keď odpadli ďalší elitní špurtéri Matthews, Viviani, pre Sagana a jeho kolegov to boli všetko pozitívne správy. Ostali vpredu dvanásti, z toho boli z Bory štyria, ideálna pozícia a rozdelenie síl. Najmä Sagan išiel fantasticky, bol to jeho deň, diktoval tempo, kontroloval vývoj, sledoval súperov, videl všetko a všetkých. Ale ako to bude v závere, pripraví špurt lídrovi celkového poradia Schachmannovi, podporí Ackermanna, alebo to bude Saganová réžia záverečného špurtu?

Do cieľovej rovinky prišlo 11 cyklistov, Sagan mal po ruke troch kolegov, dokážu to takticky zvládnuť? Sagan pripravil špurt pre Ackermanna, ešte 200 metrov pred cieľom bol na prvom mieste ale Bora nevyhrala, čo je veľké sklamanie pre Sagana aj celý tím. S prehľadom triumfoval Giacomo Nizzolo a dal Saganovi s Ackermannom lekciu par excellence. Sagan skončil na jedenástom mieste, no Max Schachmann ostal v žltom drese lídra Paríž – Nice.

Paríž-Nice 2020 – 2 etapa

1. Giacomo Nizzolo (Tal./NTT Pro Cycling) 3:49:57 h, 2. Pascal Ackermann (Nem./BORA-hansgrohe), 3. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 4. Nils Politt (Nem./Israel Start-Up Nation), 5. Sergio Andres Higuita Garcia (Kol./EF Pro Cycling), 6. Mads Schmidt Würtz (Dán./Israel Start-Up Nation), všetci rovnaký čas ako víťaz, 7. Vincenzo Nibali (Tal./Trek-Segafredo) +3 s, 8. Maximilian Schachmann (Nem./BORA-hansgrohe), 9. Felix Grossschartner (Rak./BORA-hansgrohe), 10. Krists Neilands (Lot./Israel Start-Up Nation), 11. Peter SAGAN (SR/BORA-hansgrohe) všetci rovnaký čas, … 76. Juraj SAGAN (SR/BORA-hansgrohe) +3:05 min.

Priebežné poradie:
1. Schachmann 7:22:06 h, 2. Nizzolo +15 s, 3. Stuyven +21, 4. Higuita Garcia +23, 5. Politt +25, 6. Würtz – rovnaký čas, … 13. Peter SAGAN (SR/BORA-hansgrohe) +42, 98. Juraj SAGAN (SR/BORA-hansgrohe) +12:48

Bodovacia súťaž:                                                                                                                                                                                                                                               1. Maximilian Schachmann (Nem.) Bora-Hansgrohe 21 bodov, 2. Giacomo Nizzolo (Tal.) NTT Pro Cycling 19, 3. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck – Quick Step 13,… 18. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 1.