Domáce Šport Top

Fantázia v Levi pokračuje. Vlhová suverénne vyhrala vo Fínsku aj druhý slalom Svetového pohára

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati druhého slalomu Svetového pohára vo fínskom Levi. Zdroj: TASR / AP

LEVI – Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala vo fínskom Levi aj druhý slalom Svetového pohára. Druhá skončila Švajčiarka Michelle Gisinová a tretia Rakúšanka Katharina Liensbergerová. Vlhová je prvá aj v celkovom poradí Svetového pohára.

Súboj o pozíciu aktuálne najlepšej lyžiarky sezóny pokračoval v Levi druhým slalomom, v ktorom mala Petra Vlhová opäť iba víťazné ambície. Jej forma a fyzická aj psychická pripravenosť sú v súčasnosti na maxime a v tejto pozícii bude veľkou súperkou Mikaely Shiffrinovej nielen v slalome, ale aj v celkovom hodnotení Svetového pohára. Naznačilo to aj prvé kolo, hoci Vlhová mala číslo jedna a v podstate nalinajkovala súperkám ideálnu trasu medzi bránkami. Opäť to bola agresívna, rýchla jazda. Vlhová dokonale menila tempo aj oblúky v strednej časti, ktorá bola najprudšia. V cieli mohla byť spokojná a pokojne čakala čo predvedie konkurencia. Ako sa ukázalo jej najväčšou súperkou v druhom kole napokon nebola Shiffrinová, ale Michelle Gisinová. Švajčiarka mala päťku a už vedela, aké časy zajazdili pred ňou štartujúce pretekárky – Shiffrinová a aj jej krajanka Wendy Holdenerová.

Gisinová išla agresívne, maximálne riskovala, čo sa jej vyplatilo. Dosiahla totiž na stotinu rovnaký čas ako Vlhová. Do súboja o víťazstvo chcela ešte prehovoriť aj tretia Holdenerová, ktorá mala stratu 23 stotín sekundy a prekvapujúco až štvrtá Shiffrinová s mankom 37 stotín. Celkovo bolo prvé kolo druhého slalomu v Levi podstatne vyrovnanejšie, ako sobotňajšie. Veď prvých dvanásť zjazdárok sa zmestilo do jednej sekundy.  “Mám nejaký náskok pred Mikaelou, ale som zarovno s Michelle a medzi nami je Wendy. V druhom kole budem musieť veľmi riskovať, aby som vyhrala. Neurobila som výraznú chybu, ale ako keby mi chýbala agresivita, asi som mohla ísť do toho ešte viac. Samozrejme ani trať nebola postavená pre mňa optimálne, oni vedia, čo nemám rada. Uvidíme, aké bude druhé kolo, dobre si ho prezriem, ale v každom prípade musím ísť na doraz,” povedala Vlhová po prvom kole.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára vo fínskom Levi. Zdroj TASR / Martin Baumann

Podmienky sa v druhom kole mierne zhoršili, najmä v hornej časti bola hmla, no viditeľnosť tesne nad povrchom pri bránkach bola dostačujúca. Jediným problémom bol stredný úsek, kde bola najprudšia trať. Tu sa dalo najviac získať. Bolo dôležité mať do záveru čo najväčšiu rýchlosť a plochú cieľovú rovinku využiť na finiš, kde sa ešte dali získať stotiny sekundy. Po prvej odjazdenej pätnástke bola na prvom mieste Rakúšanka Katharina Huberová. Čakalo sa, čo predvedie druhá polovica štartového poľa. Huberovú zosadila z trónu až jej krajanka Chiara Mairová a tú zasa vzápätí Kathrin Truppeová, takže na prvých troch miestach boli tri Rakúšanky.

Hore však bolo ešte jedenásť slalomárok. Pred poslednými piatimi pretekármi bola ako prvá ďalšia Rakúšanka Katharina Liensbergerová a s jej jazdou išlo do tuhého. O pódium. Laurence St-Germainová z Kanady to nedokázala. Čo predvedie Shiffrinová? Nebola to čistá jazda, rozhádzaná od začiatku do konca a skončila o takmer pol sekundy za Liensbergerovou. Holdenerová takisto prehospodárila svoj náskok z prvého kola a bola až za Liensbergerovou. Až Petra Vlhová všetkým ukázala, ako na vec.

Od prvého medzičasu až do cieľa išla perfektne, technicky dokonale, rýchlo a bez chýb. Na Liensbergerovú mala k dobru pol sekundy a už iba čakala, čo predvedie Gisinová. Švajčiarka sa síce snažila, no na slovenskú šampiónku to nestačilo. Vlhová vyhrala v Levi aj druhý slalom, celkovo piaty po sebe a je suverénne prvá v slalome aj celkovom poradí Svetového pohára. Fantázia na pokračovanie. “Bolo to skutočne ťažké. Cítila som, že som pod tlakom, chcela som potvrdiť sobotňajšie víťazstvo. To sa mi podarilo. Som šťastná, že som dokázala vydať zo seba maximum, celú svoju energiu. Vyhrať dvakrát v Levi je niečo úžasné,” povedala v cieli Vlhová.

“Pritom v poradí štvrtá jazda bola moja pocitovo najlepšia. Po prvom kole sme boli veľmi natesno. Mala som pocit, akoby si už aj ostatné dievčatá na tento svah zvykli a viac riskovali. Trochu som bola pod stresom, no som šťastná, že som aj druhé kolo vedela zajazdiť naplno, aj keď trochu s chybami. Po pravde, aj som si trochu v cieli poplakala,” povedala  Vlhová. Hneď po dojazde do cieľa si zakričala “Je to tam”, hoci na štartovej búdke ešte čakala Gisinová, ktorá sa ako posledná vydala na trať. “Myslela som to tak, že mám istotu pódiového umiestenia. Bola som šťastná, že som potvrdila líderskú pozíciu. Ale úprimne – verila som, že zdolám Michelle, čo sa aj stalo. Cítim sa teraz veľmi silná. Po tomto víkende viem, že som najrýchlejšia a je logické, že mám sebavedomie, ale rozhodne nelietam v oblakoch. Snažím sa stáť nohami na zemi. Je mi jasné, že ma môže v ďalších pretekoch niekto prekonať,” dodala Vlhová.

Výsledky slalomu SP žien v Levi

1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:49,05 min., 2. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,31 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,50, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,79, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,93, 6. Franziska Gritschová +0,94, 7. Katharina Truppeová (obe Rak.) +1,00, 8. Laurence St. Germainová (Kan.) +1,22, 9. Irene Curtoniová (Tal.) +1,22, 10. Martina Dubovská (ČR) +1,23

Celkové poradie SP (po 3 z 34 súťaží): 1. VLHOVÁ 260 b., 2. Gisinová 175, 3. Shiffrinová 125, 4. Liensbergerová 120, 5. Marta Bassinová (Tal.) 113, 6. Holdenerová 105

Priebežné poradie v slalome (2 z 9): 1. VLHOVÁ 200, 2. Gisinová a Shiffrinová 125, 4. Liensbergerová 120, 5. Holdenerová 100, 6. Truppeová 72 a St. Germainová 72