Politika Domáce

Fico poslal Kollárovi list pre porušenie dohôd o rozdelení výborov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Koalícia hrubo porušila politické dohody na prerozdelení predsedníckych postov vo výboroch Národnej rady (NR) SR, uzurpovala si riadenie ľudskoprávneho výboru prostredníctvom podpredsedníčky. Šéf Smeru-SD Robert Fico preto poslal predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) list. Informoval o tom Fico na stredajšej tlačovej konferencii.

 

“Poslal som predsedovi NR SR list, v ktorom som mu povedal, že hrubo porušili politické dohody. Dohody garantovali sedem výborov pre opozíciu, z toho päť pre Smer-SD a jedným bol aj výbor pre ľudské práva,” uviedol Fico s tým, že majú právo mať vo výbore svojho predsedu. Naďalej trvá na tom, že pri Ľubošovi Blahovi (Smer-SD) nevidí dôvody, pre ktoré by nemohol riadiť tento výbor.

Fico poukázal na to, že vzhľadom na porušenie dohôd nie je rovnováha v riadení výborov. Keďže im nebolo umožnené riadiť ľudskoprávny výbor, poslanci Smeru-SD sa z jeho rokovaní ospravedlnia. “Pokiaľ problém nebude vyriešený, nemáme dôvod asistovať pri porušovaní dohôd,” podotkol.

Šéf Smeru-SD reagoval aj na uznesenie výboru, podľa ktorého má vláda navrhnúť odvolanie Sone Pőtheovej z funkcie predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov SR. Na jej odchod podľa vlastných slov dôvod nevidí. “Pripravujeme sa na celoplošné čistky,” poznamenal.

Uznesenie v súvislosti s Pőtheovej odvolaním výbor prijal na utorkovom (21. 4.) zasadnutí. Pőtheová mala pred výborom vysvetliť postup úradu pri vyžadovaní informácií od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, pre práceneschopnosť sa nedostavila.