Politika Domáce Top

Fico ide robiť poriadky na východ. Nôž na krku má aj Raši

Robert Fico. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Okresní predsedovia strany Smer-SD v Bratislave stoja za Ficom a na rozdiel od svojich kolegov z východného Slovenska nechcú ani zvolanie mimoriadneho snemu. Po dnešnom zasadnutí krajskej rady to povedal krajský predseda Smeru Martin Glváč. S takouto podporou má Fico podľa našich informácií zamieriť zajtra na “problémový” východ, kde ešte pred pár dňami žiadali jeho koniec. 

 

Najsilnejšia strana Smer-SD musí už takmer tri týždne odpovedať na otázky, či plánuje pristúpiť k zmenám a akým. Debata na túto tému sa rozbehla po májových eurovoľbách, ktoré vôbec po prvýkrát v histórii strana Roberta Fica nevyhrala. Niektorí okresní predstavitelia strany na východe krajiny videli príčiny tohto neúspechu ako aj neustáleho poklesu preferencií v osobách predsedu strany Roberta Fica a podpredsedu Roberta Kaliňáka a chceli ich koniec. Žiadali tiež zvolanie mimoriadneho snemu strany.

Bratislava stojí za Ficom

Po dnešnom zasadnutí krajskej rady v Bratislave je však jasné, že ich stranícki kolegovia zo západu ich v týchto požiadavkách nepodporia. Ako povedal šéf Smeru v bratislavskom kraji Martin Glváč, všetci stoja za Ficom. Nepožadujú ani zvolanie mimoriadneho snemu strany. Podľa Glváča neboli tieto otázky dokonca ani meritom dnešného stretnutia. Hovoriť sa malo najmä o stratégii do najbližších parlamentných volieb. Jeho slová potvrdil aj Robert Fico. “Myslím si, že každému v Smere, a to potvrdil aj tento orgán, záleží na tom, aby Smer-SD bol tým najstabilnejším prvkom,” výhlasil. Kritika na jeho adresu vraj na krajskej rade nezaznela.

Martin Glváč. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

Na začiatku bol list

List, pôvodne určený iba vedeniu strany unikol do médií koncom mája. Fico sa v tom čase v centrále strany a dokonca ani v Bratislave nenachádzal a k vzniknutej situáci sa nevyjadroval. V tom čase sa objavili informácie, že šéf sociálnych demokratov sa nachádza v zahraničí a rieši zdravotné problémy.

Na cestách po Slovensku

Fico však správy o svojom pobyte v zahraničí či návšteve doktorov sám dementoval. Po dvoch týždňoch odmlky sa postavil pred kamery s tým, že Smer-SD chce doviesť do volieb v roku 2020 ako predseda. Čo sa týka vnútrostraníckej situácie, riešiť ju chcel formou diskusie za zatvorenými dverami, s krajskými a okresnými štruktúrami plánoval hovoriť osobne. Odvtedy už stihol navštíviť Trnavu, Nitru, Trenčín a Žilinu. “Úspechy Smeru – SD vychádzajú aj zo silných štruktúr, o ktoré sa môžeme oprieť v čase, kedy diskutujeme o hodnotách a víziách strany a súčasnosť to len potvrdzuje,” vyhlásil. Vo výjazdoch po regiónoch má pokračovať podľa našich informácií aj zajtra. Návštíviť sa chystá mestá, z ktorých kritika na jeho osobu pramenila.

Richard Raši. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Poriadky na východe

Podľa informácií portálu Glob.sk Robert Fico už zajtra navštívi práve “problémový” Prešov a Košice. Cestou by sa mal zastaviť aj v Banskej Bystrici. Spoločnosť mu má robiť aj podpredseda strany a vlády a košický krajský predseda Richard Raši. Práve on si mal vypočuť tvrdé slová a požiadavku, aby si medzi okresnými predsedami a signatármi listu na čele s Monikou Smolkovou urobil poriadok. Ak sa mu to nepodarí, tak podľa našich informácií by to mohol byť on sám, voči komu strana vyvodí zodpovednosť. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu má zajtra na východe ohlásený aj oficiálny program. V pláne má viacero aktivít vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb.

Monika Smolková rozpútala v Smere nepokoje. Zdroj FB Európsky parlament – Informačná kancelária na Slovensku