Politika Domáce Top

Fica: V Berlíne išlo o útok proti kultúrnej identite Európy

BRATISLAVA – Útok na ľudí na vianočných trhoch v Berlíne bol útokom proti kultúrnej identite Európy. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico po zasadnutí Národného bezpečnostného analytického centra.

„Útok na ľudí, ktorí sa stretávajú na vianočných trhoch a pripravujú sa na Vianoce, považujem za útok proti kultúrnej identite Európy ako takej,” povedal premiér Fico. Hoci ešte v Nemecku prebieha vyšetrovanie a nemecké orgány pracujú s viacerými scenármi toho, čo sa v pondelok večer stalo, Slovensko pracuje s tým, že išlo o teroristický útok.

Ponechali sme druhý stupeň ohrozenia

Slovensko zároveň ponecháva druhý stupeň teroristického ohrozenia, ktorý sme po prvýkrát v histórii zaviedli po marcových útokoch v Bruseli. Premiér informoval, že od pondelkového večera je v kontakte s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a šéfom SIS Antonom Šafárikom.

Slovensko tiež ponúklo spoluprácu nemeckým zložkám, tajné služby zbierajú a vyhodnocujú informácie a policajný zbor takisto prijme opatrenia. Prítomnosť policajných hliadok sa podľa Fica posilňuje o 50 percent.

Ucelenú moslimskú komunitu stále nechce

Premiér tiež zopakoval svoje vyhlásenie, že nebude súhlasiť s vytvorením ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Podľa zatiaľ dostupných informácií išlo o migranta, buď z Pakistanu, alebo Afganistanu.

Premiér tiež vyslovil úprimnú sústrasť rodinám a blízkym mŕtvych a poprial skoré uzdravenie zraneným. Podľa doterajších informácii pri útoku zomrelo 12 ľudí, spomedzi 50 zranených sú niektorí vo vážnom stave. Opatrenia, ktoré Slovensko zatiaľ prijalo, považuje Fico za správne.

Foto: SITA