Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Festivaly živia aspoň malú nádej, s organizovaním naplno pokračujú. Čakajú, čo bude

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Multižánrový festival Pohoda otvorí svoje brány až budúci rok. Rozhodnutie prišlo po náročných stretnutiach, no verdikt návštevníci akceptovali. Mnohé ďalšie festivaly ale čakajú. Čakajú, čo príde. S organizovaním pokračujú a zatiaľ neohlásili zrušenie.

 

Na letné festivaly sa každoročne teší obrovské množstvo priaznivcov. Tento rok je ale situácia iná. Vo svete zúri nemilosrdná pandémia a organizátori sú nútení akcie rušiť. Výnimkou nie sú ani festivaly. Včera sa návštevníci festivalu Pohoda dozvedeli správu, na ktorú netrpezlivo čakali. Aj keď rozhodnutie nebolo ľahké, organizátori sa rozhodli festival na trenčianskom letisku presunúť na budúci rok. Pohoda sa tak bude konať 8. – 10. júla 2021. Potešením je najmä budúcoročná účasť až 21 kapiel z 50, ktoré mali hrať tento rok. Prvými opätovne potvrdenými umelcami sú: The Libertines, Metronomy, Wolf Alice, Archive, black midi, Shame, Kokoroko, Marina Satti & Fonés, Black Country, New Road, Bazzookas, Wooze, Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs, PENGSHUi, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou, Space Lady, Malox, Crack Cloud, Murman Tsuladze, Shht, PoiL a Trupa Trupa a ďalší.

Festival Pohoda ponúka tri možnosti, ako naložiť so vstupenkami. Buď si vstupenku prenesiete na budúci rok alebo vám vrátia peniaze. Tretia možnosť je darovať časť sumy z ceny lístka na pokrytie už vynaložených nákladov spojených s prípravami ročníka 2020.

 

Pohoda zaplní trenčianske letisko až budúci rok. Zdroj: pohodafestival.sk

Folklórny festival Východná

Zmenu ohlásil aj Folklórny festival Východná. Ten sa mal konať na začiatku júla. Situáciu ale organizátori prehodnotili a presunuli festival na koniec augusta. ,,Týmto krokom sa snažíme predísť nevyhnutnému zrušeniu 66. ročníka. Dúfame, že ak budeme všetci dodržiavať preventívne nariadenia vlády, 28. až 30. augusta sa všetci uvidíme vo Východnej,“ informoval generálny riaditeľ Národného osvetového centra Michal Bartók.

Ak ste si zakúpili vstupenku na júlový festival, platí vám aj na presunutý termín. Organizátori tiež predĺžili možnosť zakúpenia vstupeniek. „Veľmi si vážime doterajšiu priazeň ľudí, preto sme sa rozhodli predĺžiť 2. vlnu online predaja vstupov za zvýhodnenú cenu, ktorá bola pôvodne do 31. mája, až do 30. augusta 2020. Zároveň sa znižujú vstupy permanentiek zakúpených priamo na mieste,“ dodal Bartók. Lístky si zakúpite TU.

 

Festival Východná sa presúva na august. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Čo s folklórom na Myjave?

Situácia paralyzuje takisto Medzinárodný folklórny festival Myjava. Organizátori doteraz nevedia, či sa bude konať. Priaznivci folklóru tak čakajú na verdikt. ,,Programová rada i Prípravný výbor sa zaoberajú všetkými možnými scenármi, ktoré v súvislosti s myjavským sviatkom folklóru prichádzajú do úvahy a svoje konečné stanovisko po dôkladnom zvážení všetkých okolností zverejnia po Veľkej noci. Prosíme vás preto o strpenie, pretože v tejto chvíli vieme povedať len to, že MFF MYJAVA 2020 sa určite nebude môcť uskutočniť v podobe, v akej ho štandardne poznáme. Ak vôbec,” uviedli organizátori festivalu.

