Politika Zahraničné

Farageho Stranu brexitu opustili traja členovia, aby podporili konzervatívcov

Nigel Farage - Zdroj: SITA/Jacob King/PA via AP

LONDÝN – Britskú Stranu brexitu opustila trojica členov, aby podporila konzervatívcov, informovala vo štvrtok stanica Sky News. Odchádzajúci členovia sú poslancami Európskeho parlamentu a tento svoj mandát si ponechávajú.

Trojica poslancov, medzi ktorými je aj sestra konzervatívneho poslanca Jacoba Reesa-Mogga, chce, aby Boris Johnson zostal britkým premiérom a “uskutočnil brexit”. Annunziata Rees-Moggová, Lance Forman a Lucy Harrisová budú podľa Sky News naliehať na voličov, aby vo voľbách 12. decembra podporili konzervatívcov s cieľom “uskutočniť brexit”.

Strana brexitu podľa Harrisovej v Anglicku, Škótsku a vo Walese spôsobuje stratu hlasov konzervatívcov, čím poskytuje priestor zoskupeniu, ktoré podporuje zotrvanie Británie v EÚ. Toto zoskupenie podľa Harrisovej urobí všetko preto, aby nenaplnila požiadavky referenda o brexite. Občania v roku 2016 v referende odhlasovali vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ. Harrisová takisto potvrdila, že trojica si ponechá mandáty poslancov EP, aby mohli podporiť dohodu o brexite v Európskom parlamente. Líder Strany brexitu Nigel Farage povedal, že je správami o odchode členov “sklamaný”.

Pripomenul svoje rozhodnutie z novembra tohto roka, na základe ktorého Strana brexitu nenasadí v 317 volebných obvodoch, v ktorých v predchádzajúcich parlamentných voľbách zvíťazila Konzervatívna strana, žiadneho zo svojich kandidátov. Tento krok má podľa Faragea zabrániť deleniu probrexitových hlasov voličov.

Farage sa ocitol pod tlakom zo strany podporovateľov brexitu, aby nepostavil kandidátov v tých obvodoch, kde hrozí štiepenie. Labouristi sľubujú nové referendum o brexite a podľa niektorých britským médií hrozí, že ak sa dostanú k moci, Británia nemusí odísť z EÚ.

“Sme sklamaní, že štyria z našich poslancov Európskeho parlamentu – zdá sa – nerozumejú, že sme Konzervatívnu stranu zachránili pred rozsiahlymi stratami proti Liberálnym demokratom v južnej a juhozápadnej časti Anglicka,” povedal.

Strana brexitu berie hlasy aj Labouristickej strane, a to v oblastiach, kde majú labouristi tradične silnú podporu. Strana tým podľa Faragea konzervatívcom uľahčuje získanie týchto kresiel. Podľa skorších štvrtkových správ mali stranu opustiť štyria poslanci EP. Neskôr však bolo vysvetlené, že John Longworth bol zo strany vylúčený za to, že “opakovane podkopával” jej volebnú stratégiu.