Politika Domáce Top

Fico opäť ukázal, kto je v Smere šéf. Kritici zavelili na ústup

Robert Fico. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Tri týždne po vzbure v Smere-SD na východe krajiny tam zavítal samotný šéf strany Robert Fico. Za zatvorenými dverami na rokovaní krajskej rady debatoval s predstaviteľmi okresných štruktúr. Na stretnutí nechýbala ani jedna z najväčších kritičiek bývalá europoslankyňa Monika Smolková. Zmeny vo vedení strany ani čistky v okresoch sa však po dnešku nekonajú. Nateraz to vyzerá tak, že v najsilnejšej koaličnej strane zavládol mier. 

 

Fico si to do Košíc namieril tri týždne potom, ako do médií unikol list, v ktorom niektorí okresní funkcionári strany z východného Slovenska žiadali, aby skončil vo funkcii nielen on, ale aj podpredseda Smeru Robert Kaliňák. Reagovali tak na výsledok májových eurovolieb, ktoré strana prvýkrát v histórii nevyhrala, ako aj na neustály pokles preferencií. Zvolať chceli tiež mimoriadny snem strany.

Pokoj zbraniam 

Robert Fico však ešte pred dnešným večerným zasadnutím krajskej rady jasne zopakoval, že Smer-SD chce dotiahnuť do najbližších parlamentných volieb. “Na tomto sa nedá nič zmeniť, jednoducho takto sú nastavené pravidlá hry. Potom po parlamentných voľbách uvidíme, čo bude,” uviedol. Rovnako naladený neskôr večer odchádzal zo zasadnutia s tým, že situáciu s nespokojnými straníkmi si za zatvorenými dverami vraj vydiskutovali. Robiť sa nechystá ani žiadne “čistky.” Jeho slová potvrdila aj jedna zo signatárov listu Monika Smolková. “Hovorili sme o našich výhradách a o tom, s čím sa nevieme stotožniť,” povedala pre Glob.sk. Podľa jej slov Ficovi vytkli, že posledné roky nevyšiel z centrály strany v Bratislave, čo malo za následok aj viaznucu komunikáciu medzi ním a regiónmi. To by sa však malo zmeniť. Predseda Smeru “východniarom” prisľúbil, že do regiónov chce chodiť viac. Rovnako sú vraj aj okresní a krajskí predstavitelia strany vítaní u neho v hlavnom meste. Baviť sa mali aj o plánovaných krokoch strany pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

Čo sa týka požadovaného zvolania mimoriadneho snemu strany, ten nateraz nebude. “Stanovy strany, žiaľ, hovoria, že mimoriadny snem môže iniciovať iba predseda strany alebo päť krajských rád. Na jeho zvolanie teda nemáme páky,” vysvetlila Smolková. Po dnešnom zasadnutí uviedla, že ďalšie kroky iniciovať nemieni.

 

Monika Smolková. Zdroj FB Európsky parlament – Informačná kancelária na Slovensku

Fico ustúpiť nemieni

O tom, že Robert Fico má dnes navštíviť “problémový” východ vás portál Glob.sk informoval ešte včera večer. Fico mal žiadať košického krajského šéfa strany Richarda Rašiho, aby si urobil s okresnými funkcionármi, vrátane kritičky Moniky Smolkovej, poriadok. Ak nie, zodpovednosť by bola vyvodená voči samotnému Rašimu.

Po Slovensku chodí od začiatku týždňa

Robert Fico sa ku kritike vlastnej osoby vyjadril až takmer dva týždne od medializácie listu. Požiadavku na svoje odstúpenie z kresla predsedu strany však splniť nemienil. Ako povedal koncom minulého týždňa, stranu chce doviesť ako jej šéf do volieb v roku 2020. Čo sa týka vnútrostraníckej situácie, riešiť ju chce formou diskusie za zatvorenými dverami, s krajskými a okresnými štruktúrami plánoval hovoriť osobne. Od začiatku tohto týždňa už stihol navštíviť Trnavu, Nitru, Trenčín a Žilinu. Včera zasadala tiež krajská rada v Bratislave. Tá mu vyjadrila plnú podporu.

Funkcionári strany Smer-SD v Bratislavskom kraji stoja za Ficom. Zdroj: FB Roberta Fica

Bratislava sa k východu nepridala

Na rozdiel od nespokojných funkcionárov na východe Slovenska, tí v Bratislave videli situáciu inak.  Nedožadujú sa konca Roberta Fica a ani Roberta Kaliňáka. Ako po včerajšom zasadnutí rady povedal bratislavský krajský šéf Smeru Martin Glváč, zvolať nechcú ani mimoriadny snem strany. Podľa Glváča neboli tieto otázky dokonca ani meritom stretnutia a hovoriť sa malo najmä o stratégii do najbližších parlamentných volieb. Sám Fico po stretnutí vyhlásil, že na ňom nezaznela ani žiadna kritika smerovaná na jeho osobu. Práve naopak, bratislavskí funkcionári stoja všetci do jedného za Ficom.