Do tretice Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni zmenu zatiaľ neohlásil. Ten sa má konať 29. júla – 2. augusta. Ideovým bodom 58. ročníka bude kľúčové slovo OTCOVIZEŇ – s podtitulom 440 rokov od prvej písomnej zmienky o Terchovej. Organizátori priebežne zverejňujú na stránke festivalu aj program.

Či sa bude konať folklórny festival Myjava, zatiaľ jasné nie je. Zdroj: mffmyjava.sk

Grape aj Uprising sú zatiaľ v hre

Mnohé festivaly s organizáciou neprestávajú a čakajú, ako sa situácia vyvinie. Dodávajú, že stále majú nádej. Grape festival pokračuje v prípravách zatiaľ bez zmien. ,,Asi každému je jasné, že to tento rok s organizáciou festivalov v lete nevyzerá ružovo, no kým je aspoň minimálna šanca, že sa to podarí, tak to nechceme vopred vzdávať. S finálnym rozhodnutím máme čas cca do konca mája a odvíjať sa, samozrejme, bude od rozhodnutí a odporúčaní vlády a členov krízového štábu,” povedala pre Glob.sk z PR oddelenia Grape festivalu Denisa Chylová. Grape je na pláne 7. – 8. augusta.

V prípravách na 13. ročník pokračuje rovnako festival Uprising. Uskutočniť by sa mal 28. – 29. augusta. ,,V prípade, že by sa tento rok festival v dôsledku pandémie daný termín nemohol konať, presunieme ho celý ako je o rok neskôr na dátum 27. – 28. august 2021. So zahraničnými umelcami otvorene komunikujeme, že v prípade rušenia v dôsledku pandémie, sa booking presunie o rok,” skonštatoval pre Glob.sk organizátor festivalu Rastislav Pružinec. Možnosť presunu festivalu o pár týždňov úplne nezavrhli, ale túto alternatívu nepovažujú vzhľadom na náročnosť za veľmi vhodnú. ,,Momentálne nevieme zaujať finálne stanovisko k tohtoročnému uskutočneniu festivalu, keďže situácia sa mení z dňa na deň. Určite je našim najväčším prianím, aby sa v lete Uprising konal, ale nie je to len v našich rukách. Z našej strany sa mediálne vyjadríme predpokladám za mesiac, keď bude situácia jasnejšia,” dodal Pružinec.

Topfest tiež pokračuje v organizovaní podujatia. Zároveň avizujú, že o akýchkoľvek zmenách budú informovať. ,,Pevne veríme, že súčasné opatrenia pomôžu predísť rozšíreniu vírusu, ktorý momentálne nepriaznivo pôsobí na spoločenské dianie,” skonštatovali organizátori. Festival je na pláne 26. – 27. júna.

Fanúšikovia akcie Hip hop žije zatiaľ čakajú na informáciu o konaní festivalu. Ten sa má uskutočniť 26. – 28. júna. ,,Momentálne pracujeme a rokujeme o ďalšom postupe ohľadne nášho festivalu. Dňa 20. 4. 2020 vás budeme presnejšie informovať o ďalších krokoch, ktoré podnikneme. Zatiaľ ostaňte doma, aby sme sa mohli vidieť v lete,” zdôrazňuje festival.

 

Festival Grape by sa zatiaľ mal uskutočniť. Zdroj: TASR /– Martin Palkovič

Spoločná výzva

Mnohé festivaly sa pripájajú k európskej festivalovej výzve #savethesummer. Jej posolstvom je ľudí vyzvať, aby v týchto časoch zostali doma a dbali na všetky opatrenia súvisiace s koronavírusom. ,,Len keď sa všetci spojíme, môžeme si užiť leto plné hudby, zábavy, cestovania, športu a priateľstva,” uvádza sa vo výzve.

Situácia sa zo dňa na deň mení. O aktuálnych zmenách v rámci kultúrnych podujatí vás bude Glob.sk aj naďalej informovať.

Mohlo by vás zaujímať:

 

Mnohé festivaly čakajú, ako sa situácia vyvinie. Zdroj: FB / GRAPE FESTIVAL