Politika Domáce Top

Fico konečne prehovoril: Zisk Smeru vo voľbách vraj nebol fiaskom

BRATISLAVA – Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico by nenazval minulotýždňové voľby porážkou, keďže spomedzi strán získali najviac poslancov v krajských zastupiteľstvách. Takisto pripomenul, že všetci ich kandidáti na predsedu vyššieho územného celku (VÚC) získali desaťtisíce hlasov.

„Samozrejme, že by som chcel viac poslancov aj županov, ale taký je väčšinový volebný systém,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede s tým, že na Slovensku je trend nezávislých poslancov. Očakáva, že tento trend sa prejaví aj v budúcoročných voľbách do samospráv.

Ďakoval občanom

Fico dnes ako premiér poďakoval občanom, ktorí prišli voliť a zablahoželal zvoleným županom. Zdôraznil, že sa teší na spoluprácu, keďže on vždy so županmi komunikoval a navštevoval kraje. Takisto ocenil porážku extrémizmu a vyššiu volebnú účasť.

Predseda vlády SR Robert Fico

Pripomenul, že k účasti na voľbách vyzvali všetci traja ústavní činitelia, ale priznal, že za tým mohla byť mobilizácia proti extrémizmu aj koalično-opozičný súboj. Slovensko podľa neho vo voľbách dokázalo, že je demokratickou krajinou, a nie mafiánskym štátom.

Ako predseda Smeru povedal, úmyselne si zobral čas na vyjadrenie sa k voľbám. Situáciu, ktorá po nich nastala, označil za hystériu, podľa neho to tu vyzeralo, „akoby bolo Slovensko v občianskej vojne”. Fico zdôraznil, že jeho strana získala najviac poslancov.

Všetci podpredsedovia majú dôveru

„Z hľadiska politických strán Smer získal 88 poslancov, čo je suverénne najviac. Ako môže byť fiasko, ak sme získali najviac poslancov? Samozrejme, že by som chcel viac, ale tie trendy nezávislých sú mimoriadne silné,“ vyhlásil Fico.

Výsledok podľa neho zodpovedá súčasnému rozloženiu politických síl, pričom strana Smer je naďalej rozhodujúcou politickou silou. Premiér dnes zároveň odmietol, že by sa v Smere, respektíve vo vláde, chystali zmeny či boli tlaky na odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. „Všetci podpredsedovia Smeru majú moju dôveru,“ dodal Fico.

Foto: SITA/Martin Medňanský